Náramek s herbářem

Šperk, parfém a lekce botaniky v jednom

Náramek s herbářem
Vloženo  

Školní herbář, jeden z těch zábavnější školních projektů mého dětství. Už pár let čekám, že si děti ze školy donesou podobný úkol. Nebo už je to přežitek? 

Vrcholným výsledkem našich domácích pokusů o herbář je pár vylisovaných okvětních plátků vlčího máku, které na nás pravidelně vypadávají ze stránek encyklopedie Příroda - velký obrazový průvodce. Zato „přírodní náramky“ jsme už vyzkoušeli několikrát. Loni na podzim jsme je dokonce povýšili na vysněný herbář a to díky nápadu Mud Puddles and Meteors. S autorkou webu Dawn Suzzete Smith úzce spolupracujeme. Mrkněte se na její facebookovou stránku nebo instagram, její fotky přírody v Novém Skotsku jsou nádherné.

 

Zpět k náramkům. Příprava minimální, výroba víc než jednoduchá, ideální pro řádění venku. Baví to děti i dospělé. Někdo náramek pojme jako výtvarné dílo, jiný jako lekci z botaniky. Aktivita se hodí jako oživení delších procházek, kdy děti uvadají a potřebují další impuls, který je posune k cíli. Nebo náramky vytáhněte jako jednu z her na bylinkovém pikniku

Co budete potřebovat:

  • papírovou čtvrtku
  • nůžky
  • oboustrannou lepící pásku
  • A5 karton na herbář
  • tužku
  • přírodu

Ze čtvrtky nastříhejte pásky na náramky, nalepte oboustranku. Než vyrazíte na lov, domluvte se s dětmi, jaké druhy a části rostlin je vhodné trhat. Vyberte místo, které je rozmanité a bohaté na plevele, voňavé bylinky a květy. Pokud se v okolí vaší cesty vyskytují chráněné rostliny, upozorněte děti, jak se k nim chovat.

Lepení ulovených ozdob je velmi snadné. Některým dětem vyhovuje mít náramek rovnou na zápěstí. Jiné raději zdobí pásek a na ruku si jej navléknou až ozdobený. Přidejte na náramek i voňavé bylinky (levanduli, mátu, meduňku), získáte tak šperk a parfém v jednom.

Jak z náramku udělat herbář nebo obrázek

Náramek opatrně přestřihněte a nalepte jej na kus pevnějšího kartonu. Zkuste si společně povídat o nalepených květech a rostlinách.

Máte-li větší skupinu dětí v různém věku, možná si vzájemně pomohou s identifikací a hledáním odpovědí na otázky.
1. Pamatujete si, kde jste rostlinky našli? Bylo jich tam víc nebo je jedna?
2. Které z nich znáte?
3. Jak bychom mohli zjistit víc o těch neznámých? Zkuste zapátrat v encyklopediích, zeptat se babičky, vyhledat informace na internetu nebo využijte skupinu Jděte ven komunita.

Pokud se vám podaří rostliny identifikovat, napište k nim názvy, pověste obrázky na zeď a pozorujte, jak budou postupně usychat. Budeme rádi, když nám pošlete fotky svých náramků, přidáme je do fotogalerie k návodu.

Tip navic: Pokud sbíráte vzorky rostlin ve známém prostředí (zahrada nebo místo, kam často chodíte) uspořádejte kvíz pro další členy rodiny. Jejich úkolem bude najít všechny rostliny z náramku.

 

 Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru