Výlety s vůní podzimu

Toulat se v listí, rozhlédnout se a nezabloudit

Výlety s vůní podzimu
Vloženo Od  

Podzimní výlety mají oproti těm letním trochu jiný rytmus, vůni a styl. Každý den venku bohužel neprobíhá reklama na podzim s teplým sluncem, které se odráží v barevných škálách padajícího listí. A když počasí není zrovna výstavní, je dobré procházky proložit nebo zakončit někde v teple. Taky je fajn, je-li po cestě k dispozici nějaký akční prvek (naučná stezka, hra nebo přírodní tělocvična). Od každého trochu najdete v tipech na výletní místa z cestovatelského blogu S dětmi v báglu.

Zámek Veltrusy a jeho park

Chcete-li se nabažit charakteristické podzimní vůně spadaného listí a procházku zakončit horkým čajem v kavárničce, tak zámek Veltrusy vám má opravdu co nabídnout. Zámecký park o rozloze 300 hektarů nabízí spoustu prostoru pro toulání a dětské "šťourání se" v šustícím spadaném listí. Parkem můžete dokonce projet i na kole, což je skvělá možnost zejména pro začínající cyklisty, kteří se nemusí cítit na běžných cyklostezkách s hustějším provozem příliš bezpečně. Pro starší děti je zde připravena dvoukilometrová geolokační hra, během které se luští rébusy a odkrývají indicie, které vás dovedou až k pokladu. Na zámku rovněž organizují prohlídky pro rodiny s dětmi. Běžně je zde též možnost povozit se na koňském spřežení, nicméně momentálně je tato nabídka bohužel pozastavena. Výlet do Veltrus se rozhodně vyplatí, i kdyby jste si měli jen vychutnat tu vůni listí a klid. A pokud se vám poštěstí, v místní oboře spatříte i daňky!

Rozhledna Špulka a NS Ptačí stezka

Výlet na Špulku není testovaný přímo mnou, ale příznivcem mého blogu, nicméně je to výlet jako dělaný na podzim. Chladné počasí zdánlivě "osekává" naše možnosti, co dělat venku. A proto není na škodu, když nám občas podá někdo pomocnou ruku. Naučná stezka s interaktivními prvky je přesně to, co člověk v takové chvíli potřebuje. A pokud je výlet zakončen nádhernými výhledy do podzimní krajiny, tak to už nezbývá nic jiného, než prostě opustit vyhřátou postel a vyrazit!

Skalní bludiště Romanov

Pokud máte rádi atmosféru pošmourných dní, během kterých působí procházky lesem až trochu strašidelně, budete ve skalním bludišti v Romanově ve svém živlu! Nikdy bych nečekala, že se v tak nenápadném lesíku ukrývá taková nádhera! A tolik příležitostí nejen pro děti naučit se něco o sobě. Ať už je to orientace v prostoru, poznávání svých fyzických možností nebo seznámení s přírodou při hledání odpovědí na otázky: Co to je pískovec? Jaké jsou vlastnosti písku? Co to je eroze a co ji způsobuje? Co je vandalismus (jedna ze skal je posprejovaná)? Zkrátka při zapojení všech smyslů děti nenásilně poznávají nové a nové věci. 

Zjistěte více o výletech a zážitcích z cest na cestovatelském webu S dětmi v báglu:

  1. Zámek Veltrusy a jeho park
  2. Rozhledna Špulka a NS Ptačí stezka
  3. Skalní bludiště Romanov

Důležité upozornění

Jana právě teď připravuje k vydání průvodce Toulky s dětmi v báglu s trasami v Českém Švýcarsku, které zaujmou i ty nejmenší turisty. Podpořte její projekt na HitHit, aby se průvodce dostal i k vám.

O autorce

Jana C. Pech se už několik let sdíli se svými dětmi (3 a 6 let) vlastní vášeň pro výlety do přírody. Při plánování rodinného času venku však bere ohledy na dětské limity a možnosti. Proto její snahou není ujít 20 km denně s dítětem v krosně, ale užívat si společné výlety aktivně. A taky u toho nezešílet:-). Své zážitky z cest, tipy na fajn místa a zábavu pro děti venku sepisuje na svých stránkách S dětmi v báglu.

Zdroj fotografií: Archiv blogu S dětmi v bágluCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru