Poznejte přírodu ve svém okolí a buďte s dětmi více venku
Hledáte nápady, jak s dětmi objevovat kouzlo přírody? Bojujete s tím, jak motivovat děti, aby s vámi šly ven? Chcete si psát deník o přírodě a potřebujete inspiraci, jak začít? Pokud jste odpověděli na některou z otázek kladně, máme pro vás řešení.
62 stran A4 pracovních listů v PDF:
Doporučený věk
Týmy rodič + dítě 3 až 6 let, pro děti samostatně 6-10 let.
Stáhněte si zdarma ukázkové číslo a vyzkoušejte si, zda vaše děti bude deník bavit.
Načerpejte inspiraci od tlupy dětí Justiny Danišové. Celý příběh o deníku Rózy, Prokopa, Sáry a Vítka najdete v článku zde.
Úkoly v deníku jsou jednoduché, chytlavé a berou ohled na různé typy dětí. Vyberte si, co by nejvíce vyhovovalo vám a vašim dětem.
Ven chodíme rádi jen pozorovat
V deníku najdete tipy čeho si všímat, co porovnávat, proč vyrazit třeba i v noci s baterkou.
Máme raději pořádnou akci venku
Překonávejte s deníkem výzvy kam skočit, vylézt, nebo co prozkoumat na vlastní kůži.
My s dětmi milujeme vyrábění
Těšte se na výrobu meteo přístrojů, jarní zahrádky, bahenní sopky, vlastní voňavky, slunečních hodin a mnohem víc.
Jsme tým malých dobrodruhů a přírodovědců
S určovacím klíčem pojmenujete stopy, budete pátrat po zvířatech, rostlinách i lišejnících. Zabavíte se při sledování a porovnávání venkovní teploty, délky dne, západu a východu slunce.... Budete taky pátrat po tom, co létá, barví, voní.
Nejvíc si užíváme venku pohodu, radost, uvolnění po náročných dnech
Paráda, vychutnejte si s deníkem piknik, pozorování pupenů a korun stromů, zaposlouchejte se do zvuků přírody a zahrajte si veselé hry. Co třeba dešťové graffiti?
1. Nejsem „expert na přírodu“, zvládnu s dětmi deník plnit?
Nemusíte být znalec přírody, úkoly v deníku jsou jednoduché a návodné. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, napište nám email nebo zprávu na facebookovou stránku Jděte ven. Rádi vám pomůžeme.
2. Žijeme ve městě, do divočiny to máme daleko, je deník i pro nás?
Ano, téměř všechny úkoly je možné plnit na zahradě, v parku nebo na plácku před domem. Stačí malý kousek přírody a dobrodružství může začít.
3. Pro jak staré děti je deník určen?
Doporučený věk pro týmy rodič + dítě 3-6 let, pro děti samostatně 6-10 let. Další možností je založit si společný rodinný deník, do kterého budete zapisovat vy a mladší děti necháte kreslit nebo lepit své poklady a objevy z přírody.
4. Na deník doporučujete sešit formátu A4, mám raději menší formát, můžu ho použít?
Každý měsíc uvádí pracovní listy omalovánka - titulka měsíce, ta má formát A4 a děti si ji mohou vlepit do sešitu. Zároveň děti vyzýváme, aby si zkusily navrhnout svoji originální titulku. Takže omalovánku nemusíte použít, pak na formátu sešitu nezáleží.
5. Nejde to bez deníku? Mé děti u ničeho dlouho nevydrží, nechce se mi hned na začátku každému pořizovat sešit.
Použijte deník jako inspiraci, nezatěžujte se psaním deníku, když na to nemáte čas nebo prostor. Nebo zážitky pište rovnou do pracovních listů. Když budete potřebovat větší prostor, přidejte pár kancelářských papírů a založte si na deník desky.
6. Jsou všechny úkoly v deníku povinné?
Nejsou, klidně dělejte jen úkoly, které děti zaujmou nebo baví. K některým z nich se budeme vracet nebo na ně navazovat v dalších měsících (např. pozorování stromu). Děti se možná „chytnou“ později a k nedokončeným úkolům se vždy mohou vrátit.
7. Kdy s deníkem začít?
Deník začíná v březnu, kdy máme největší chuť chodit ven, ale jde to i později. Jen počítejte s tím, že se u některých úkolů odkazuje na předcházející měsíce (např. v říjnu děti srovnávají délku dne s měřením, které dělaly v dubnu).
8. Co nám Deník do divočiny přinese, když ho budeme s dětmi plnit?
„Hodně se mi na Deníku do divočiny líbí pestrost aktivit, že nevyžadují extra přípravu a zvláštní materiál prostě využívají to, co je venku.Venku jsme už tak hodně, ale Deník nám pomáhá s nápady a užíváním si venkovního času.“
Bára (dvě děti ve věku 6 a 3 let + půlroční dvojčata)
“Deníky do divočiny si dělám od března minulého roku. Dělám si je moc rád. Moc mě to baví! Už mám tři deníky. Baví mě zapisovat si zážitky z venku a z přírody a z výletů. Nalepuju si tam fotky, kreslím si tam obrázky a píšu, co jsme zažili. Taky díky deníku teď chodíme každý den ven. A i víc pozoruju věci kolem sebe.”
Matěj (8 let)
Oceňujeme, že si deník můžeme zpracovat sami. Škála úkolů je velká, a tak mohu zapojit syny ve věkovém rozsahu. Úkoly jsou podávány tak, že se mladší syn necítí být opomíjený (ještě nepíše). Nejvíc mě nadchlo, že jsou tolik zaměstnány smysly dětí a podněcuje to k pozorování okolí.
Veronika (dvě děti ve věku 4 a 7 let)
Za svého syna můžu říct, že si více všímá přírody kolem, sleduje která květina kde kvete, naučil se tak poznávat jejich názvy. Deník nám slouží k vytváření rodinného alba a trávení tak společného času venku za nějakým účelem, který si dokumentujeme...
Monika (jedno dítě ve věku 4 let)
Anička je velmi aktivní, stále vymýšlí, co by ještě do deníku mohla vlepit, namalovat. Honzík se přidává až tehdy, když vidí, že úkoly baví Aničku. Nejraději máme společné aktivity např. bahenní sopka, výroba přírodní voňavky...
Jiřina (dvojčata ve věku 5 let)
Máte hezké fotky, zážitky z výprav do přírody, příběh, který jste díky deníku zažili nebo originální způsob jak deník využíváte? Napište nám a my, po domluvě s vámi, budeme vaše zážitky sdílet jako inspiraci pro ostatní rodiče, prarodiče, kluby, družiny, školy a další skupiny...
Galerie života s deníkem