Zelený výlet

Vydejte se po stopách zelených víl a skřítků

Zelený výlet
Vloženo Od  

Co byste řekli na to, kdyby se vaše obyčejná jarní procházka proměnila v detektivní výpravu? Ptáte se, jak to zařídit? Stačí mít oči otevřené a trochu si hrát. Schválně jestli jste si někdy všimli okamžiku, kdy se příroda z bělavého, šedivého a hnědého trička převlékne do jarního zelenkavého tílka? Není to hned. Děje se to pomalu, skoro plíživě, skrytě až tajně. Tu raší první cibuloviny, jinde zas chomáčky čerstvé trávy a na stromech se objevují nastartované pupeny. Připravili jsme pro vás několik nápadů na zelené hraní a pátrání. Načerpejte inspiraci a vydejte se ven. 

Jen se trochu zazelenat

Důležité info na začátek. Prosím, hlavně se nehoňte, není podmínkou vyzkoušet vše během jednoho výletu. Vyberte si klidně jen jeden nápad a ostatní schovejte do zásoby na jindy. Na příští týden, měsíc nebo na příští rok.

Zelení od hlavy k patě

Chcete věnovat zelené opravdu hodně času a prostoru? Naplánujte si zelený týden nebo měsíc.  Zapojte do pátrání celou rodinu. Své „úlovky“ a zjištění ze zelených výprav si můžete postupně vylepovat doma na zeď nebo na lednici – tak, jak to dělají detektivové ve své kanceláři.

Nejdříve rozdáme role

Pachatelé

Kdo za tu zelenou může? Jasně, mohli bychom to svést na přírodu nebo na jaro, ale to by bylo moc jednoduché. Vydejte se po stopách zelených skřítků a víl, kouzelných bytostí, které roznášejí zelenou barvu všude, kam se podívají. Pojďme společně odhalit jejich činy.

Agenti a detektivové

Děti, rodiče a další účastníci výletu. Každý ve svém tempu hledá důkazy. Kolik ve vašem okolí přibývá zelených odstínů? Je to jednoduché. Můžete si vybrat, jako agenti. 

Výbava na pátrání

Detektivní batoh

Aby vám na výletě bylo dobře a mohli jste si vyzkoušet práci v terénu na všech místech činu, přibalte si do batohu pomůcky, které vám pátrání usnadní. Vypsali jsme zde pomůcky pro všechny aktvity. Takže pokud si budete vybírat jen některé, výbavu tomu přizpůsobte. Budete potřebovat:

 • tužku a zápisník
 • A4 čtvrtku
 • krabičku od vajíček
 • oblečení nebo doplněk v zelené barvě
 • různé odstíny pastelek, fixů nebo voskovek

Místa činu a důkazy

Pravidlo šetrného detektiva: Nezapomeňte, že zelené rostlinky mají docela práci hned z jara vyrůst. Proto pracujte na místě, kde je zelených rostlin, keřů a stromů dostatek a vždy utrhněte jen tu nejnutnější část. Stačí kousek listu. Ať po vás nezbude v přírodě spoušť jak po stádu kobylek.  Přeci i detektivové nechávají místo činu co nejvíce v původním stavu, aby se nepoškodily případné další důkazy.

VÝLET V ZELENÉM

Udělejte si zelený den. Domluvte se, že si vezmete každý něco zeleného na sebe – tričko, mikina, čepice, šála, šátek, bunda, ponožky, kapesník. Když ve vašem šatníku nefrčí zelená, můžete si vzít různé odstíny pastelek nebo voskovek. Během výletu má každý za úkol najít v přírodě svůj zelený odstín – co nejpodobnější zelené, kterou má na sobě. Svůj objev ohlásí a ukáže ostatním. 

ZELENÁ SE PROBOUZÍ

Každý správný agent má svůj zápisník, do kterého si píše všechny důležité poznámky. Nám stačí obyčejný malý sešit nebo arch papíru, který proměníme v zelený zápisník. Vyzdobte ho zelenými odstíny nebo do něj nakreslete tým detektivů v zeleném z předchozí aktivity. Do zápisníku si můžete zaznamenávat data a místa, kde se objevila nová zelená barva nebo další zelené objevy.

ZELENÁ V KRABIČCE

Budete potřebovat papírovou krabičku od vajíček, Jednotlivé důlky můžete vybarvit odlišnými odstíny zelené barvy. Pak během vašich jarních procházek zkoušejte najít co nejvíce odstínů zelené (myslete při tom na pravidlo šetrného detektiva)

ZELENÝ VZORNÍK

Během procházky nasbírejte různé odstíny zelené nebo použijte sbírku z předchozí aktivity (myslete na pravidlo šetrného detektiva). Doma nebo v cíli výletu společně vyskládejte řadu/kruh/půlkruh od nejsvětlejší po nejtmavší odstín. Výsledek pak nalepte na čtvrtku, vylisujte a vystavte jako obrázek.

PŘÍRODNÍ PALETY A OMALOVÁNKY

Připravte si kousek čtvrtky pro každého agenta a zkoušejte hledat přírodní zelená „malovátka“. Zkuste na papír rozetřít různé odstíny zelené nebo vyzkoušejte zelené omalovánky a domalovánky. Například namalujte jednoduchou skicu místa činu – jen naznačte louku, cestu, stromy, keře, slunce, mraky. Obrázek domalujte jen přírodními barvami.

Nebo se pokuste namalovat naše pachatele - zelené víly a skřítky.

50 ODSTÍNŮ ZELENÉ

Až budete mít svou sbírku zelených odstínů, zkuste k nim vymýšlet názvy. Podpořte svou fantazii. Co třeba: jablečná zelená, vílí zelenkavá, zelená na čepičku skřítků, zelená plná mlhy, zeleně se stmívá atd. Pusťte se do vymýšlení už na výletě, alespoň vám cesta rychleji uteče. Objevte v sobě básníka nebo vypravěče. Zveršujte básničku, písničku nebo vymyslete zelený příběh.

Studijní materiály pro agenty

Nejen o zelené jsou knihy, které vám mohou pomoci objevovat svět barev a barevných příběhů. S výběrem nám pomáhala Veronika Peslerová z Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

Další jarní tipy

 1. Jaro voní novotou 
 2. Deník do divočiny
 3. 24 jarních zážitků Jděte ven
 4. Pomůcky do přírody
 5. Chytrosti do kapsy
 6. Za ptačím hlasem
 7. Ptáček Jarabáček
 8. Hurá do kaluží
 9. Proutí a větve z 52 výzev Svobodné hry.

Inspirace od vás Vymysleli jste nové zelené hry a nápady? Napište nám vaše tipy, sdílejte zelené zážitky na facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na Instagramu s hastagem #zelenyvyletjdeteven.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru