Chytrosti do kapsy

Co je dobré mít po ruce, když chcete jít dětské zvídavosti naproti.

Chytrosti do kapsy
Vloženo Od   Tags: učíme se venku vybavení

„Mami, tati, co to je?"

Děti jsou přirozeně zvídavé a tuto otázku při toulkách přírodou slýcháme poměrně často. Je dobré, když dětem dokážeme poskytnout odpovědi na jejich všetečné otázky, ale nic není ztraceno ani v případě, že přírodu nemáme zcela v malíčku.

Učme se společně

Společné procházky přírodou jsou příležitostí k tomu, abychom se přírodu učili poznávat společně s dětmi. Nestyďme se přiznat, že neznáme odpověď na některou z otázek našich dětí, zkusme ale vždy nabídnout řešení – že to zjistíme doma v příručce nebo encyklopedii o přírodě, na internetu apod.

Můžeme si domů s sebou vzít malý vzorek (list, peříčko apod.) nebo si rostlinku či živočicha vyfotografovat. Buďme důslední, pokud slíbíme odpověď, pokusme se ji doma, ideálně společně, vyhledat.

 

 

URČOVACÍ KLÍČE A MINIATLASY

Praktickým a skladným pomocníkem do přírody jsou určovací klíče a malé skládací atlasy, které vydávají různé organizace zaměřené na environmentální výchovu a ochranu přírody. Jsou lehké, takže není problém je dát do dětského batůžku, mnohé i do kapsy, a vzít s sebou na výlet. Využití najdou už po cestě do přírody, kdy pomohou zkrátit čas při cestě autem nebo vlakem.

Níže naleznete přehled určovacích klíčů a miniatlasů, které rádi používáme a které se nám osvědčily. Určitě stojí za to poohlédnout se po informacích i ve vašem okolí.  Řada místních ekologických a environmentálních organizací nabízí zajímavé informační materiály k blízkým přírodním lokalitám, které vám mohou být skvělým pomocníkem pro procházky v přírodě. Pokud zvažujete pořízení objemnější encyklopedie o přírodě, pak vám výběr může usnadnit dobře vybavená knihovna v místě bydliště. Knihy si v klidu doma prohlédnete a sami zjistíte, které publikace stojí za to mít ve své knihovničce, a které si můžete jen půjčovat.

 

Co si vyrobit svůj vlastní miniatlas? 

Vlastnoručně vyrobená pomůcka do přírody určitě udělá radost zejména mladším dětem. Do svého atlasu můžete zařadit rostliny a živočichy, které vídáte na výletech nejčastěji. My jsme pro tento účel využili starší plakát. Pro opakované použití v přírodě je vhodnější listy zalaminovat a připevnit k sobě. K tomu dobře poslouží kovový kroužek na klíče nebo karabinka. 

 

Příručky na zahradu


Příručky do lesů, luk, stepí 

 • Les, živočichové, NP Šumava
 • Les, rostliny, NP Šumava 
 • Bezlesí, rostliny a živočichové, NP Šumava 
  Přestože je tyto tři vějířky jsou zaměřené na druhy přítomné v oblasti NP Šumava, své využití najdou i v jiných oblastech. 
 • Na stopě, LIPKA
  Praktický sešit velikosti A5, ve kterém je prostor pro vlastní záznamy a vejde se do každého baťůžku.
 • Prostřeno v přírodě; LIPKA
  Přehled základních jedlých druhů divoce žijících rostlin a jedlých plodů. 
 • Atlas mechorostů, Chaloupky 
  Skládačka, která se s ohledem na svou velikost vejde spíš do většího batohu, obsahuje základní druhy mechů a je vhodná i na procházky zimním lesem. 
 • Atlas pupenů, Chaloupky  
  Skládačka k určování dřevin v zimním stavu. 
 • Stromy a keře v našich lesích, parcích a zahradách, Lipka
  Jde o skládačku, která pomůže k snadnému určení dřevin, se kterými se setkáváme v okolí našich domovů.

Příručky k vodě - tůňky, jezírka, rybníky, řeky, potůčky

 • Voda, rostliny a živočichové, NP Šumava 
 • Klíč k určování vodních bezobratlých živočichů, Rezekvítek 
  Velmi přehledný a praktický klíč, který nám pomůže zorientovat se v říši vodních bezobratlých živočichů. 
 • Klíč k určování obojživelníků a plazů, Rezekvítek  
  Praktický a přehledný sešit, který pomůže při určování našich základních druhů obojživelníků a plazů. 
 • Klíč k určování obojživelníků, TEREZA
  Skladný přehledný klíč k určování základních druhů žab a ocasatých obojživelníků, který obsahuje nejen návod k jeho použití, ale také instrukce k ohleduplné a bezpečné manipulaci s obojživelníky. 

Přiručky k rašeliništi


Zajímavé specializované materiály vydává také Český svaz ochránců přírody. ​

Máte své oblíbené publikace, atlasy nebo určovací klíče do přírody? Podělte se s námi o vaše tipy. Napište nám email, dopis nebo zprávu na náš facebook.

Autorka: Helena Dizdar


O autorce

Helena Dizdar žije v Brně a má dvě děti ve věku 3 a 6 let. Je příznivkyní Montessori pedagogiky, která děti vede také k poznávání přírody a přírodních procesů a k přirozené úctě ke světu, v němž žijeme. Volný čas ráda tráví s dětmi v přírodě, která dětem poskytuje svobodu a bezprostřední možnost objevování; obojí podle jejího názoru v takové míře jinde nemohou prožít. V přírodě děti přirozeně rozvíjí své motorické dovednosti, smysly, zvídavost, empatii, smysl pro estetiku, vytrvalost i soustředěnost a vstřebávají přírodu v celé její kráse a divokosti. Je přesvědčena, že o přírodě se nemá učit z učebnic nebo prostřednictvím umělých edukativních aktivit, ale je potřeba ji zažít a prožít.  

Zdroj použitých fotografií: Archiv Heleny DizdarCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru