Co se (ne)vejde do jedné podzimní výpravy ven

Paleta nápadů, které zabaví, zahřejí nebo ukážou obyčejné věci z jiného pohledu.

Co se (ne)vejde do jedné podzimní výpravy ven
Vloženo Od  

Podzim je období, kdy nám příroda nabízí hromady materiálu pro venkovní hry a barevné výtvarné projekty. Listy jsou překrásné, počasí je (obvykle) příznivé a venku na nás čeká spousta míst pro nové objevy: ochutnat trnku, přivonět si k hromadě spadaného listí, zaposlouchat se do zvuků lesa, kde právě probíhají velké přípravy k zimnímu spánku. 

Vy se ale do režimu spánku nepřepínejte, dobře se oblečte, vybavte se termoskou s čajem a jděte ven na podzimní výpravu za dobrodružstvím, objevy a zážitky.

Aktivity, které jsme pro vás vybrali, nejsou náročné na přípravu, stačí jen trocha fantazie a materiál - ten najdete všude kolem.

LISTY V ŘETĚZECH

Nemusíte hledat přesný návod. Je to úžasná příležitost k testování různých propojovacích možností i porovnávání listů. Jaké typy listů se na řetěz nejvíc hodí, které listy jsou odolné nebo naopak velmi křehké, který list má nejdelší řapíky? Nápady na propojení řetězů jsou různé, každý jistě přijde na jiný. Sdílejte různé možnosti, nápady a inspirujte se k dalším objevům. Můžete pak všechny řetězy propojit do jednoho ohromně dlouhého a ozdobit si dům, byt, nebo ještě lépe ozdobit místo, kde jste řetězy vyráběli, pro další návštěvníky.

VEM SI STAVEBNICI A JDI VEN

Je venku teplý, prosluněný podzimní den? Najděte si vyhřáte místo, třeba lavičku, nebo umetenou cestičku. Vybalte kostičky, figurky a přidejte přírodniny z okolí. Hra se může rozjet. 

LISTOVÉ MAPY

Trasu výletu nemusí pokaždé vybírat dospěláci a turistické mapy. Najděte si mapu v přírodě. Můžete se nechat vést mapou nakreslenou v žilkách listu, největší výběr je právě na podzim.

PODZIMNÍ MALOVÁNÍ

Dopřejte svým malým umělcům, aby v přírodě namalovali svůj první velký obraz. Naučte se pracovat s přírodními barvami, pojměte to jako jeden velký experiment a vyzkoušejte co nejvíce materiálů, které najdete kolem sebe.

MAMI, TATI, PŮJČ MI FOŤÁK

Podívejte se na podzim dětskýma očima. Dejte dětem důvěru a svěřte jim nachvíli váš foťák. Vzniknou nové pohledy, které by vás možná nenapadly. Můžete nám ty nejzajímavější fotky poslat nebo sdílet na facebooku JDĚTE VEN. Těšíme se.

NAJÍT ŠTĚSTÍ V HROMADĚ LISTÍ

Když svítí slunko, je sucho a listí šustí všude okolo, tak to je ideální příležitost - jít se zahrabat. Zážitky budou velkolepé. 

VEZMI LISTY ÚTOKEM

Sbíráte barevné listí? Je nádhera si ho jen tak držet v ruce, prohlížet, házet. Vyzkoušejte najít na jednom místě, či během procházky co nejvíce barevných odstínů. Poskládejte si pak venku či doma podzimní barevnou paletu/škálu/kruh. 

SEDÍM NA STROMĚ A JE MI DOBŘE

Vylezte si na podzimní strom. Že to děláte často? To nevadí, šplhání a výhledů ze stromů není nikdy dost. 

JDI A NAJDI PODZIM

Podzimní pátračka. Vyzkoušejte podzimní variantu této hry. Zařaďte do seznamu typické podzimní poklady, jako je například pavučina, zmrzlá rostlina, strom bez listí, semínko, houba, šípkový plod a další.

OŘECHOVÉ LOUSKÁNÍ

Co takhle ořechovou svačinku? Taky se vám letos urodilo dost ořechů? Vezměte jich pár sebou na výlet, ale pozor louskáček nechte doma. Zastavte se na vhodném místě (kde budou alespoň nějaké kameny, skalky, či oblázky) a vyzkoušejte se do ořechů dostat jen pomocí toho co najdete v přírodě. Je to legrace i výzva k trpělivosti a zručnosti.

PŮJDEM SPOLU K ŠÍPKU?

Vánoční dárky můžete najít v lese. Máte rádi šípkový čaj? Má ho ráda babička/maminka/teta či sousedka? Vyrobte jim voňavý dárek pro radost, či pod stromeček. Objevte v přírodě šípkový keř, natrhejte šípky a hurá na sušení. Vyberte si krásný prosluněný den a budete mít nádherný zážitek. Sušit můžete u kamen či lehce v pootevřené troubě (každý den stačí chvilku). Šípek krásně provoní váš domov. Pak už jen stačí zabalit do papírového pytlíku, či sklenice, vyzdobit a radost s vitamíny předat. 

Jaké jsou vaše oblíbené podzimní hry a nápady? Pochlubte se nám. Pošlete nám fotky z výprav emailem nebo se o ně podělte na facebooku JDĚTE VEN. Jsme ohromně zvědaví, co vše jste zažili. 

Justina a Alice z JDĚTE VEN


P.S. Pokud se vám líbí tento příspěvek, pak by se vám možná líbil i náš newsletter. Je to jednoduché, přihlašte se k odběru a novinky JDĚTE VEN vám budou chodit každý měsíc do vaší emailové schránky. Neradi si kupujete zajíce v pytli, tak si newsletter nejdříve prohlédněte.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru