Z.A.H.R.A.D.A.

Zelený atlas hravě rašících a důmyslných areálů

Z.A.H.R.A.D.A.
Vloženo Od  

Cestující Z.A.H.R.A.D.A.

S knihou Z.A.H.R.A.D.A. navštívíte 42 zahrad a parků po celém světě. Předvedou se vám zahrady ze Španělska, Francie, Rakouska, Německa, Nizozemska, Polska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Kanady, USA, Peru, JAR, Iráku, Singapuru, Austrálie, Číny a Japonska a taky České Republiky.

Zjistíte, že zahrada může být třeba létající, podvodní, kapesní, kosmická, otrávená, skládací či svislá. A že mnohdy i místa, která se nám mohou zdát nehostinná, by se dala malým zásahem změnit v místa neobyčejně příjemná.

Rozmanitá kolekce

Autorka textu, krajinářská architekta Ewa Kolaczyńska, o výběru zahrad pro knihu říká: „Záměrem bylo ukázat zajímavá současná řešení zahrad a parků v kontrastu s příklady klasických historických zahrad. Chtěla jsem ukázat, co vlastně znamená termín krajinářská architektura, co všechno také může dnes být označeno slovem zahrada."

Klasika versus současný trend

Vedle klasických Versailles tak v knížce najdete zahrady vertikální, dočasné, létající nebo zahrady na střechách, které jsou dnes především ve městech velmi populární. Současný trend tvoření zahrad na různých zajímavých místech, kde by tradiční zahrady vznikly jen těžko, souvisí s teorií, že máme od narození "ekologické ego", dávné pouto s přírodou, které pokud by mělo volnost, projevovalo by se právě upravováním přírody okolo sebe.

Povolání krajinářský architekt

Zahrady mohou mít různé podoby a různé funkce. To, jak vypadají a k čemu slouží, závisí na lidech, kteří je navrhují. Jsou to krajinářští architekti. Aby se jím člověk stal, musí nejdřív znát celou spoustu rostlin, protože je třeba vědět, které z nich se budou líbit nejen majiteli zahrady, ale také včelám, motýlům a ptákům. Musí se také naučit, z čeho postavit lavičku, pěšinku nebo rybníček. Musí vědět všechno o životním prostředí. Ale povedená zahrada nemusí být pokaždé dílem krajinářského architekta. Může ji navrhnout třeba zahradník, architekt, umělec nebo prostě milovník rostlin.

Zahrady plné překvapení

Objevujte se zeleným atlasem zahrady malé i velké, prosté i komplikované, upravené i bujné, pohyblivé i mizející a dokonce i čistě symbolické.

Gahurův prospekt ve Zlíně

Do knihy byl zařazen i jeden příklad z České republiky! Jedná se o znovuoživení Gahurova prospektu ve Zlíně od architektů ze studia ellement. Tato skvělá realizace udělala z místa, které bylo nevábné a naplno nevyužívané, místo pobytově velmi příjemné, skvěle funkční a za příznivého počasí hojně navštěvované.

 

Kniha je v prodeji online na stránkách mladého nakladatelství jakost, kterému moc fandíme. Na webu je pro vás připraven také seznam autorů a zmíněných zahradních realizací s proklikem na jejich stránky, kde si je zvídavý čtenář může prohlédnout i ve fotografiích. 

Z.A.H.R.A.D.A. navazuje na tituly D.O.M.E.K. a D.E.S.I.G.N., které čtenářům poodkryly svět současné architektury a designu. Je součástí edice S.E.R.I.E., jež by chtěla dětským i dospělým čtenářům postupně otvírat témata z oblastí, které často unikají všeobecnému zájmu - ať už jde o architekturu, design, zahrady a parky, současné umění či módu. Všechny knihy této série jsou celoilustrované, takže si čtenář představu o skutečnosti v hlavě skládá z informací textových a kreseb.

Autory S.E.R.I.E. jsou Aleksandra a Daniel Mizielińských, dnes již světově proslulí grafičtí designéři, ilustrátoři a autoři dětských knih, aplikací a webových stránek. Z jejich dílny pochází také celoilustrovaná kniha Mapy a její pokračování Pod zemí a pod vodou (vyjde v září 2017 v nakladateství HOST) či knížka budoucích povolání Co z Tebe vyroste?Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru