Proč chodit ven

Protože děti se při hře venku vyběhají, budou šťastné a celá rodina bude spokojená.

Pobyt venku krmí naše tělo, duši i rodinu

Hra v přírodě a s přírodními materiály skvěle napomáhá všestrannému rozvoji dítěte. Při hře venku dítě zapojuje všech pět smyslů a rozvíjí široké spektrum svých tělesných i mentálních schopností. Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům v rodině a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou. Prospěšnost pobytu venku potvrzuje i řada zahraničních výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky. 

Rodina venku

Co se stane, když se rodina „odloguje“ a vyrazí do přírody? Venku to funguje pro děti i pro rodiče. Zdánlivě obyčejné zážitky, které spolu jako rodina prožijete, se mohou stát historkou, která děti provází celý život.

Tělo venku

Děti, které si hrají často venku, jsou více fyzicky aktivní, mají menší riziko nadváhy a krátkozrakosti, zlepšují svou hrubou a jemnou motoriku, budují svou imunitu.

Mysl venku

Při hře a odpočinku v přírodě čistíte hlavu a snižujete únavu z myšlení. Blízkost přírody i pouhý výhled na přírodu nebo přítomnost pokojové zeleně pomáhají lépe pracovat se stresem, úzkostí či depresí. Pobyt venku má taky zásadní vliv na obnovení pozornosti dětí a posiluje schopnost soustředění.

Učení venku

Školy, které umožňují dětem odreagování ve venkovním prostředí nebo využívají přírodní prostředí jako plnohodnotnou učebnu a
laboratoř pro učení, zaznamenávají u dětí úbytek kázeňských problémů. A naopak zde roste motivace a zájem dětí o další učení a zlepšují se jejich studijní výsledky. Tato zlepšení se překvapivě týkají celé řady školních předmětů:  čtení, psaní, matematiky, přírodních i sociálních věd. 

Co je dobré pro nás, je dobré pro naši planetu

Chceme-li přírodu chránit, potřebujeme ji nejdříve porozumět a abychom ji mohli porozumět, potřebujeme ji poznat a zamilovat se do ní.

Více informací a vědeckých důkazů hledejte v levém menu.


Přínosy pobytu venku a příklady dobré praxe v ČR mapuje popularizační studie Děti venku v přírodě: ohrožený druh? od Petra Daniše, ředitele vzdělávacího centra TEREZA. 

Stáhnout ebook zdarma

Hry pro vás a vaše děti!


Hostina pro ptáky

| …a příležitost pro malé i velké pozorovatele.

Lov na odpadlíky

| Indiánská bojovka na Ukliďme Česko s nejmenšími

Stínové sochy

| Postavte si svého kouzelného koně, zjeví se vám ve stínu.

Piknikování v přírodě

| Jak přijít přírodě na chuť a to doslova. Jíst na zemi je přísně ...

Hurá do kaluží

| Jupíí prší, užijeme si cákání! Neexistuje totiž špatné počasí, ...

Skotačení s veverkou

| aneb co jste o veverkách možná nevěděli


Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru