Kouzelnický trik, který zařídí, že se na vás motýli slétnou jako na tu nejsladší květinu.
Věděli jste, že motýli jsou perfekcionisti v symetrii? Na rozdíl od lidí je jejich pravá část těla dokonalou kopií strany levé. To funguje i jako obranný mechanismus. Nápadné vzory na obou křídlech některých motýlů připomínají oči, které do široka otevře, když zjistí, že je nablízku nebezpečí. Nepřítele upřený pohled často zmate natolik, že nechá kořist uletět.
Děti jsou polétavým barevným kouzlem fascinovány a většinou mají málo trpělivosti je pouze tiše a klidně pozorovat. Setkání se obvykle zvrhne v nekonečnou honičku. Kdo uletí, vyhraje! Vítězství naštěstí obvykle patří motýlům. I když je to lákavé, na motýly byste neměli sahat, jejich křídla jsou velmi křehká, neopatrným zacházením je můžete zahubit.
Vždycky jste si přáli, aby vám nějaký „Emanuel“ přistál na rameni? Máme pro vás návod, který zajistí, že se na vás motýli budou slétat jako na tu nejsladší květinu.
Příprava:
Jak na to:
Třepotavá krása motýlích křídel je oblíbené výtvarné téma. Varianty barevných vzorů a struktur jsou nekonečné, stačí jen pustit svoji fantazii na špacír. Nakreslit dokonale symetrického motýla dokáže každý. Dokonce i malé děti. Stačí použít trik, kdy namalujete pouze polovinu motýlího těla, papír přeložíte a tělo vystřihnete. Pokud nemáte zrovna chuť zabývat se tvary motýlích křídel, vytiskněte si hotové předlohy, inspiraci najdete na internetu například zde.
Teď přichází na řadu druhé kouzlo. Na spodní stranu horních křídel přilepte „těžítka“. Fungují drobné mince, kancelářské sponky nebo „lepicí žvýkačka“. Nám se nakonec nejlépe osvědčily kancelářské sponky, kterými lze postupně dovažovat křídla a nemusíte se zdržovat s izolepou. Aby motýl balancoval a nepadal, vyžaduje to trochu experimentování. Vše závisí na velikosti motýla a gramáži papíru.
Otestujte rovnováhu motýla na okraji židle nebo stolu. Funguje to? Vyzkoušejte, zda se motýl „chytne“ na váš nos, rameno nebo na palec u nohy.
A rychle ven, ať vám kytky v záhoně závidí. Zapojte celou rodinu a uspořádejte soutěž. Schválně kdo na sobě dokáže udržet co nejvíce motýlů?
Tip jak se ven vybavit: Cílem pobytu venku je především to, abyste si to společně užili. Důležité je, aby pobyt venku naplnil potřeby dětí: něco nového a neočekávaného v přírodě zkoumat, sbírat poklady, lézt po stromech, brouzdat se v trávě apod. Další tipy najdete zde.