Laboratoř vodomila

Vlijte si hravou energii vodního živlu do žil

Laboratoř vodomila
Vloženo Od  

Voda, to je láska. V létě baví nejvíc. Kdyby to šlo, děti by se do ní naložily jako okurky na celé prázdniny. Lavor, bazén, potok, rybník, jezero, řeka, moře... bereme cokoliv, v čem se dá koupat a zchladit rozdováděné divochy.

Pojďte s námi zkoumat vodní živel a život v něm. Zahrajte si na vědce Vodomila, který hledá odpovědi na zásadní otázky. Odkud se voda bere a kam mizí? Jaké poklady vystavuje na hladině nebo skrývá na dně? Má voda vždy stejnou vůni a barvu? Jak si s ní můžeme hrát a tvořit? Dali jsme dohromady naše nápady a těšíme se na ty vaše.

VODNÍ LOVCI

Vydejte se na výlet za vodou a všímejte si s dětmi, kde všude lze vodu najít. Rosa, kaluže, zachycená voda na listech rostlin, mokřiny, rybníčky, potůčky, řeky. Tam všude je voda. Najdete další zdroje? Udělejte si z vodního pátrání bojovku, návod najdete ZDE

MALOVÁNÍ VODOU

Mohlo by se zdát, že to bude fungovat stejně jako vodovky, ale děti jsou při malování vodou mnohem kreativnější a mají větší odvahu experimentovat. Většinou to končí tím, že máte pomalovanou celou terasu, což ovšem vůbec nevadí, protože o úklid se vám postará sluníčko. Na malování vodou neexistuje přesný návod. Vybavte děti štětcem, naberte dešťovou vodu ze sudu nebo natočte vodu z kohoutku, odvážnější použijí vodu z kaluží a jde se na to. Když máte pocit, že si děti neví rady, ukažte jim různé způsoby "malování" jako je cákání, prskání, šplíchání, rozstřikování… Uspořádejte cákací soutěž. Kdo pošle kapku vody co nejdál? Hledejte různá místa, na která se dobře maluje. Za jasného počasí stopujte, jak dlouho sluníčku trvá vodu z povrchu vysušit.

DRAHOKAMY NA DNĚ

Kouzelníci voda a slunce promění obyčejné kamínky na dně potoka nebo jezera v barevné poklady. Lovte je a vytahujte na souš, pozorujte, jak usychající kamínky postupně ztrácejí své syté barvy. Znovu je namočte a vraťte jim kouzlo drahokamů.

BRODĚNÍ

Když potkáte na výletě potok nebo řeku, nehledejte hned lávku, můstek nebo most, který by vám pomohl z jedné strany na druhou. Zkuste vodní překážku překonat nějakým neobvyklým způsobem. Brodění si užívají hlavně naše chodidla, která tak vysvobodíme ze zajetí bot a necháme je volně vnímat teplotu vody a vše, co se nachází pod hladinou. Kde jsou kameny kluzké a kde příjemně masírují? Jaký je to pocit zanořit nohu do blátíčka (sedimentu), které se usazuje na dně?

JAK VONÍ A MLUVÍ VODA

Svou vůni má řeka, potok i rybníček. Zastavte se u vody a pořádně se nadechněte. Co cítíte? Mohou to být vodní rostliny, bahno, tlející zbytky živočichů… Naberte vodu do dlaně a přičichněte si. Co vám vůně připomíná? Vyzkoušejte to na různých místech. Jak voní kaluž, potok, řeka, jezírko?

Zavřete oči a zaposlouchejte se do zvuků, které voda vydává. Rozmanité zvuky najdete nejen u divokých řek a bystřin, klidnější vody rybníků a jezer mají také svoji specifickou řeč. Zkuste s dětmi různé zvuky pojmenovat. Zurčení, klokotání, cákání, stříkání, šplouchání... Poznáte původce zvuku i se zavřenýma očima?

CÁKÁNÍ POVOLENO

Dovolte dětem, ať si s vodou jako spoluhráčem pořádně užijí, může je toho mnoho naučit. Výroba cákacího stroje, dobrodružné vodní příběhy, badatelské výzvy a další vodní tipy najdete na webu Svobodné hry.

PROČ BRUSLAŘKY BRUSLÍ

V rybnících a jezerech je v létě rušno. U vody a ve vodě se to živočichy doslova hemží. K radosti z objevování stačí kbelík, síťka, lupa nebo kelímek s lupou. Děti budou z vodního mikrosvěta v úžasu. Taky vás vždy zajímalo, jak se takové ty malé breberky s dlouhýma nohama dokáží pohybovat po vodní hladině? Inspirujte se u Badatelů a vyzkoušejte se staršími dětmi badatelskou lekci Bruslařky bez bruslí.

SKÁLY A KOUPAČKA

Jana z blogu S dětmi v báglu pro vás připravila několik proveřených tipů na výlety. Vyzkoušejte Tiské stěny a Kokořínsko.

Studijní materiály pro vodomily

Inspirujte se příběhy a texty v encyklopediích, které vám pomohou objevovat skutečný i pohádkový vodní svět potoků, řek a jezer. S výběrem nám pomáhala Veronika Peslerová z Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Nezapomněli jsme ani na osvěžující mořská témata. Spolu s letními tipy na knihy je najdete v článku od Veroniky Drobné. Čtení k potoku ulovte u Svobodné hry.

Další tipy do vodní laboratoře

1. Vodní kompas

2. Dešťové graffiti

3. Srážkoměr

4. Hurá do kaluží

5. Pomůcky do přírody

6. Les, skály a voda volá

7. Neobyčejně obyčejné prázdniny

8. Rozvoj vodou z 52 výzev Svobodné hry

9. Potoční hry

Inspirace od vás: Pošlete nám své vodní tipy e-mailem, sdílejte zážitky na facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na Instagramu s hastagem #vodomilovejdeteven.

Zdroj fotografií: Foto Havlín, Svobodná hra a archiv Jděte ven



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru