Les, skály a voda volá

Chladíme se a užíváme si na výletech živly

Les, skály a voda volá
Vloženo Od  

O prázdninách máme konečně víc času na delší rodinné výlety. Znáte to, s malými dětmi je často cesta cílem. A tak je dobré podívat se při plánování na trasu očima dětských výletníků. Je to jednoduché, příroda je jedno velké hřiště. Pokud vaše trasa vede rozmanitým lesem, kterým protéká mělký potok lemovaný balvany a skalkami je úspěch zaručen! Pro vaši inspiraci vám přinášíme kolekci tipů, co s dětmi vyzkoušet a jak si pohrát se živly, které cestou potkáte.

V LESE

Les je v létě místem, kde je i v těch největších vedrech příjemné klima. Navíc v něm můžete v pohodě strávit celý den a o zábavu máte postaráno. Najdete v něm cesty značené i neznačené, skvělý stavební materiál, studánky i potoky a hlavně lesní dobroty. 

Tip: Doporučujeme dlouhé kalhoty a dobré boty, nic vás potom nepoškrábe ani nezašimrá. Ale holky, pokud se to neobejde bez sukýnky, nebraňte se tomu, i v lese můžete být za slečny.

Děti v roli vůdců tlupy

Nechte je, aby vás vedly, budou nadšené. Hledání značek KČT nebo čtení z jednoduché mapy je prostě zábava. Pro dětského vůdce se bude hodit i listová mapa.

Evergreen

Domeček pro skřítky snad v životě postavil úplně každý a to je důkazem skvělé zábavy pro všechny. Navíc na několik dlouhých hodin. 

Tip: Buďte úsporní a ohleduplní stavitelé. Při stavbě používejte materiál, který najdete na zemi (klacíky, kůru, listy, kameny), z živé přírody si berte jen minimum. Kvůli jednomu domečku není zapotřebí vytrhat mechový porost v celém okolí. Bavte se s dětmi o tom, že místa, do kterých zasahujete, jsou také obydlím hmyzu a dalších obyvatel lesa. Taky si ověřte, zda se nepohybujete v chráněné oblasti, kde je trhání rostlin zakázáno.

Akrobati a gymnasti

Našli jste v lese padlý strom? Paráda, máte kladinu a můžete začít trénovat rovnováhu. Zkušení a bojechtiví mohou vyzvat druhého, aby se jim postavil do cesty. Schválně, kdo bude králem klády!

Tip: Přibalte si do batohu dlouhé lano a pár karabin. Překvapte děti opičí dráhou, lanovkou nebo houpačkou, které pro ně uprostřed lesa vykouzlíte.  

KAMENY, BALVANY, SKÁLY

Ty drobné oživí svou nerovností "nudnou" lesní cestu. Ty větší jsou výzvou k prvním lezeckým pokusům. Ty obří působí na děti i dospělé jako magie. Navíc ve skalách jsou místa, kam slunce nezasvítí a kámen krásně chladí, což se v parných letních dnech hodí více než dost.

Z kamene na kámen

Děti na tuhle hru přijdou poměrně záhy samy. Je-li před vámi delší kamenitá cesta, otestujte svou bystrost a rovnováhu a postupujte přískokem vpřed pouze po kamenech. Okolní zem může být třeba horkou lávou nebo bažinou.

Bouldering pro mrňata

První lezecké pokusy bez nutnosti mít vybavení se skvěle testují na nízkých balvanech. Máte-li takové místo nadosah, i to může být váš cíl cesty. Pro jistotu menších dětí je vždy dobré, když je táta na blízku.

Na slovíčko se skálou

Tady zažijete opravdové dobrodružství. Jste-li horolezci, jsou skály vaším druhým domovem a děti určitě pomalu a jistě berete do lezecké party. Velké skály ale nabízejí zábavu i pro ostatní. Vyzkoušejte s dětmi, zda slyšíte, co vám skály říkají. Pokud nic neslyšíte, můžete si pro ně připravit s dětmi otázky a zkusit na ně sami hledat odpovědi. Jak se mají? Co asi zažily? Co cítily? Co viděly?  Jak dlouho tu jsou? Nebo do skály zašeptejte své tajemství, přání nebo starosti - síla prastarého kamene váš příběh udrží a jen tak nepustí.

Kamínci

Kamínci jsou ukrytí všude kolem vás, ve městě i v lese, podél cest, v potoce i na stavbě. Stačí se pro ně sehnout, zjistit, zda vám padnou tak akorát do ruky a seznámit se. S Kamínky si vyhrajete na výletě i doma, vyzkoušejte tipy Svobodné hry.

U VODY

Potřebujete si odpočinout od přeplněných koupališť? Věřte, že u potoka se nudit nebudete. Stavění hrází, pouštění lodiček nebo lovení ryb je jen zlomek toho, co můžete u zurčící vody zažít. Najděte si svůj potok s vodou maximálně po kolena, je to bezpečné místo i pro ty nejmenší.

Setkání s potokem oceníte zejména při dlouhém výletu. Proto opět doporučujeme plánovat si cestu i s tímto cílem. Vede-li potok podél vaší trasy, klidně se zkuste kus cesty brodit potokem. Pořádný skok do vody je příjemně osvěžující.

KAM VYRAZIT

Znáte cestovatelský blog S dětmi v báglu? Jana má dvě malé děti (3 a 5 let), jejich život je jeden velký výlet. Svým osobitým stylem postupně mapuje místa, která s dětmi navštívila, a přidává své osobní zážitky, tipy a triky, jak si výlety s dětmi užít.

VYHRANÝ VÝLET

Mami, kdy už tam budeme? Mě už bolí nožičky.  Proč je to furt do kopce? Já už nemůžu! To jsou chvíle, kdy trpělivost rodičů prochází zatěžkávací zkouškou a je čas rozpustit nudu a únavu do her. Máme jich pro vás hned několik, najdete je v přehledném seznamu ZDE. Ty naše ověřené jsme doplnili o vaše tipy z facebookové skupiny Jděte ven komunita. Pokud ještě ve skupině nejste, určitě se k nám přidejte.

 

 

Studijní materiály pro výletníky

Knihy her a nápadů, které vám obohatí vaše výpravy o dobrodružství a pomohou vám objevovat přírodu s dětmi. S výběrem nám pomáhala Veronika Peslerová z Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

 


Boty od Prabosu: Část vybavení pro tento článek nám poskytl náš partner, český výrobce trekových bot PrabosCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru