Tučňákova zahřívačka

Zahřívací inspirace ze zvířecí říše. Věřte tučňákovi, ten je totiž na boj proti mrazu vždy připraven.

Tučňákova zahřívačka
Vloženo  

Dobře jste děti oblékli, a přesto venku „klepou kosu“? Pravděpodobnou příčinou bude, že dlouho postávaly a jednoduše vychladly. Existuje účinný způsob, jak tělo rychle zahřát. Začněte se hýbat a jděte na to s hravostí!

Pro inspiraci k naší hře jsme si zašli k tučňákům. V antarktických oblastech, kde tučňáci žijí, dosahují mrazy běžně -30 °C. Tučňáci si přitom musí udržet tělesnou teplotu, která je podobná té naší, tedy kolem 37 °C. Kromě  hustého peří a vrstvy podkožního tuku jim pomáhá udržet teplo především technika shlukování. V nejkrutějších mrazech se tučňáci natlačí jeden na druhého a vzájemně se zahřívají. Tato technika je nejen účinná, ale i spravedlivá. Tučňáci se totiž neustále pohybují a jedinci z okraje hejna, kde musí čelit největší zimě, se zvolna dostávají do jeho středu. Ti, kteří se zahřáli uvnitř, zase postupují na okraj, aby dočasně nastavili kůži na nejhorším místě. Bez schopnosti spolupracovat by za polárním kruhem prostě nepřežili.

Příprava: Bez pomůcek a přípravy.

Jak na to:

Svolejte všechny zmrzlé tučňáky na jedno místo a připravte se na zahřívačku.

Paže natáhněte podél těla, ohněte ruce v zápěstí dlaněmi k zemi, jako byste se chtěli opírat o nějakou zídku, a pohybujte rameny nahoru a dolů. Vypadá to docela legračně a je to dobrý moment pro začátek hry na tučňáky. Zatímco zvedáme ramena k uším a zpět, přidáme kolébavou chůzi. Po pár krocích byste měli cítit, jak se vám do těla vrací teplo.

Jste-li ve větší skupině, pak lze hru rozvinout. Vytvořte shluk tím, že se k sobě namačkáte.Nezapomeňte se pravidelně střídat tak, aby si to teplé místo uprostřed užili všichni. Zahřáté hejno se nakonec může vydat v řadě za sebou na pochod za svým cílem (třeba k vodě).

Tip navíc:

Zpestřete si hru papírovými maskami. Ty naše jsme vyrobili během pár minut z jednorázových talířů.


Tip jak se ven vybavit:   Při chladném počasí je vhodné tzv. cibulovité vrstvení, tedy oblékání většího množství tenčích vrstev. Snadněji můžete vrstvy ubírat a přidávat a teplotu tak regulovat. Chci další tipy, jak se ven vybavit.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru