Jdi ven a najdi to

I když máte stejné zadání, hra může dopadnout pokaždé úplně jinak.

Jdi ven a najdi to
Vloženo   Příloha ke stažení

Tato varianta hry na hledání pokladů k nám přišla z USA a v angličtině ji najdete pod názvem „scavenger hunt“. Princip je velmi jednoduchý. Stačí vymyslet seznam věcí, které mají účastníci hry, buď jednotlivě, nebo v týmech, najít. Vyhrává ten, kdo najde vše ze seznamu v nejkratším časovém limitu. 

Hra upravená na venkovní prostředí podněcuje zvídavost a pomáhá při objevování rozmanitostí přírody všemi smysly. Baví se u ní děti i dospělí a lze ji hrát kdekoliv: na zahradě, v parku, po cestě na výlet… Kouzlo hry je v tom, že při stejném zadání pokaždé dojdete k jinému výsledku.

Příprava    

  • seznam věcí ke hledání (inspirujte se zde)
  • krabička, pytlíček na nalezené poklady

Jak na to:

Základem je seznam, který může mít různé provedení. Buď klasicky napsaný na papíře k rozdání všem účastníkům hry, nebo nakreslený křídou na chodník. Pro menší děti se hodí ukázka předmětů, které mají hledat. Určitě přijdete na další možnosti, jak seznam kreativně pojmout. Nezapomeňte děti vybavit krabičkou nebo pytlíčkem, do kterého budou poklady sbírat. Nám se osvědčilly obaly od vajíček.

Před zahájením je vhodné si s dětmi popovídat o respektování přírodního prostředí. Při hledání pokladů v přírodě bychom se měli chovat citlivě, abychom ji svými aktivitami co nejméně ničili. Třeba když hledáme kytičku, není nutné utrhnout celou rostlinu, stačí jen jeden kvítek.

Hru často používáme na výletech jako motivaci, když se dětem nechce šlapat. Zadání obvykle nemáme předem připravené a úkoly vymýšlíme společně cestou. V menším počtu dětí poklady nesbíráme, jen si je ukazujeme, některé se totiž ani nedají sebrat.

Další varianty hry:

  1. Přiřaďte každé věci ze seznamu bodové hodnocení podle toho, jak je složité ji najít. 
  2. Místo seznamu určete každému týmu jednu barvu. Vyhrává tým, který najde nejvíce věcí ve své barvě.
  3. Místo sbírání pořizujte fotky. Tato varianta přijde vhod v oblastech s chráněnými druhy rostlin, které se nemohou trhat. Do seznamu pak můžete přidat i zvířata, hmyz nebo věci, které sbírat nelze.

Tip jak se ven vybavit:  Při svém zkoumání přírody děti objeví spoustu věcí, kterých se nechtějí jen tak vzdát. Je dobré s tím počítat předem a dětské poklady mít kam dát např. do dětského batůžku. Další tipy najdete zde.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru