V říjnu rostly venku rodiny

Signál přírody je vždy v dosahu, stačí se připojit

V říjnu rostly venku rodiny
Vloženo Od   Tags: rosteme venku

Už se vám někdy stalo, že jste s dětmi na procházce lesem narazili na dopis od skřítka? Nám ano a nebyli jsme sami. Letos v říjnu měli totiž skřítkové a víly pohotovost. Lákali ven malé děti i jejich rodiče. Po dva týdny jim každý všední den nosili tipy a nápady, díky kterým si rodiny mohly ověřit, že "připojení na signál přírody" opravdu funguje.

Foto: Kateřina Bruštíková

Řeč je o Rosteme venku, prvním motivačním on-line kurzu, který jsme uvařili v kuchyni Jděte ven. Pilotního kola, které proběhlo v říjnu 2017, se zúčastnilo 200 rodin převážně s dětmi ve věku 2-6 let. V kurzu si vyzkoušeli jak v přírodě společně bádat, zkoumat, žasnout, jak se bavit a hrát si. To vše bez složitých příprav a náročného vybavení.

Byla jsem u toho i já se svými dětmi a tak vám mohu podat zprávy přímo z terénu. Jste zvědaví, jak takový on-line kurz probíhal a co všechno jsme v přírodě prožili? 

Příprava

Po přihlášení do kurzu přišel účastníkům email s balíčkem materiálů a pracovních listů v PDF. Tím ale podpora nekončila. Každý den šla připomínka aktivit e-mailem a všichni měli příležitost sdílet fotky a zážitky z kurzu v uzavřené facebookové skupině.

Kurz začal příběhem skřítků, proto ten tajemný dopis na začátku. Sklíčko se ujal role průvodce dětí a každý den jim přinášel nápady na hry venku. Bavlnka se postarala o rodiče, radila jim, jak se připravit a vybavit, aby se venku cítili pohodlně a chodili ven častěji.

Jde se ven

1. TÝDEN - PŘÍRODA VŠEMI SMYSLY

V prvním týdnu skřítci školili naše smysly. To abychom, jako oni, měli citlivý hmat, sluch i čich, bystrý zrak a vytříbenou chuť. Nejprve jsme si procvičili své prstíky při průzkumu různých přírodnin a přírodních povrchů. Někdo dokonce neváhal a proběhl se v přírodě bosky, přestože počasí nebylo ze začátku úplně příznivé.

Foto: Martina Taišlová

K poslouchání zvuků okolní přírody bylo potřeba najít v sobě klid a trpělivost. Už to byl úkol, který některé pěkně potrápil. Kdo nenastražil ucho své, nastražil alespoň ucho Jidášovo. A kdybyste se zeptali mých dětí, zda při procházkách přírodou zaslechly zvonivé hlásky skřítků, odpověděly by vám bez váhání ano!

Foto: Dita Špačková

Kdy jindy než v říjnu byl ten správný čas zaostřit svůj zrak na sluncem rozzářené barvy podzimní přírody. Hon na barvičky se stal jednoznačně nejoblíbenější aktivitou prvního týdne a vzniklo při něm mnoho překrásně pestrých palet.  

Foto: Martina Taišlová

Venku se nemusí čichat jen ke květům. Každý den má svou jedinečnou vůni. Padající listí, usychající tráva, houby, dešťové kapky, bylinky, houby, květy, to vše příroda využila k namíchání dokonalé podzimní vůně, která provoněla náš kurz.

Foto: Kateřina Bruštíková

Na konci prvního týdne už nám všem dost vyhládlo, a tak jsme se vypravili sehnat v přírodě něco k snědku a uspořádali velkolepý podzimní piknik. Někdo se vrhnul na přípravu obložených špízů  a mís z darů přírody, jiný trénoval svou chuť poslepu.

Foto: Klára Časnochová

2. TÝDEN - SBĚRAČI A STAVITELÉ 

K radosti všech stavitelů a vášnivých sběratelů, byl druhý týden naplněný stavitelskými projekty a lovem pokladů. Stavěli jsme na suchu i u vody z nejrůznějších přírodních materiálů. Vyrostla tak celá vesnice domečků, třeba pro skřítka Javorníčka. 

Foto: Kateřina Bruštíková

Velkým hitem druhého týdne se stal Land art. Do tvorby magických mandal a dalších uměleckých objektů se pustili všichni s velkým nadšením.

Foto: Dita Špačková

Že by se sem omylem zatoulaly fotky z léta? Rozhodně ne! K radosti všech byly říjnové teploty tak příznivé, že se mohla testovat nejen chůze na bosky, některé rodiny se dokonce odvážily k poslední koupačce.

Foto: Klára Časnochová

Na své si přišli i sběrači přírodních pokladů, právě na podzim je potkáte snad na každém kroku. Sbíraly se drahokamy, nejrůznější plody, ale i odpadlíci. 

Foto: Veronika Peslerová

Aby nezůstalo jen u plných kapes, tak jsme poklady využili ke tvoření. Vyráběly se zvířátka a skřítci z kaštanů a žaludů, navlékaly korále z jeřabin, malovalo se přírodními barvami a ještě mnohem více.

Foto: Martina Taišlová

Připojení na signál přírody se podařilo. Během dvou společných týdnů venku povyrostlo několik desítek rodin z různých koutů ČR. Chcete se k nim také chcete přidat? Máme pro vás dobrou zprávu, kurz s novými tématy otevřeme na jaře 2018! Nezapomeňte nás sledovat.

Katka z Jděte ven

Bonusové video

Chcete se připojit k signálu přírody hned teď? Otevřete některé z oken do přírody, je to jednoduché, začít můžete kdykoliv a kdekoliv.

 Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru