Jak moc se nadřou zvířata při stavbě svého obydlí?
Na jaře mají všichni napilno. Slunce natahuje své přísné paprsky do lidských i zvířecích příbytků. Ukazuje na zaprášené kouty, nevymetené pavučiny a zapatlaná okna. V hlavách se spouští uklízecí alarm: „Uklízej nebo uteč ven!"
Také zvířata se s příchodem teplých dní začínají starat o svá hnízda, doupátka a místa, kde brzy vyvedou svá mláďata. Ptáci obhlížejí domovy, které po vyvedení svých mladých opustili. Pouštějí se do oprav nebo staví nová obydlí. Kolik práce dá postavit takové ptačí hnízdo a jak je možné, že se tak křehká stavba nerozpadne? Vyzkoušejte si to.
Co budete potřebovat:
Jak na to:
Brzké jaro je ideální čas na hledání vhodného stavebního materiálu jak ma zahradě tak ve volné přírodě. Po zimě najdete venku spousty sušin a polámaných větví. Lesy jsou mnohem lépe prostupné. Dostanete se i do míst, která jsou přes léto zarostlá kopřivami a mlázím. Na stavbu ve volné přírodě nikdy nepoužívejte živé větve stromů a keřů. Pracujte jen s odumřelými částmi rostlin a s tím, co najdete na zemi. Pusťte se do stavby odvážně a směle. Možnosti jsou nekonečné.
Naše hnízdo vzniklo při jedné páteční výpravě do lesa. S materiálem nám "pomohla" vichřice, které polámala několik silných větví borovice. Stavěli jsme asi hodinu, děti byly překvapené, že jim stavba zabrala tolik času. O to víc obdivovaly ptáky, kteří si na svých hnízdech pěkně zamakají.
Více stavění venku:
Chcete pomoct ptákům s opravdovým stavěním hnízd? Vyrobte jim netradiční krmítko. Další inspiraci na bunkry, doupátka a domečky načerpejte na webu Svobodné hry.
Podívejte se také do fotogalerie hnízd, o které jste se s námi podělili ve facebookové skupině Jděte ven komunita
Inspirujte se v galerii hnízd