Chytrosti do kapsy

Co je dobré mít po ruce, když chcete jít dětské zvídavosti naproti.

Chytrosti do kapsy
Vloženo Od   Tags: učíme se venku vybavení

„Mami, tati, co to je?"

Děti jsou přirozeně zvídavé a tuto otázku při toulkách přírodou slýcháme poměrně často. Je dobré, když dětem dokážeme poskytnout odpovědi na jejich všetečné otázky, ale nic není ztraceno ani v případě, že přírodu nemáme zcela v malíčku.

Učme se společně

Společné procházky přírodou jsou příležitostí k tomu, abychom se přírodu učili poznávat společně s dětmi. Nestyďme se přiznat, že neznáme odpověď na některou z otázek našich dětí, zkusme ale vždy nabídnout řešení – že to zjistíme doma v příručce nebo encyklopedii o přírodě, na internetu apod.

Můžeme si domů s sebou vzít malý vzorek (list, peříčko apod.) nebo si rostlinku či živočicha vyfotografovat. Buďme důslední, pokud slíbíme odpověď, pokusme se ji doma, ideálně společně, vyhledat.

 

 

URČOVACÍ KLÍČE A MINIATLASY

Praktickým a skladným pomocníkem do přírody jsou určovací klíče a malé skládací atlasy, které vydávají různé organizace zaměřené na environmentální výchovu a ochranu přírody. Jsou lehké, takže není problém je dát do dětského batůžku, mnohé i do kapsy, a vzít s sebou na výlet. Využití najdou už po cestě do přírody, kdy pomohou zkrátit čas při cestě autem nebo vlakem.

Níže naleznete přehled určovacích klíčů a miniatlasů, které rádi používáme a které se nám osvědčily. Určitě stojí za to poohlédnout se po informacích i ve vašem okolí.  Řada místních ekologických a environmentálních organizací nabízí zajímavé informační materiály k blízkým přírodním lokalitám, které vám mohou být skvělým pomocníkem pro procházky v přírodě. Pokud zvažujete pořízení objemnější encyklopedie o přírodě, pak vám výběr může usnadnit dobře vybavená knihovna v místě bydliště. Knihy si v klidu doma prohlédnete a sami zjistíte, které publikace stojí za to mít ve své knihovničce, a které si můžete jen půjčovat.

 

Co si vyrobit svůj vlastní miniatlas? 

Vlastnoručně vyrobená pomůcka do přírody určitě udělá radost zejména mladším dětem. Do svého atlasu můžete zařadit rostliny a živočichy, které vídáte na výletech nejčastěji. My jsme pro tento účel využili starší plakát. Pro opakované použití v přírodě je vhodnější listy zalaminovat a připevnit k sobě. K tomu dobře poslouží kovový kroužek na klíče nebo karabinka. 

 

Příručky na zahradu


Příručky do lesů, luk, stepí 


Příručky k vodě - tůňky, jezírka, rybníky, řeky, potůčky


Přiručky k rašeliništi


Zajímavé specializované materiály vydává také Český svaz ochránců přírody. ​

Máte své oblíbené publikace, atlasy nebo určovací klíče do přírody? Podělte se s námi o vaše tipy. Napište nám email, dopis nebo zprávu na náš facebook.

Autorka: Helena Dizdar


O autorce

Helena Dizdar žije v Brně a má dvě děti ve věku 3 a 6 let. Je příznivkyní Montessori pedagogiky, která děti vede také k poznávání přírody a přírodních procesů a k přirozené úctě ke světu, v němž žijeme. Volný čas ráda tráví s dětmi v přírodě, která dětem poskytuje svobodu a bezprostřední možnost objevování; obojí podle jejího názoru v takové míře jinde nemohou prožít. V přírodě děti přirozeně rozvíjí své motorické dovednosti, smysly, zvídavost, empatii, smysl pro estetiku, vytrvalost i soustředěnost a vstřebávají přírodu v celé její kráse a divokosti. Je přesvědčena, že o přírodě se nemá učit z učebnic nebo prostřednictvím umělých edukativních aktivit, ale je potřeba ji zažít a prožít.  

Zdroj použitých fotografií: Archiv Heleny DizdarCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru