Vodní lovci

Velké pátrání po přírodním bohatství, která nám dává život

Vodní lovci
Vloženo  

Vydejte se na vodní výlet a po cestě si všímejte, kde všude lze vodu najít. Rosa, kaluže, zachycená voda na listech rostlin, mokřiny, rybníčky, potůčky, řeky. Tam všude je voda. Najdete další zdroje? 

Co budete potřebovat:

  • lapače vody: vatový tampón, kapesník, kuchyňská houbička
  • kelímek, kbelík nebo jiná nádoba na vodu

Jak na to:

Vybavte se vatovým tampónem, kapesníkem, kuchyňskou houbičku a nádobkou na vodu a lov může začít. Hned ráno vyběhněte zkontrolovat, zda se na trávě zachytila rosa a zkuste ji nabrat na vatový tampón. Ulovenou vodu vymačkejte do kelímku. Všímejte si rosy na listech. Některé rostliny (např. kontryhel) totiž fungují jako zásobníky vody pro hmyz a motýly, rosa na nich tvoří vodní „korálky“. 

Po dešti bude váš vodní lov obzvláště úspěšný, prozkoumejte místa, kde se voda zachytila. Použijte kuchyňskou houbičku, která dokáže nasát daleko více vody než vatový tampón. Zmapujte ve vašem okolí kaluže, odeberte z nich vzorek do nádobky. 

Pokračujte dál do přírody. Zkoumejte barvu vody z různých zdrojů. Porovnejte vodu z rybníka, potoka, zahradního jezírka, studánky nebo z kaluže. Která byla nejčistší a která hodně špinavá. Čím to bylo?

Narazili jste na potok? Vydejte se proti proudu hledat místo, kde pramení. Je-li pramen daleko, pomozte si hledáním v mapě. Zastavte se v lese, který je velkou zásobárnou a čističkou vody a hraje důležitou roli v koloběhu vody v krajině. Hledejte, kam všude si les vodu schovává.

Kolik vody se vám podařilo nashromáždit během jedné výpravy? Porovnejte své úlovky.

Ptejte se:

  1. Co se děje s vodou, která vyprší z mraků na zem?
  2. Co to je a jak funguje vodní cyklus v přírodě?
  3. Proč je v lese vlhko?
  4. Jak se les potí?
  5. Kolik vody les vypije?

Baví vás vodní aktivity? Další nápady najdete v Laboratoři vodomila. Nebo se vydejte na exkurzi do herny Potok se Svobodnou hrou.


Učíme se o vodě  Jste učitelé? Pak pro vás máme skvělý tip. Tajemství vody v lese odhaluje roční plán vzdělávacího programu LES VE ŠKOLE. Žáci pátrají po tom, jaké podoby může lesní voda mít a jakým způsobem v lese koluje. Vše, co se o vodě naučí, jim pomůže k záchraně lesa před Vodomory.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru