8 divů bláta

Mami, můžeme se zašpinit? Řekněte ano a budou se dít divy.

8 divů bláta
Vloženo  

Hry s blátem patřily k dětství už odnepaměti a jeho možnosti jsou nekonečné. Chová se trochu jinak než modelína, keramická hlína nebo písek a uspokojí požadavky dětí v každém věku. Menší si užívají objevování struktury a hmoty, míchají hliněné polévky, lektvary, válí kuličky a pečou blátivé koláče. Starší se pouštějí do odvážnějších staveb a modelování. 

Bláto je báječný výtvarný a stavební materiál a jeho velkou předností je, že vás nic nestojí a zdroje jsou neomezené. 

Možná vás čeká více práce s praním a uklízením, ale dětství je jen jednou, tak proč si nedopřát legraci navíc!  A třeba vás nakonec bahnění bude bavit stejně jako vaše děti. Hlína totiž není špína! A kdo ví, možná máte doma budoucího pedologa.

Máme pro vás 8 tipů, jak si s blátem začít, od decentního seznámení až po bahenní koupele. Nakolik se s blátem zapletete, to už necháme na vás a hlavně na vašich dětech. 

1. MALOVÁNÍ BLÁTEM

Stačí klacík, kelímek tekutého bláta a můžete se pustit do malování. Jde to i bez papíru, malujte na dlažbu, na dřevěnou desku nebo starou paletu. Vezměte si na pomoc velký štětec nebo košťátko. Obrazce budou nádherné a s první deštěm se samy uklidí. 

Když už budete řádně umazaní, odhoďte štetec a pusťte se do „razítkování”. Otisky rukou nebo nohou vytvářejí impozantní kompozice. 

A co vodovky? Jistě, na výpravách můžete nasbírat různé typy půd (černozem, hnědozem, jílovité půdy, železité), pak je jen dát do vhodných nádob, smíchat s vodou a může se malovat. Už jste vyzkoušeli malování bahnem a máte pocit, že potřebujete širší paletu barev? Rozhlédněte se s dětmi kolem sebe a odhadněte, co by se dalo (a mohlo) použít na výrobu přírodních barev.

2. ​STROMOVÉ SOCHY

Ozdobte stromy na zahradě, v lese či parku. Stačí nádoba, hlína (nejlépe s trochou jílu, ale není to nutné), voda a fantazie. Do kbelíku, lavoru či misky naberte hlínu, přidejte vodu, vše smíchejte, až vám vznikne husté „těsto“ podobné keramické hlíně. Pokud se vám těsto podaří, máte vše připraveno a můžete tvořit: obličeje, hlavy zvířat nebo jakékoli jiné reliéfy na kmenech stromů (bláto lépe drží na kmenech s drsnější kůrou). Vymodelovanou sochu můžete dotvořit přírodninami (přidejte vousy, vlasy). Zábava je veliká. Nejen z tvoření, ale i z přípravy materiálu a pocitu bahna mezi prsty. Pokud budou následující dny bez deště, může socha pěkně vyschnout a vy (i další kolemjdoucí) se z ní můžete radovat velmi dlouho.

3. ZAŘIĎTE SI „BLÁTIVOU KUCHYŇ“ 

Vážně to není nic složitého. Stihnete ji sestavit během chvilky a nemusí vás to stát ani korunu. Když se poohlédnete po zahradě, ve sklepě nebo na půdě, určitě najdete nějaký vhodný materiál. Postačí stará skříňka nebo pár prken a cihel, nepoužívaný hrnec, talíř, naběračka, hračky z pískoviště a máte kuchyň jako z katalogu. Pak už jen přístup k vodě, kbelík s hlínou, pískem, jedna větší nádoba na míchání bláta a vše ostatní už nechte na dětech. Dlouhé hodiny o nich nebudete vědět a ony se budou rozvíjet, žasnout, bádat, objevovat, tvořit, radovat se...

Požádejte děti, ať připraví hostinu na bahenní párty. Mohou uvařit polévku, omáčku, upéct blátěný dort, muffiny, kuličky....... Ke zdobení a „dochucování“ se hodí sezónní zahradní květiny, bylinky, kamínky a klacíky.

4. STAVBY Z HLÍNY NEJSOU PRO BÁBOVKY

Vyzkoušejte si, jak se staví z bláta. Zkombinujte bláto s klacíky a postavte bunkr, domeček pro skřítky, stáj pro koníky nebo mini město. Kdo má odvahu pustit se do větších staveb, bude potřebovat hliněné cihly. Výroba je jednoduchá, do plastových krabiček napěchujte bláto, zbytek zařídí slunce, které cihly řádně vysuší. Suchá hliněná cihla se vyklopí z krabičky jako bábovička.

Nebo se pusťte do náročnější VEPŘOVICE. V nádobě propracujte hlínu a slámu (případně suchou trávu). Směs nacpěte do tetrapakových krabic od mléka nebo džusu, kterým předem ustřihnete vrchní stěnu. Opět nechejte cihly na slunku vysušit a získáte opravdu pevné cihly na pořádnou stavbu. Malí stavitelé se nestačí divit, kolik je třeba cihel na jeden malý domeček.

5. BAHENNÍ SOPKA

Efektní vědecký pokus, který děti zaručeně ohromí, zařídí domácí pomocníci soda a ocet. Jako jádro sopky dobře poslouží PET lahev, nasypte do ní sodu na praní nebo jedlou sodu. PETku zašroubujte a kolem ní postavte kráter sopky, pak nádobu otevřete a přidejte ocet. Výbušná reakce a vytékající bublající „láva“ je zážitek, který si musí prožít každý malý vědec.

6. HODINA BIOLOGIE

V hlíně to žije! Jarní zahradní práce jsou ideální příležitostí, jak dětem přestavit žížaly a další půdní živočichy. Stačí obrátit vlhkou hroudu hlíny a otevře se vám tajný podzemní život plný neuvěřitelných tvorů. Chce to jen dobrou lupu a čas na pozorování. 

7. BEREME LOUŽE, KRTINCE I ORANICI

Nemáte doma zahradu nebo vhodné prostředí pro řádění s blátem?  Vydejte se za ním do přírody, ideálně po dešti. Hurá do kaluží! Doporučujeme vybrat si místo, které znáte. Víte, co je na cestě a dokážete odhadnout, co je na dně kaluží (žádný nebezpečný a toxický materiál). Taky je fajn obléct děti do nepromokavého obleční a mít to blízko domů na převlečení.

Zmapujte si, kde v okolí řádí krtek. Krtince jsou výborným zdrojem kypré hlíny pro tvoření.

A co přímo moře bahna? Vypusťte děti na čerstvě zorané pole. Jejich představivost a příběhy vám vezmou dech. Na kousku oranice budou chvíli hledat poklad, pak se stanou lachtany v moři a nakonec zatančí kluzký balet. 

8. BLÁTOVIŠTĚ JE JINÉ PÍSKOVIŠTĚ

Patříte mezi opravdové fanoušky bláta? Na pískovišti to děti nebaví? Zařiďte si blátoviště. Stačí 2 x 2 metry prostoru na zahradě. Vymezené místo zryjte a hlínu promíchejte s pískem v poměru 1/3 písku a 2/3 hlíny. Děti si užijí bahnění dosyta.

Tipy na výbavu a doplňky, které rozvinou další hry na blátovišti:

  • kuchyňské nádobí: hrnce, pánvičky, misky, pekáče, pečící plechy
  • kuchyňské náčiní: vařečky, příbory, obracečky, šlehací metly, formičky, sítka
  • plastové krabičky, kelímky
  • hračky z pískoviště
  • plastová zvířátka/dinosauři
  • autíčka
  • přírodní materiály: kamínky, šišky, klacíky
  • zahradní nářadí

JAK SE ODBAHNIT? 

Na konci radovánek stačí dobrodruhy svléknout a pogumované oblečení jen vymáchat. Než dáte silně zabahněné oblečení do pračky, osprchujte z něj bláto hadicí na zahradě. Další možnost je nechat oblečení uschnout a ztvrdlé bláto oklepat nebo odstranit kartáčem. To stejné platí pro boty. 


Podělte se s námi o vaše blátěné zážitky. Na facebooku jdeteven!cz najdete album fotek Bláto – jdeme na to!, kam můžete přispět i vy. Přidejte fotku s krátkým komentářem jako příspěvek na naši Timeline/Zeď nebo ji pošlete mailem na alice.jiraskova@terezanet.cz.
Těšíme se na vaše bláto!

Tip, jak se ven vybavit: Dobře zvolené oblečení je při pobytu venku základ pohody vašich dětí a tedy i vaší pohody. Děti může izolovat od zimy, mokra, ale i od špíny, spalujícího sluníčka nebo bodavého hmyzu. Chci další tipy, jak se ven vybavit.

 



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru