Větrný výlet

Vánek, větřík, vichřice, pojďte je všechny pochytat

Větrný výlet
Vloženo Od   Tags: divočiny výlet

Co byste řekli na to, kdyby se vaše obyčejná podzimní procházka proměnila v detektivní výpravu? Jde to a je to celkem jednoduché. Už jsme si to vyzkoušeli na jaře, kdy jsme se vydali po stopách zelených skřítků a víl. Tentokrát se vypravíme na větrný výlet, zase nás čekají hry a bádání. Už tušíte, kdo bude pachatel?

S podzimem přichází mnoho změn a jednou z nich je vítr, který nabývá na síle. Není to náhoda, že právě v říjnu a listopadu pouštíme draky, jsou na to totiž ty nejlepší podmínky. Proč tomu tak je? Chcete-li se ponořit do tajů větrné fyziky, tak na webu Českého hydrometeorologického ústavu najdete jednoduché vysvětlení tohoto jevu. 

Pouštění draků je to první, co nás při silnějším větru napadne, ale nemusíte zůstat jen u nich. Když fouká, dají se venku rozehrát další hry. Načerpejte inspiraci a vydejte se ven na větrný výlet.

Jen se tak trochu vyvětrat

Důležité info na začátek. Prosím, hlavně se nehoňte, není podmínkou vyzkoušet vše během jednoho výletu. Vyberte si klidně jeden nápad a ostatní schovejte do zásoby na jindy. Na příští týden, měsíc nebo na příští rok.

Ufuněné dny

Chcete věnovat větru opravu hodně času a prostoru? Naplánujte si větrný týden nebo měsíc.  Zapojte do pátrání celou rodinu. Své „úlovky“ a zjištění si můžete postupně zapisovat, fotit a vylepovat doma na zeď, na lednici, do svého zápisníku nebo lapače zážitků  – tak, jak to dělají detektivové ve své kanceláři.

Nejdříve rozdáme role

Pachatelé

Jak vypadá vítr, je jen jeden nebo má víc pomocníků? Kam se schovává a co dělá, když zrovna nefouká? Kdy nás baví si s ním hrát? A jsou i chvíle, kdy se před ním raději zavřeme doma? Otázek může být daleko víc. Zkuste zapátrat po odpovědích v knížkách z našeho výběru (najdete je na konci článku), povídejte si o větru a pozorujte ho, jak venku řádí. Až budete venku, můžete vše společně otestovat a postupně odhalovat větrné činy.

Agenti a detektivové

Děti, rodiče a další účastníci výletu. Každý ve svém tempu hledá větrné důkazy. Samotný vítr se vám asi nepodaří chytit, ale můžete vypátrat jeho sílu, zvuk nebo oblíbené hračky. Je to jednoduché. Můžete si vybrat, jako agenti. 

Detektivní batoh

Aby vám na výletě bylo dobře a mohli jste si vyzkoušet práci v terénu, přibalte si do batohu pomůcky, které vám větrné pátrání usnadní. Vypsali jsme zde pomůcky pro všechny aktivity. Budete-li si vybírat jen některé, výbavu tomu přizpůsobte. Potřebujete:

  • tužku a zápisník
  • A4 čtvrtku
  • bublifuk
  • oblečení nebo doplněk v listových barvách
  • pastelky nebo vodovky a štětce

Místa činu a důkazy

VĚTRNÁ MÓDA

Jak vypadá vítr. Jakou má barvu? Zkuste vítr namalovat nebo se na výlet oblečte do listových barev. S listy si přeci vítr hraje rád a tak se vám určtě podaří zlákat ho do vaší hry.

ZPĚVAČKA MELUZÍNA

Vítr dělá muziku. Když nabere na síle, dokáže prohánět v komínech, pode dveřmi a ve škvírách domu vílu Meluzínu. Meluzína však není jen tak nějaký obyčejný průvan. Bývala to překrásná dívka, která měla místo nohou hadí ocas a vyskytuje se v mnoha pověstech a tajemných příbězích. Zaposlouchejte se do větru doma, v parku, na poli, v lese – jaký je to rozdíl?

ULOV LIST

Potřebujete se v chladu a větru zahřát a rozveselit. Není nic lehčího. Stačí najít vhodné místo, kde je prostor a padající listí. To můžete chytat do čepice, do rukou nebo do čehokoliv jiného.

Ale co když nefouká? Nevadí. Nasbírejte listí ze země. Domluvte se kdo hází a kdo loví. Není nutné soutěžit, můžete spolupracovat. Snažte se společně nachytat co nejvíc listí. Nebo se naopak listí vyhýbejte, tančete mezi ním. Ať se vás žádný lístek nedotkne.

HRAVÝ VÍTR

S čím si v přírodě vítr hraje? Na výletě si všímejte oblíbených větrných hraček. Menším dětem můžete s pozorováním trochu pomoci.

V přírodě vítr fouká do listí, do stromů, do trávy. Zvířatům i lidem brání v pohybu. Pozorujte jak s větrem zápasí ptáci, kolik síly musí dát srnky do běhu proti větru a jak se ve větru plave kačenám nebo labutím na řece.

V blízkosti lidských obydlí si vítr užije taky dost zábavy. Zavírá okna a dveře, fouká do prádla na šňůře, bere lidem deštníky, shazuje čepice, rozcuchává vlasy…

Zkuste si vyzkoušet závod s větrem a proti větru. Testujte větrné kličkování. Jak nejrychleji umíte běžet, dokážete vítr předběhnout?

LETECKÉ DNY

Jak to v přírodě létá? Prozkoumejte různé strategie semen. Čím to je, že létají? Porovnejte semena stromů a bylin. Proč se třeba žaludům létat nechce? A které semínko zvládá leteckou akrobacii nejlépe? Najděte výletní cestou různá semínka (chmýří květin, keřů, nažky javoru, kaštany, bukvice). A pak už jen házejte, testujte a kochejte se. A co si zkusit vyrobit svůj vlastní model létajících semen? Na blogu přírodovědeckého kroužku Cheeky Jay na to najdete skvělý komiksový návod.

PROVĚTREJTE BUBLIFUKY

Foukání bublin bez námahy. Vítr má síly na rozdávání a bubliny vyrábí s neuvěřitelnou lehkostí a hbitostí. Pozor, připravte se na opravdu rychlé zásobování bublifukovým roztokem.

DRACI TAK I JINAK

Ten pocit, kdy se nám podaří draka poslat až vysoko do nebe, je nezaměnitelný. Někdy ale vítr fouká méně nebo není dost času vyrazit na pole. Naštěstí existuje spousta dalších variant draků, dráčků a dalších poletujících větruší, se kterými si užijete dostatek radosti. Nekonečné vzlety, pády a kroužení děti i dospělé udrží v nadšeném pohybu.

Vyzkoušejte 

recyklovaného rybodraka,

pytlíkového draka,

nebo draka z proutí.

LADNÉ LISTÍ, RUKA SVIŠTÍ

Jak malují padající listy? Vezměte větší arch papíru (pro skupinku, či pro každé dítě). Nalepte na dveře, stěnu, skříňku. Na vršek můžete nalepit oblíbený list. A pak už jen uvolňujeme ruku. Napodobujeme pohyb padajícího listí. Pracujte tužkou, fixem, či štětcem s vodovkami. Děti akční malování baví a výsledek je divoce krásný. 

LISTHRÁTKY V KRÁSNÉM VENKOVĚ

Hry s větrem a listy najdete v listopadovém čísle časopisu Krásný rok (venkov). Na článku jsme spolupracovali se Svobodnou hrou. Moc nás to baví a naše "venkovní" články už se stávají téměř pravidelnou rubrikou časopisu.

Studijní materiály pro agenty

Nejen o větru jsou knihy, které jsme vybrali společně s Veronikou Peslerovou, knihovnicí a autorkou blogu pesleří. Nechejte se ofouknout inspirací.

Plný košík knih s podzimní tématikou najdete také v novém článku od naší parťačky Veroniky Drobné, autorky blogu Princ a Večernice.

Další podzimní tipy

1. Deník do divočiny

2. 24 podzimních zážitků Jděte ven

3. Větrné hry Svobodné hry

4. Barevné škály podzimu

5. Co se (ne)vejde do jedné podzimní výpravy ven

6. Venku za každého počasí

7. Pomůcky do přírody

8. Chytrosti do kapsy

9. Korouhvička

10. Výlety s vůní podzimu


Inspirace od vás

Vymysleli jste nové větrné hry? Napište nám vaše tipy, sdílejte větrné zážitky na Facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na Instagramu s hastagem #vetrnyvyletjdeteven.

 Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru