Letní knihy

Čtení na chvilky mezi skoky do vody a řáděním s kamarády

Letní knihy
Vloženo Od  

Horké počasí nás láká k vodě a mezi skoky do bazénu nebo rybníka je ideální čas na čtení (s dětmi i bez nich). Pečlivě jsem pro vás vybrala osvěžující krátké knihy s mořskou tématikou a knihy malého formátu, které vám nezaberou příliš místa v košíku či batohu při cestě za letním dobrodružstvím. 

Svěží mořský vánek

Začněme hned těmi, které vás spolehlivě osvěží. Příhodně se i jmenují a jsou od mých oblíbených autorů. Moře slané vody a Uspávanka s plavčíkem a velrybou, obě ilustrované Pavlem Čechem

(Moře slané vody - Radek Malý)

(Uspávanka s plavčíkem a velrybou - Jan Skácel)

Maličkosti od Pavla Čecha

Od Pavla Čecha jjsou i další skvělé knihy v miniaturním formátu. Některé z nich už jistě znáte – třeba Pavouka Čendu! Tento tajuplný příběh se vejde i do té nejtitěrnější kabelky! 

Rozprávky z hlubin moře

Za spolehlivě nejkrásnější knihu tohoto léta ovšem prohlašuji Hlbokomorské rozprávky, které sice seženete jen ve slovenštině, ale rozhodně se tím nedejte odradit. Ty pohádky jsou tak skvostné, že je budete chtít číst zase a znovu. Považuji za obrovskou ostudu, že kniha nevyšla v češtině, je to jedna z nejkrásnějších knih, kterou v knihovně máme, opravdový klenot ukrytý na dně nakladatelského moře. 

(Hlbokomorské rozprávky - Monika Kompaníková)

Posuďte sami z krátké ukázky:


„Představ si moře. Zavři na chvilečku oči a zkus to... Představ si hodně vody, hodně slané vody, vlny narážející na útesy, pěnu usazenou mezi kameny na pobřeží, písek mezi prsty a chaluhy zapletené do vlasů. Představ si, jak hučí během bouřky, jak šumí, když voda stoupá přílivem, a jak se na břehu převaluje písek za odlivu. Nad hladinou se vznášejí racci, albatrosi a létající ryby, hladinu rozřezávají ploutve kosatek a žraloků. Představ si všechny ty lodě, které brázdí moře a oceány, výletní lodě, letadlové lodě, remorkéry, křižníky i ledoborce lámající vlastní vahou ledové kry severních moří. Dřevěné galeony, třístěžňové plachetnice, rychlé vikingské lodě........ Představ si vodní svět pod mořskou hladinou. Jako v hrnci plném dobře posolené planktonové polévky tam plavou ryby, chobotnice, medúzy, mořské panny,korýši, šneci, obrovští savci, ponorky a jeden či dva batyskafy."

Putování s velrybami

V mořích a oceánech se můžete koupat i nadále. Díky knihám o velrybách.  Kdo by nemiloval tyhle obří savce s moudrým pohledem. Krásné i dojemné, takové jsou knihy Nela a růžová velryba a Varvara, kniha o velrybím putování. K Varvaře si přiberte kapesníčky, ale nebojte, všechno dobře dopadne. ♥ 

(Nela a růžová velryba - Lazárová Mária)

(Varvara, kniha o velrybím putování - Marka Míková)

Cestování po zemích známých i neznámých

Teď už ale zpátky na souš. Léto je obvykle časem, kdy většina lidí hodně cestuje. Pokud hledáte zajímavou knihu s touto tématikou, zkuste v knihovnách a antikvariátech zapátrat po titulu Felix na návštěvě u dětí z celého světa. Roztomile ilustrovaná kniha plná obálek, dopisů a zajímavostí z různých koutů naší planety. 

(Felix na návštěvě u dětí z celého světa - Anette Langenová)

Před jakoukoliv dobrodružnou cestou si nezapomeňte naplánovat trasu v Mapách, fenomenální a myslím, že už i notoricky známé knize od  polských grafiků a ilustrátorů Aleksandry a Daniela Mizielińských. Z jejich dílny pochází i nová kniha Z.A.H.R.A.D.A.

(Mapy - Aleksandra a Daniel Mizieliński)

Myslete také na to, že před cestou do ciziny je dobré procvičit si jazykové dovednosti. 13 různých jazyků najdete v pohádkové knize Pohrátky. Tahle úžasná kniha by neměla chybět doma nikomu, je plná empatie, porozumění, krásy a … zkrátka si ji sežeňte, vážně za to stojí! 

(Pohrátky - Pavla Soletka Krátká)

Letní sezóna přeje výletům po českých hradech a zámcích. Chcete-li vtipnou formou seznámit děti s naší historií, mohu vám vřele doporučit knihy od Lucie Seifertové Dějiny pro nejmenší. Minimum textu a sympatický formát je ideální třeba do kapsáře v autě. Ale pozor, nic pro trasořitky a strašpytle – v těchto knížečkách (stejně jako v naší historii) občas padají hlavy z krku dolů, děla burácí a šavle se kříží. :-) 

(Dějiny pro nejmenší - Lucie Seifertová)

Dovolená na zahradě

Pokud jste na dovolené už byli anebo jste raději prostě u sebe doma na zahradě, určitě vás zaujme Rok v kouzelné zahrádce. Ve světě Markéty Kotkové se totiž fantazii meze nekladou, a proto tahle božská knížečka plná poezie bude bavit čtenáře napříč věkovými kategoriemi. 

(Rok v kouzelné zahrádce - Markéta Kotková) 

Do objevování zahrad a jejich tajemství se můžete pustit i s knihou od Andrey Tachezy Zuza v zahradách

(Zuza v zahradách - Andrea Tachezy)

Dalším z mých oblíbených autorů je Jiří Dvořák. O titulu Jak zvířátka spí jsem psala už v článku s jarními knihami. Nyní mi dovolte upozornit na jeho další díla. Budou vám sympatická nejen svým formátem, který nezabere příliš místa v tašce, ale hlavně příběhem a ilustracemi Alžběty Skálové. Zpátky do Afriky je humorný příběh o zvířatech, která se rozhodnout putovat do Afriky. Minimax a mravenec zase vypráví epizodu ze života malého entomologa, který si na vlastní kůži vyzkouší, že i maličký mravenec může mít veliké starosti.

(Zpátky do Afriky - Jiří Dvořák)

(Minimax a mravenec - Jiří Dvořák)

Co všechno lze zažít v jednom úplně obyčejném letním dni jedné úplně obyčejné myšky se zase dočtete v knize Jak se máš, Eliško? Roztomilé fotografie plné laskavých detailů osloví vás i vaše děti. 

(Jak se máš, Eliško? - Lucie Sunková)

Přeji vám krásné klidné léto, co nejméně odřených kolen a klíšťat, co nejvíce zážitků a umazaných pus od jahod, borůvek a dalších čerstvě natrhaných dobrot. Pokud máte chuť, zapojte se do iniciativy Přečítané léto a čtěte, je to potřeba!

O autorce

Veronika Drobná je maminka malého prince a divoženky. Ráda tvoří a múzy ji občas doslova fackují. Miluje knihy, šije a plete oblečení nejen svým dětem, zajímá se o potravinovou soběstačnost a bezodpadovou domácnost. Ráda by dělala svět lepším, zachraňovala tuleně a orangutany! O všem, co ji inspiruje a baví, píše na blogu Princ a Večernice.

Zdroj použitých fotografií: Archiv blogu Princ a VečerniceCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru