Pomatená zima

Zažijte zimní romantiku se špetkou staronových tradic venku.

Pomatená zima
Vloženo Od  

Ono to za oknem vypadá na jaro, ráno za tmy zpívají ptáci a kvetou pampelišky. Přesto je prosinec, vítr občas zafouká opravdu ledový a všichni nosí dlouhé kabáty a šály ze setrvačnosti. Taky se těší na Ježíška.

Jak si ukrátit netrpělivé čekání, zpříjemnit brzké stmívání nebo vrátit tělo, které polehává u televize a krmí se sladkým, do rovnováhy?

Zažijte zimní romantiku venku!

Třeba jmelí. Podle legend bylo kdysi stromem, ze kterého Josef vyrobil kolébku pro Ježíška. O třiatřicet let později Římané z téhož dřeva stloukli kříž... Strom pak hanbou seschnul a od té doby se vyskytuje v malých trsech a zahrnuje lidi kolem sebe dobrem.
Podle Keltů zajišťuje jmelí plodnost. Koupit si svazek větviček na doma není problém, nabízí jej kdejaký stánkař. Ale vydat se na vycházku do lesa a políbit se či obejmout pro štěstí pod opravdovým živým jmelím, to je ta pravá romantika.
Mezitím se setmí, a vy můžete krásně navázat dalším zvykem, a to pozorováním, kdy vyjde první hvězda. Na Štědrý den touto chvílí končí půst.

Dnešní rodiny si vymýšlejí moderní tradice samy. Zkuste s dětmi vyjít do ulic vašeho města či vesnice a spočítat všechna světýlka v oknech a zahradách.

Protože prosincové počasí se opravdu proměnilo, můžete s dětmi navštívit místa, kde jste sami jako malí sáňkovali a obdivovali zamrzlé bubliny v ledu. Co se tam děje nyní? Jaké divy se v přírodě odehrávají, když je stále poměrně teplo a prší? Co byste jinak viděli spíše na jaře nebo v jiném ročním období? Nechte děti pátrat a překvapujte se navzájem, kdo najde větší bláznivost.

Hlavně si ale užívejte pohyb a čerstvý vzduch, ať už je zima jak chce pomatená. Třeba se zrovna zamilovala a jde jí z toho hlava kolem.

Bára z LESA VE ŠKOLE 


Ke stažení:
Adventní úkoly


Tip jak se ven vybavit: Chce to optimismus. Děti zrcadlí vaše emoce. Jestliže se je venku nevlídno a vy si přesto uchováte dobrou náladu, tak tím zajisté podpoříte i dobrou náladu dětí.Chci další tipy, jak se ven vybavit. Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru