Pirátský poklad

Ohořelé mapy, neviditelné zprávy, tajné skrýše a další dobrodružství už čekají!

Pirátský poklad
Vloženo  

Neviditelný inkoust se pomalu objevuje a odkrývá mapu. Nebo jen další šifru? Jedno je ale jisté - na konci čeká poklad a možná už jsme blízko!

Kdo by rád nehledal poklady. Toto klasické dětské dobrodružství jistě mnozí z vás znají. Už jste ho s dětmi vyzkoušeli? A co různé varianty? Ukrývat poklad a připravovat mapy a tajné zprávy mohou samozřejmě dospěláci, možná nejzábavnější je ale nechat to na dětech. Leckdy nás překvapí, s jakou důmyslností a originalitou vše připraví, ať už pro mladší sourozence, kamarády nebo pro své rodiče a prarodiče. Zvlášť, pokud měly příležitost nějaký takový poklad objevit, většinou začnou nápady na vlastní projekty přicházet samy. A koho nebaví piráti, jistě vymyslí poklad třeba od lesních skřítků, víl, mimozemšťanů, indiánů nebo jiných oblíbených postav.

Klasická mapa (např. zahrady, domu, nejbližšího okolí) s křížkem, kde je ukrytý poklad, je skvělý způsob, jak procvičit orientaci v prostoru.

Co dalšího můžeme v mapách a zprávách využít:

  • neviditelný inkoust:
    • klasika - objeví se nad svíčkou: citronová šťáva, mléko
    • méně obvyklé:
      • UV fixa (je nutné přečíst pod UV lampičkou)
      • zmizík (po překreslení inkoustem nápis vynikne),
      • "gumovací" propiska - nápis "vygumujeme" (ve skutečnosti se smaže teplem vzniklým při gumování), pro jeho znovuobjevení strčíme papír do mrazáku
      • bramborový nebo kukuřičný škrob (např. Solamyl) rozpuštěný ve vodě: pro vyvolání přetřít jodovou tinkturou (např. desinfekcí s jódem) nebo zahřát nad svíčkou
  • šifry: křížovky, osmisměrky, obrázkové rébusy, pro starší děti třeba morseovka
  • nápis v cizím jazyce

Jako poklad často stačí málo, někdy stačí uklidit v šuplících. Pár skleněných kuliček, sbírka barevných peříček, nějaká zajímavost...

 

Další nápady:

- Soví oči: Na stromy pomocí napínáčků připevníme malinké kousky reflexního materiálu (dá se koupit např. v potřebách pro kutily), za tmy při posvícení baterkou pak takto značená trasa září na velkou vzdálenost. Nezapomeňte po sobě značení zase uklidit.

- Zprávy na přírodních materiálech: březová kůra, tenoučká borovicová kůra.

- Domluvené "indiánské" značky z větviček, šišek, kamenů, které ukazují trasu (např. i na výletě).

- Stezka sestávající z několika lístečků/zpráv, na každém je písmeno/obrázek a ty dohromady (správně seřazené) dávají výsledné místo s pokladem. Je to výzva i pro ukrývače - vymyslet a poskládat cestu správně za sebou.

- Malá varianta pokladu: na výletě schovat dětem svačinu :-)

- Varianta např. pro deštivé dny, když chcete dostat děti aspoň na chvíli na zahradu/ven - Justiny tip: vyběhnu, poschovávám pár vlašských ořechů v okolí chalulpy / v lese / na zahradě. Zakřížkuju do mapy a děti hledají ve skupině. Je fajn si domluvit, že každý najde x ořechů, aby to ti rychlejší nesebrali vše. Je hezké pozorovat, jak vyzrálá skupina rozdělí ty jednodušší malým a náročnější (na stromě atd.) velkým. Je dobré schovat něco, co nevadí, že venku zůstane - protože né vše se najde. U ořechů to nevadí.

- Skvělé je také hledání "kešek". Hledat nebo schovávat můžete také Větvánky.

 



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru