Srážkoměr

Prší, prší, jen se leje a my to změříme.

Srážkoměr
Vloženo  

Pršelo, jen se lilo a my víme, kolik to bylo. Pořiďte si srážkoměr, chytrého pomocníka na měření srážek. Stačí jedna petka a máte základ domácí meteo stanice. Budete se těšit na déšť a navíc tato aktivita nabízí řadu příležitostí k učení - měření objemu, odměrování s pravítkem, poznávání čísel, pozorování kapacity (naplňování/vylévání) a pozorování změn počasí.

Příprava

  • PET lahev (čím větší tím lepší)
  • nůžky nebo řezák
  • lihový fix
  • pravítko
  • kameny na zatížení

Jak na to

Nejdřív odřízněte vrchní část petky (menší děti poprosí o pomoc dospěláka). Na lahev nakreslete stupnici v centimetrech. Odříznutý vršek lahve zasuňte dovnitř, vznikne „trychtýř“, kterým bude pěkně stékat i prudký déšť.  Pro srážkoměr najděte venku vhodné místo,  (balkón, terasa zahrada), aby lahev nepadala, obložte ji většími kameny. Zkuste pak celý měsíc měřit a zapisovat, kolik deště naprší.

 

Baví vás zkoumání počasí?

Vyrobte si další jednoduché meteopřístroje, třeba korouhvičku nebo vlhkoměr. Přehlídku celé meteolaboratoře naleznete na Učíme se venku. A pak si můžete vést třeba psané či kreslené záznamy o tom, jak se počasí měnilo v průběhu týdne.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru