Spočítat a pojmenovat všechny barvy a odstíny podzimního listí, to je výzva pro opravdové hledače.
Při pohledu do podzimní krajiny nelze přehlédnout barevnou harmonii, kterou nám poskytují stromy a keře těsně předtím než shodí všechny listy. Neskutečná variace odstínů od žluté přes růžovou, červenou, fialovou, zelenou až po hnědou, přitahuje naše oči a dává podzimu tu správnou atmosféru.
„Proč se listy barví a jak si barvy vybírají?“ přiznejte se, komu z vás ještě děti nepoložily tuto otázku. Jednoduše můžete odpovědět, že za všechno může chlorofyl nebo se vyzbrojte pracovním listem Tajemství podzimního listí , který najdete na stránkách Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Barvy podzimu můžeme využít k jednoduchým hrám a poznávacím aktivitám.
Příprava: tužka, papír, podložka
Jak na to:
Každý si vybere místo, odkud má podle sebe příjemný výhled do okolí. Úkolem je spočítat všechny barvy a jejich odstíny, které vidíte z místa, na němž stojíte nebo sedíte, bez toho abyste otáčeli hlavu. Pokuste se barvu blíže popsat – ne jen „zelená“, „hnědá“, ale upřesnit odstín, případně do názvu barvy i zakomponovat, co mělo takovou barvu, např. „tmavě hnědá kůrová“ nebo „svěže zelená travní“, „rezavá šišková“ apod. Barvy si zapíše na papír. Rozsah výhledu si můžete omezit pomocí papírového rámečku, který si vystřihnete z listu papíru.
Uspořádejte výzvu pro hledače barev. Najděte na jednom místě nebo během procházky co nejvíce barevných odstínů spadaného listí. Určitě najdete i vícebarevné kombinace nebo list, který bude mít nejvíce barev. A co takhle list trpaslík a obr? Střádejte listy opatrně do plátěné tašky nebo papírového pytlíku. Poskládejte si pak venku či doma podzimní barevnou paletu, škálu nebo kruh.
Bádejte:
Zaujalo vás téma listů? Jste učitel/ka nebo máte domácí školu? Stáhněte si vypracovanou badatelskou lekci Určení plochy listu nebo Podzimní gloubák od BADATELŮ.
Tip, jak se ven vybavit: Cílem pobytu venku je především to, abyste si to společně užili. Důležité je, aby pobyt venku naplnil potřeby dětí: něco nového a neočekávaného v přírodězkoumat, sbírat poklady, lézt po stromech, brouzdat se v trávě apod. Další tipy najdete zde.