Malování přírodními barvami

Místo pastelek hlína nebo pampelišky? Experimentování s barevnou paletou z přírodnin vás bude bavit.

Malování přírodními barvami
Vloženo  

O čem hra je:
Dopřejte svým malým umělcům, aby v přírodě namalovali svůj první velký obraz. Barvy jim tentokrát poskytne pestrá přírodní paleta. Pojďme této paletě nejdříve přijít na kloub. Hnědou barvu má pro nás hlína. Zelená je venku zastoupená hned v několika odstínech: tráva, listí, mech,  červenou, růžovou i oranžovou nám poskytnou cihly, žlutou pampelišky…. Děti vás jistě překvapí i dalšími „ barevnými“ nápady do své paletky.

Příprava:

  • Nádoba nebo plátěná taška na sbírání přírodnin.
  • Bílé čtvrtky

Jak na to:
Vyberte vhodné místo z rozmanitou nabídkou přírodnin. Rozdejte dětem čtvrtky a vybídněte k hledání různých barevných materiálů. Buďte inspirací, přidejte se k dětem,hledejte a testujte barvy společně. Nechte hře volný průběh. Ať děti svobodně tvoří a experimentují. Něktěří se možná pokusí nakreslit obraz, jiní budou jen testovat sytost a kvalitu barev. Můžete jim nabídnout ať vytvoří vzorník přírodních barev i s popisky. Syté barvy např. z ostružin nebo borůvek přímo vybízejí k malování na tělo. Schválně koho to napadne nejdřív?

Důležité: Snažíme se využít hlavně neživý přírodní materiál. Živé části rostlin používáme v co nejmenším množství nebo takové, kterých je mnoho.

Ptejte se:
Porovnávejte sytost, kvalitu, vůni barev. Do hodnocení můžete taky zahrnout, jak příjemné bylo s barvami pracovat.

Tip navíc:
Třeba vás přírodní barvení chytne natolik, že v něm budete chtít pokračovat i doma. V tom případě si venku nasbírejte podklady pro své barevné fantazie. Z některých rostlin lze jednoduše vyrobit povařením  "vodovky" .

Tady je malá pomůcka:

  • Žlutá / heřmánkový čaj
  • Červená / štáva z červené řepy
  • Modrá / borůvky, plody černého bezu
  • Hnědá / povařené slupky z cibule
  • Zelená / povařené zelené listy
  • Černá / opálený klacík

Jdeteven.cz fakta:  Čím více možností přírodní prostředí a materiál ke hře nabízí, tím větší vynalézavost a kreativita se ve hře objevuje. Rozvoj kreativity u dětí zajisté souvisí s vhodnými činnostmi, které kreativní přístup podporují, a tedy i s výbavou a schopnostmi jejich průvodce. Podívejte se na další fakta zde.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru