Vodní kompas

Kam mířím, když mířím na sever? Sestrojte si svůj vlastní kompas.

Vodní kompas
Vloženo  

K nezbytné výbavě každého dobrodruha patří kompas, který nám pomůže zorientovat se v přírodě a na mapě. Jak kompas funguje? To nejlépe pochopíte, když si ho sami vyrobíte. 

Kompas funguje jen díky tomu, že naše Země je jeden velký magnet a přitahuje vše magnetické k severu, respektive k magnetickému pólu. Střelka kompasu je magnetická a ať jste kdekoliv, tak neviditelná síla zemského magnetického pole přitahuje střelku k Severnímu pólu.

Příprava:

  • špendlík nebo jehla
  • list ze stromu nebo keře
  • miska s vodou (v přírodě lez využít kaluž nebo rybník se stojatou vodou)
  • magnet

Jak na to:

Připravte si list - podložku pro střelku kompasu. Nalijte vodu do misky nebo se porozhlédněte v přírodě po kaluži. Teď přichází nejdůležitější krok, je potřeba zmagnetizovat jehlu. To uděláte tak, že přejedete magnetem po jehle od špičky k oušku, nejméně 20 krát. POZOR magnet musíte vést jen jedním směrem, nikdy nepřejíždějte tam a zpátky. Položte list na vodní hladinu a na něj umístěte jehlu. Špička jehly by se měla s listem sama natočit k severu.

 

Tip, jak se vybavit: Zkuste dětem dát i na společný výlet přiměřeně velký batůžek nebo tašku. Postupně tak děti učíte, aby se staraly o své věci, a předáváte jim za ně odpovědnost. Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru