Výlet potmě

Bereme tmu do party, není se čeho bát

Výlet potmě
Vloženo Od   Tags: divočiny výlet

Máme tu další výpravu, která doplňuje kolekci neobyčejně obyčejných mikrovýletů. Na jaře jsme si vyzkoušeli jarní stopování zelených skřítků. Na podzim jsme zažili větrné divočiny. A co nás čeká tentokrát? 

Jdeme ven vypátrat tmu. To může být strašidelné nebo dobrodružně lákavé. Výhodou je, že v zimě jsou dny krátké a na výpravu do tmy se můžete vydat už kolem páté hodiny odpoledne. Nemusíme čekat na temnou noc.

Mini černá seznamka

Důležité info na začátek. Není podmínkou vyzkoušet všechny navrhované aktivity během jednoho výletu. Děti, které mají ze tmy velký strach, k ničemu nenuťte. Vyberte si klidně jeden nápad a ten zkuste otestovat. Udělejte si mini černou seznamku a uvidíte, jak budou děti reagovat. Ostatní aktivity klidně schovejte do zásoby na jindy. Na příští týden, měsíc nebo na příští rok.

Černý dobrodružný deník

Jste odvážný tým? Chcete hrám ve tmě věnovat opravu hodně času a prostoru? Naplánujte si týden nebo měsíc tmy. Zapojte do pátrání celou rodinu. Své „úlovky“ a zjištění si můžete postupně zapisovat, fotit (to je ve tmě trochu potíž) a vylepovat doma na zeď, na lednici, do svého zápisníku nebo lapače zážitků  – tak, jak to dělají detektivové ve své kanceláři.

Temné badatelské otázky

Jak vypadá tma je nekonečná nebo má nějaký tvar? Kam se schovává a co dělá, když je světlo? Kdy nás baví si s ní hrát? A jsou i chvíle, kdy ji raději vyměníme za světlo? Jak se na ni připravit a jak se tmy nebát? Otázek může být daleko víc. Povídejte si o tmě a pozorujte ji, hledejte odpovědi v knížkách. Až budete venku, můžete vše společně otestovat a postupně tmu odhalovat.

Badatelé a agenti

Děti, rodiče a další účastníci výletu. Každý ve svém tempu hledá černé důkazy. Samotnou tmu se vám asi nepodaří chytit, ale můžete vypátrat, co tma skrývá, jak mění známá místa, kam nás až pustí a co dělá s naší odvahou. Můžete si vybrat, jako agenti. 

Badatelská výbava do tmy

Aby vám na výletě bylo dobře a mohli jste si vyzkoušet práci v terénu, přibalte si do batohu pomůcky, které vám pátrání po tmě usnadní. Vypsali jsme zde pomůcky pro všechny aktivity. Budete-li si vybírat jen některé, výbavu tomu přizpůsobte. Potřebujete:

  • čelovku, baterku
  • reflexní pásky
  • čajové svíčky a sirky
  • prskavky
  • tužku a zápisník

Průzkum tmavého prostoru

OSAHEJ SI TMU

S menšími nebo bojácnějšími dětmi vyzkoušejte tmu v bezpečí domova, udělejte si společnou „černou chvilku“. Stačí na 15 minut zhasnout všechna světla nebo nechat hořet svíčku. Povídejte si o tmě, můžete zkusit své pocity ze tmy nakreslit a k tomu si pustit Malou píseň do tmy nebo Malou noční hudbu.

Jste připraveni být potmě venku, v lese? Vybavte se baterkou nebo čelovkou a vydejte se na krátkou tichou procházku na bezpečné místo, kde je tma. V čem to bylo jiné než doma? 

Je vám pohodlněji a tepleji za světla? Chěli byste otužit své představy o tom, co děti zvládnou? Vyzkoušejte otužileckou výzvu Svobodné hry, první z letošní série výzev pro velké.

JSME TMA

Na expedici do tmy je potřeba se připravit. Nestačí jen najít odvahu. Vhodné oblečení vám pomůže splynout s nočním světem. Jak se obléct do barev tmy? Maskujte se v tmavém oblečení, které ale nefunguje ve sněhu, tam naopak potřebujete oblečení bílé. Maskování vám pomůže v lese, chcete-li se blíže potkat i s jeho nočními obyvateli.

Upozornění: Na frekventovaných ulicích a cestách myslete naopak na to, abyste byli vidět. Rozstviťte baterky, nahoďte reflexní pásky. Před auty se ve tmě určitě nikdy nemaskujte. Další tipy, jak zkrotit tmu venku, najdete ve hře zde.

BUDE NÁS VÍC, NEBUDEME SE BÁT TMY NIC

Představte tmu parťákům z pokojíčku. Vemte na výlet potmě oblíbené hračky (postavičky, lego panáčky). Děti v roli průvodců jim mohou ukázat, že ve tmě se není čeho bát nebo s nimi sehrát noční divadlo.

NOČNÍ KONCERT

Když už jste na procházce nočním lesem nebo parkem, zkuste jít nějakou chvíli (5-10 min) potichu. Pak si udělejte první zastávku, klidně se i posaďte, ale vše v tichu. Jaké zvuky slyšíte? Kdo je dělá? Jak vám přitom je? Z představ zvuků ve tmě lehce začne běhat mráz po zádech.

Na druhé zastávce zkuste okolní zvuky vnímat jako hudbu, celistvě, pěkně dohromady. Je to příjemnější, když nepátráte po autorech zvuků? Jakou skladbu slyšíte? O čem je? Ale nerušte kouzlo tiché noci. O „koncertě“, který právě skončil, si popovídejte až doma, pěkně doma v teple a při světle.

Inspirováno aktivitou Noční hlídky, EarthEducation, SEV Český Ráj Sedmihorky 

NACHYTEJ MĚSÍC V ÚPLŇKU

Ten lednový připadá na 31.1.2018 a jmenuje se Sněhový úplněk. Pozorujte, jak roste už pár dní předem, může se totiž stát, že se vám v den úplňku schová za mraky. Naplánujte úplňkovou procházku, a je-li jasno pozorujte stíny, které měsíc vytvořil, mají zvláštně kouzelnou podobu. Nemůžete jít ven? Možná měsíc zahlédnete za oknem. Zhasněte všechny světla a zůstaňte chvilku v klidu a tichu. Pak si můžete společně povídat o tom, co vás na jeho obraze zaujalo?

Pojmenování úplňků pochází z indiánské kultury. O historii názvů se dozvíte například zde. Přehledný úplňkový kalendář na rok 2018 si už třetí rok pořizujeme na webu Wilder child.

HVĚZDY NA ZEMI

Malý pes, Havran, Jednorožec, Fénix... Nalákejte děti na hvězdnou oblohu a pohádková jména souhvězdí. Nemusíte čekat na jasnou noční oblohu. Trénujte hvězdářské umění lze i na zemi, třeba na chodníku v parku, ve sněhu nebo v lese. Navod najdete ve hře Souhvězdí na chodníku.

NOČNÍ AUTOGRAMIÁDA

Hledejte ve tmě s baterkou stopy – podpisy zvířat, které prošly stejnou cestou jako vy. Otisky, příbytky, spižírny, ohlodané šišky, zbytky kořisti... Poznáte, kdo to tu byl? Nebo dokonce potkáte nějakého nočního zvířecího návštěvníka? Vyzkoušejte si povolání zvířecího detektiva.

DRAČÍ DECH

Ledový zimní vzduch přináší kouzelnou zábavu - dračí dech. Pára, která se nám valí od pusy, je nejvíc vidět po setmění ve světle baterky. Ale jak to doopravdy je, co dračí dech způsobuje? 

Studený vzduch neudrží tolik vlhkosti jako teplý. Když teplý vzduch vydechneme, tak se v něm obsažená vlhkost vysráží ve formě mikroskopických kapiček, páry – tedy dračího dechu. 

SVÍČKOVÁ VE SNĚHU

Plamen svíčky venku otevírá nové světy, atmosféru i tajemství. Vyzkoušejte. Hra se světly svíček nejlépe funguje v kombinaci sníh, led a bezvětří.

Oheň sníh rozzáří a vykouzlí jedinečnou podívanou. Vytáhněte lampičky, čajové svíčky, prskavky, postavte sněhový svícen nebo si vyrobte lampión. Pusťte se do zdobení a stavění na zasněžené zahradě nebo jinde venku.

Sníh umožňuje zažít si hraní se svíčkami v relativním bezpečí (např. převrhnutou svíčku rychle uhasí), přesto buďte hlavně s menšími dětmi obezřetní. Jak zkombinovat tmu, svíčky a sníh, najdete na webu Svobodné hry.

SLEPÁ BÁBA BEZ ŠÁTKU

Vyzkoušejte hry, při kterých je důležité sebe nebo něco dobře schovat. Hra na schovávanou, slepá bába, hádání hlasů nebo různé poznávačky - hmatové, čichové, chuťové… Za úplné tmy nebo vybaveni čelovkou mohou tyto výzvy dostat úplně jiný rozměr.

BOJOVKY S PŘÍCHUTÍ TMY

Hledačky, šifrovačky a bojovky s úkoly mají ve tmě rozhodně dobrodružnější náladu. Jak na ně vám poradí Irča z Hrajeme se venku. Na jejím webu najdete další tipy na noční hry a cvičení.

Studijní materiály pro badatele

O tmě a do tmy jsou knihy, které jsme vybrali společně s Veronikou Peslerovou, knihovnicí a autorkou blogu pesleří. Zde je pouze malá ochutnávka, další nálož čtení včetně komentářů a listování knihami najdete na blogu u Veroniky v článku Co číst... tma tmoucí.

Další zimní tipy

1. Deník do divočiny

2. 24 zimních zážitků Jděte ven

3. Sněžné hry Svobodné hry

4. Pomatená zima

5. Zamilovaná příroda

6. Bojovník Zmrazovač

7. Vločky křížem krážem

8. Ledová stavebnice

9. Sněhoví ufoni

10. Tučňákova zahřívačka


Inspirace od vás

Vymysleli jste nové hry do tmy? Napište nám vaše tipy, sdílejte temné zážitky na Facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na Instagramu s hastagem #vyletpotmejdeteven.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru