Přírodní učebna srší výtvarnou inspirací na každém kroku.
Milý výtvarníku,
s potěšením Vám oznamujeme, že Výtvarná škola vyhověla Vaší žádosti o přijetí do učňovského programu Venku. Naši komisi zaujalo především Vaše nadání pro zmazání se blátem od hlavy až k patě, schopnost vidět v každém kamínku a klacku potenciál k tvoření a excelentní znalosti v oboru Povalování se v trávě. Těšíme se na Vás na první hodině VV (výtvarky venku), budeme se věnovat tvarům. Nezapomeňte si s sebou vzít svůj výtvarný kufřík, fantazii a svačinu.
S divokým pozdravem Příroda, ředitelka výtvarné školy
Hledáte adresu a dumáte, kde ateliér Venku hledat? Trefíte tam bez mapy, máte ho totiž přímo pod nosem. Stačí vyrazit ven a jste tam. Příroda tvoří všude a je velmi produktivní. Zahrady, parky a lesy jsou plné jejich soch a uměleckých objektů. Působivé obrazy najdete i v galerii nebe. Probuďte v sobě výtvarníka, zaměřte svoji pozornost, nalaďte představivost. Tvořte s přírodou a v přírodě. Je to zábava.
Vybavení na výtvarku venku může být prosté. Štětce a barvy zůstanou tentokrát doma. V této lekci budete hlavně pozorovat, kreslit jednoduché skicy, fotit a využívat přírodní materiály, které najdete cestou.
Výtvarný kufřík
Aby vám při tvoření venku nic nechybělo, bylo vám dobře a mohli jste si vyzkoušet různé techniky, přibalte si do výtvarného kufříku nebo batohu pomůcky, které vám při tvoření pomůžou. Vypsali jsme zde pomůcky pro všechny aktivity. Takže pokud si budete vybírat jen některé, výbavu tomu přizpůsobte. Budete potřebovat:
Pravidlo šetrného výtvarníka: Nezapomeňte, že rostlinky a květy mají docela práci hned z jara vyrůst. Proto pracujte na místě, kde je rostlin, květů, keřů a stromů dostatek a vždy utrhněte jen tu nejnutnější část. Ať po vás nezbude v přírodě spoušť, jak po stádu kobylek a zůstane dost krásy ke koukání i pro ostatní. Taky si ověřte, zda se nepohybujete v chráněné oblasti, kde je trhání rostlin zakázáno, tam své výtvarné objekty pouze pozorujte a foťte.
DOMÁCÍ PŘÍPRAVA
Chcete začít malovat a tvarovat už doma? Zkuste objevit přírodní tvary ještě před vaší výpravou ven. Koukněte do ledničky, jakou zeleninu a ovoce vám nabízí. Zkuste z nich poskládat nějaké zvíře, rostlinu, strom nebo snad celou krajinu? Nebo tvořte na papíře a kousky ovoce a zeleniny zapojte do obrazu. Když už máte z domova natrénováno, jak se dá s materiálem z přírody pracovat, vydejte se do přírodního ateliéru - ven.
VENKOVNÍ PŘÍRODNÍ OBRAZY
Jakou paletu sochařského materiálu vám nabídne váš umělecký ateliér v přírodě? Vyzkoušejte si landart. Určitě najdete nejrozličnější tvary listů, stonků, květů. Co se z nich dá sestavit? Jaké zvíře či nová rostlina z nich vyroste? Poskládejte obrázek z přírodnin přímo na zem nebo na podložku s papírem, díla se dobře vyjímají i na černém podkladu nebo na pařezu. Experimentujte.
Teď na jaře je „všeho všude“ dost. Nemusíte se bát půjčit si z přírody k tvoření pár kvítků, listů atd. Respektujte ale pravidlo šetrného výtvarníka. Chcete-li si dílo uchovat, můžete ho přilepit na papír lepidlem či průsvitnou páskou. Další variantou je užít si radosti z tvoření, obrázek si vyfotit a pak ho nechat na místě nebo ho z papíru sfoukout a máte zas čisté plátno pro další obraz.
HLEDÁNÍ PŘÍRODNÍCH SOCH
Už jste se malých přírodnin nahledali dost? Máte dostatečně odřená kolena? Tak to teď „vezměte pěkně z nadhledu“. Při procházce si všímejte okolních pařezů, keřů, stromů, balvanů…co vás napadne. Jaká zvířata, bytosti, části krajiny, věci nebo cokoliv jiného vám tvarem připomínají? Nemáte sebou svůj výtvarný kufřík? Nevadí. Tvořit venku můžete i bez něj. Stačí se dívat.
Třeba jste našli keř vypadající jako malý skřítek, strom ve tvaru ptáka, kámen ve tvaru domu. Chcete si vzít dílo domů? Strom ani skála se vám do batohu nevleze, lepší bude, když přírodní sochu vyfotíte. Můžete se pokusit o rychlou skicu na papír. Nachází se vaše nalezené objekty v blízkosti asfaltové cesty nebo chodníku? Nakreslete jejich obrysy na zem křídou spolu se šipkou, která nasměruje kolemjdoucí do vaší galerie. Na často navštěvovaném místě můžete vytvořit mapu a průvodce Lesní galerií, označit nalezená díla fáborkem nebo šiškou a uspořádat výstavu nebo bojovku pro kamarády.
TVAROVÁNÍ OBLAKŮ A MRAKŮ
Už jste trochu utrmácení a potřebujete odpočinek? Výtvarníkova fantazie nikdy nespí. I při válení na dece můžete tvořit. Stačí si jen lehnout na záda do trávy a sledovat mraky nad sebou. Jaká zvířata, rostliny nebo věci na nebi běhají a rostou? Možná se nad vámi právě valí mořská vlna nebo hoří divoké ohně z červánků?
Vytvořte si svůj osobní atlas oblaků. Návod najdete zde.
DŘEVĚNÁ SPECIALITA PRO FAJNŠMEKRY
Objevte život ve dřevě. Našli jste při vycházce nějaký kus dřeva, divně zkroucený klacek nebo dokonce samorost s nápaditou strukturou, suky a letokruhy podobný ještěrce nebo trpaslíkovi? I ten můžete zařadit mezi vaše umělecká „tvarovací“ díla.
NEGATIVY PO VÝLETĚ
Donesli jste si přírodní materiál domů? Neváhejte se na něj podívat trochu jinak. Vyzkoušejte si, jak vypadá tvar přírodniny „z druhé strany“ a vytvořte její negativ.
Pro každého výtvarníka je velkým úspěchem, když se jeho obraz, socha nebo jiný výtvarný objekt dostane na výstavu. Vy máte výhodu. Nemusíte čekat, až vám zavolá galerista. Výstavu si uspořádejte sami doma nebo přímo venku, pozvěte prarodiče, kamarády a předveďte jim svá díla. Povídejte si s dětmi o radosti z tvoření. Je skvělé tvořit venku z přírodního materiálu a pak nechat přírodu pracovat za nás. Společně sledovat postupné mizení našeho díla. Možná ho odvane vítr, rozmočí déšť nebo se o rozklad postarají zvířata. Je to stejné jako ve výstavní galerii, výstavy se střídají jedna za druhou.
Domácí galerie
Potkali jste spoustu přírodních materiálů, tvořili jste z nich nebo fotili venku. Udělejte si doma výstavní síň jako v galerii. Vytiskněte fotky a vystavte je společně s obrázky z přírodnin na stěnách kuchyně či obývacího pokoje. Pochlubte se návštěvníkům, jací jste umělci. Můžete k nim přidat i doma udělané negativy přírodnin.
Nebeská galerie
Žádné velké přípravy. Stačí vám modré nebe s "beránky". Pak si jen společně lehnout do trávy, koukat na oblohu a navzájem si ukazovat a popisovat umělecká díla z oblaků.
Procházková výstava
Chcete zažít výstavu už na procházce? Zvolte si jednoho z vás, který bude dělat průvodce a během cesty bude ostatním ukazovat a komentovat umělecké přírodní sochy, které někdo z vaší výpravy najde a ukáže mu je. Roli průvodce si můžete postupně prostřídat. Při hledání přírodních soch se inspirujte výše popsanou aktivitou Hledání přírodních soch.
Nebo si na procházce v klidu užívejte umělecký sochařský proces. Nalezené objekty z keřů, stromů a balvanů foťte a váš vycházkový den příjemně ukončete večerním promítáním svých uměleckých úlovků.
Knihy příběhů, ale i encyklopedie o umění v přírodě, o mracích a povoláních vám pomohou objevovat svět umělců a výtvarníků. S výběrem nám pomáhala Veronika Peslerová z Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Justina Danišová a Radka Páleníková.
Projekty na webu
Další tipy na výtvarku venku
1. 8 divů bláta
2. Malování přírodními barvami
3. Motýlí magie
4. Stínové sochy
5. Náramek s herbářem
6. Hnízdo
7. Deník do divočiny
8. Kameny z 52 výzev Svobodné hry
Inspirace od vás:Vymysleli jste nové výtvarné nápady venku? Napište nám vaše tipy, sdílejte zážitky na facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na Instagramu s hastagem #vytvarnicivenkujdeteven.