Tiské stěny a Kokořínsko

Vychutnat si rodinný výlet bez ztráty kytičky

Tiské stěny a Kokořínsko
Vloženo Od  

Letní měsíce, zejména pak horké dny, mohou být celkem úmorné. Člověku se často vedrem nic nechce, děti neví co by, takže nejrůznější žalozpěvy či sourozenecké rvačky jsou na spadnutí.

Já se řadím mezi ty, kteří příliš horkému počasí neholdují.  Nejraději bych se zamkla do sklepa, obložila se kostkami ledu a v tichosti parné dny přežila. Ale děti? Ty jedou na 1000% bez ohledu na klimatické podmínky. Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že každý, každičký okamžik si můžeme vybrat, s jakou náladou si jej vychutnáme.  A já rozhodně nehodlám trávit dny v kůlničce na dříví, takže i když mi kape pot z nosu, vyrážíme často na výlety. Ideálně někam do skal! Protože tam, tam to krásně chladí, takřka nic to nestojí a ještě vám to zachrání vaše psychické zdraví. A nejkrásnější na tom je, že děti si vystačí s tím, co nám příroda nadělila.

Výlet do Tiských stěn spojený s koupáním

Pakliže jste v Tiských stěnách u Děčína ještě nebyli nebo je neznáte, určitě vám doporučím zařadit si je na seznam míst, která stojí za to vidět! Do Tiských stěn se z Prahy dostanete za hodinku a čtvrt.

Naprosto úchvatné skály, krásné výhledy a příjemný chládek je přesně to, co člověk v horku potřebuje. Děti vás zde s největší pravděpodobností nebudou zásobovat stížnostmi na bolavé nožičky, protože objevování všech těch děr a průlezů ve skalách a hrabání v písku je dostatečně zabaví, zatímco vy se budete moct v klidu kochat tou krásou.

V Tiských stěnách můžete s klidem strávit celý den. Máte možnost navštívit Malé a Velké Tiské stěny. Nám osobně Malé Tiské stěny s našimi malými dětmi zabraly celé odpoledne, vzhledem k tomu, že jsme dětem dopřáli dostatek času si prostě pohrát. Rozhodně nezapomeňte do batohu přibalit velkou svačinu, lopatky a bílé oblečení pro tentokrát nechte raději doma.

Pokud budete mít chuť se po výletu do skal navíc zchladit ve vodě, coby kamenem dohodil je rybník s poetickým názvem Kačák.

Kokořín, Želízy a jezero Lhota

Dalším výletním místem, kde vám ani nepřijde, že panují vysoké teploty, je bezesporu Kokořínsko. Pokud se vydáte na hrad Kokořín či na procházku Kokořínským údolím, kromě malebné krajiny a překrásných lesů vám odměnou bude příjemný chládek. Tento výlet zvládnete i s kočárkem, pakliže jej v horkých měsících preferujete.

Nebo navštivte Čertovy hlavy v Želízech.  Pro naše děti to tu byl ráj, protože lezení po kamenech prostě neomrzí. A takový skalní piknik, to je teprve něco! Želízy jsou jen pár minut od Kokořína a v místě najdete i tak trochu retro koupaliště, které ovšem za návštěvu určitě stojí!

Pokud preferujete přírodní koupání, určitě se vyplatí udělat malou zajížďku k jezeru Lhota. Kromě písečné pláže, která je pro děti to pravé, tu najdete parádní zázemí ve stínu stromů. Alternativou může být jezero Konětopy či pískovna Ovčáry.

Zjistěte více o výletech a zážitcích z cest na cestovatelské webu S dětmi v báglu:

1. Tiské stěny, zážitek nejen pro děti

2. Kokořín s kočárekm a přírodní koupání v okolí Prahy

3. Želízy a Čertovy s dětmi

Cílem výletu je cesta

A tu je třeba si pořádně užít. „Mě už to nebaví“, „Mě bolí nožičky“, že vám to něco říká? Nechcete-li výlet zabalit po prvním kilometru, protože vám prostě stojí za to dojít až do cíle, nezbývá, než dětem podat pomocnou ruku.

Hrajte si venku jako doma

Chtělo si vaše dítko doma malovat vodovkami? Přibalte do batohu štětec a kelímek. Malovat se dá u potoka třeba na cestu nebo na kameny. Kelímek poslouží jako bábovička na písečné pláži.

Hraje si vaše dítko rádo na nakupování? Stačí s sebou vzít pár papírových sáčků, zboží na prodej najdete cestou hromady.

Na výlet můžete vzít i oblíbenou hračku a udělat z ní dětem průvodce na cestách. My často stavíme pro playmobilové panáčky lesní hřiště.  Nebo si v reálu zahrajte Červenou Karkulku. Krok za krokem se pomalu dostanete k vysněnému cíli. Jen to třeba nebude trvat hodinku, ale celý den.

Zjistěte více o výletech a zážitcích z cest na cestovatelské webu S dětmi v báglu:

1. Tiské stěny, zážitek nejen pro děti

2. Kokořín s kočárekm a přírodní koupání v okolí Prahy

3. Želízy a Čertovy s dětmi

4. Děti v báglu si hrají a mlčí 

O autorce

Jana C. Pech se už několik let sdíli se svými dětmi (3 a 6 let) vlastní vášeň pro výlety do přírody. Při plánování rodinného času venku však bere ohledy na dětské limity a možnosti. Proto její snahou není ujít 20 km denně s dítětem v krosně, ale užívat si společné výlety aktivně. A taky u toho nezešílet:-). Své zážitky z cest, tipy na fajn místa a zábavu pro děti venku sepisuje na svých stránkách S dětmi v báglu.

Zdroj fotografií: Archiv blogu S dětmi v bágluCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru