Bylinkový piknik

Rozesmáté jarní uždibování s chutí bylinek a jedlých kytek

Bylinkový piknik
Vloženo Od  

Sníme o pikniku

Rozložit deku na pěkném místě v přírodě, vybalit jídlo z košíků, sednout si, klábosit a jíst. To je ideální představa pikniku. Pikniku pro dospělé. Zatímco společný klídek na dece s dětmi patří do kategorie snění. Přesto je možné si jídlo venku s dětmi užít a dokonce může dojít i k vysněnému povalování v klídku na dece. 

Rozesmáte jarní uždibování

Podruhé v tomto roce jsme spojili síly s partnery a blogerkami. Naše společné téma je Bylinkový piknik. Načerpejte tipy a nápady na rozesmáté jarní uždibování s chutí bylinek a jedlých kytek.

CHUŤ PLANÝCH ROSTLIN

Naučit se poznávat jedlé rostliny je velmi podobné jako sbírat houby. Mnohem snadněji to jde ve společnosti někoho, kdo už v tom má praxi. Jako všechno volně rostoucí v přírodě, tak i rostliny mají velikou variabilitu podle toho, kde a kdy zrovna rostou. Nabízí se srovnání s pravými hříbky, které všichni znají. Ví se, že hříbky mohou být maličké jako cvrnkací kuličky, ale třeba i dvacet centimetrů vysoké s hlavou bílou, krémovou nebo hnědou. Stejně tak se mění rostliny v průběhu svého vegetačního života. 

Rozpoznávat a degustovat rostliny můžete s Janou Vlkovou na terénních seminářích, jejichž program najdete na stránkách Kytky k jídlu. Více o tom, jak se stát expertem na jedlé býlí, najdete v článku, který Jana napsala speciálně pro Jděte ven.

PIKNIKOVÁNÍ VE SVOBODNÉ KUCHYNI

Jídlo pod širým nebem v mnoha proměnách prezentuje tlupa Justiny ze Svobodné hry. Vychutnejte si čas venku společně, zapojte více smyslů. Dokonce i příprava a cesta na piknik můžou být hrou.

VAŘENÍ S PŘÍCHUTÍ PLEVELE

Z prvních lístků a první zeleniny. Všechno je křehké, čerstvé, dobré a často i svěže zelené. Veronika vás na své blogu pesleří představuje bylinkové knihy, oblíbené recepty a tipy, jak do sbírání zapojit celou rodinu.

DIVOKÉ PIKNIKOVÁNÍ

Jak je důležité hlídat psa, když si chystáte na zahradě piknik, radí Máma na dovolené Eliška. V jejím příspěvku najdete také výborný recept na polentové kytičky.

JEDLÝ STAN

Připravte se na horké dny a okusování dobrot přímo z vašeho piknikovacího posezeníčka. Tipy a zkušenosti se stavbou fazolového týpí sdílí Míša z Hrajeme si jinak.

PIKNIKOVÁ DEKA VE HŘE

Deka jako silnice, rybník, schovávačka nebo cvičební podložka. Irena z Hrajeme si venku představuje piknikovou deku v možných i nemožných rolích. 

VOŇAVÁ CITRONÁDA S ANDĚLEM

Stravování pod širým nebem a zdobení vlastní svačinky s dvouleťákem představuje Bára na svém blogu Pávice.

KULIČKY

Přibalte do piknikové zavazadla malý pytlík kuliček. Venku je nemusíte jen cvrnkat do důlku. Stačí je rozkutálet a hry přijdou samy, kuličky jsou totiž úžasným startérem svobodné hry. Podívejte se, jak si s nimi poradily děti Justiny ze Svobodné hry.

ŠPERK Z BYLINEK

Příprava minimální, výroba víc než jednoduchá, ideální pro řádění venku. Vyrobte si ozdobu, která krásně voní, a střihněte si lekci z botaniky v jednom. Návod na náramek s herbářem najdete v zásobníku her Jděte ven.

Výbava na bylinkový piknik

Studijní materiály pro bylinkáře

Pokud hledáte perfektně zpracovaný seznam jedlých kytek, nahlédněte do Divoké kuchařky Pavly Dudkové, kde je popsáno celkem 60 druhů jedlých rostlin. Zároveň informuje o zásadách sběru, některých obsahových látkách, způsobu zpracování a o historickém využívání jedlých planých rostlin od neolitu po současnost.

Nejen o bylinkách jsou knihy, které vás s dětmi provedou světem jedlých rostlin a příběhů z přírody. S výběrem nám pomáhala Veronika Peslerová z Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Na jejím blogu pesleří najdete další dětské knihy s bylinkovou tématikou.

Další piknikové tipy

1. Jarní zážitkové pohlednice 

2. Deník do divočiny

3. 24 jarních zážitků Jděte ven

4. Voňavka z přírody

5. Piknikování v přírodě 

6. Pomůcky do přírody

7. Chytrosti do kapsy

8. Záhada zeleného batohu

9. Žasnem z 52 výzev Svobodné hry


Inspirace od vás 

Vymysleli jste nové hry a nápady na piknik? Napište nám vaše tipy, sdílejte zážitky z bylinkového pikniku na facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na instagramu s hastagem #bylinkovypiknik.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru