Rozesmáté jarní uždibování s chutí bylinek a jedlých kytek
Rozložit deku na pěkném místě v přírodě, vybalit jídlo z košíků, sednout si, klábosit a jíst. To je ideální představa pikniku. Pikniku pro dospělé. Zatímco společný klídek na dece s dětmi patří do kategorie snění. Přesto je možné si jídlo venku s dětmi užít a dokonce může dojít i k vysněnému povalování v klídku na dece.
Podruhé v tomto roce jsme spojili síly s partnery a blogerkami. Naše společné téma je Bylinkový piknik. Načerpejte tipy a nápady na rozesmáté jarní uždibování s chutí bylinek a jedlých kytek.
CHUŤ PLANÝCH ROSTLIN
Naučit se poznávat jedlé rostliny je velmi podobné jako sbírat houby. Mnohem snadněji to jde ve společnosti někoho, kdo už v tom má praxi. Jako všechno volně rostoucí v přírodě, tak i rostliny mají velikou variabilitu podle toho, kde a kdy zrovna rostou. Nabízí se srovnání s pravými hříbky, které všichni znají. Ví se, že hříbky mohou být maličké jako cvrnkací kuličky, ale třeba i dvacet centimetrů vysoké s hlavou bílou, krémovou nebo hnědou. Stejně tak se mění rostliny v průběhu svého vegetačního života.
Rozpoznávat a degustovat rostliny můžete s Janou Vlkovou na terénních seminářích, jejichž program najdete na stránkách Kytky k jídlu. Více o tom, jak se stát expertem na jedlé býlí, najdete v článku, který Jana napsala speciálně pro Jděte ven.
PIKNIKOVÁNÍ VE SVOBODNÉ KUCHYNI
Jídlo pod širým nebem v mnoha proměnách prezentuje tlupa Justiny ze Svobodné hry. Vychutnejte si čas venku společně, zapojte více smyslů. Dokonce i příprava a cesta na piknik můžou být hrou.
VAŘENÍ S PŘÍCHUTÍ PLEVELE
Z prvních lístků a první zeleniny. Všechno je křehké, čerstvé, dobré a často i svěže zelené. Veronika vás na své blogu pesleří představuje bylinkové knihy, oblíbené recepty a tipy, jak do sbírání zapojit celou rodinu.
DIVOKÉ PIKNIKOVÁNÍ
Jak je důležité hlídat psa, když si chystáte na zahradě piknik, radí Máma na dovolené Eliška. V jejím příspěvku najdete také výborný recept na polentové kytičky.
JEDLÝ STAN
Připravte se na horké dny a okusování dobrot přímo z vašeho piknikovacího posezeníčka. Tipy a zkušenosti se stavbou fazolového týpí sdílí Míša z Hrajeme si jinak.
PIKNIKOVÁ DEKA VE HŘE
Deka jako silnice, rybník, schovávačka nebo cvičební podložka. Irena z Hrajeme si venku představuje piknikovou deku v možných i nemožných rolích.
VOŇAVÁ CITRONÁDA S ANDĚLEM
Stravování pod širým nebem a zdobení vlastní svačinky s dvouleťákem představuje Bára na svém blogu Pávice.
KULIČKY
Přibalte do piknikové zavazadla malý pytlík kuliček. Venku je nemusíte jen cvrnkat do důlku. Stačí je rozkutálet a hry přijdou samy, kuličky jsou totiž úžasným startérem svobodné hry. Podívejte se, jak si s nimi poradily děti Justiny ze Svobodné hry.
ŠPERK Z BYLINEK
Příprava minimální, výroba víc než jednoduchá, ideální pro řádění venku. Vyrobte si ozdobu, která krásně voní, a střihněte si lekci z botaniky v jednom. Návod na náramek s herbářem najdete v zásobníku her Jděte ven.
Pokud hledáte perfektně zpracovaný seznam jedlých kytek, nahlédněte do Divoké kuchařky Pavly Dudkové, kde je popsáno celkem 60 druhů jedlých rostlin. Zároveň informuje o zásadách sběru, některých obsahových látkách, způsobu zpracování a o historickém využívání jedlých planých rostlin od neolitu po současnost.
Nejen o bylinkách jsou knihy, které vás s dětmi provedou světem jedlých rostlin a příběhů z přírody. S výběrem nám pomáhala Veronika Peslerová z Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Na jejím blogu pesleří najdete další dětské knihy s bylinkovou tématikou.
Další piknikové tipy
3. 24 jarních zážitků Jděte ven
9. Žasnem z 52 výzev Svobodné hry
Inspirace od vás
Vymysleli jste nové hry a nápady na piknik? Napište nám vaše tipy, sdílejte zážitky z bylinkového pikniku na facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na instagramu s hastagem #bylinkovypiknik.