Kytky k jídlu

Staňte se experty na jedlé býlí pro radost i pevné zdraví

Kytky k jídlu
Vloženo Od  

K čemu je dobré jíst plané rostliny?

Planě rostoucí rostliny mají překvapivou chuť. Jejich pojídání je ve všech ohledech zdravé – samo sebou se rozumí pobyt venku, obsahové látky a v neposlední řadě i přirozená imunizace konzumací „materiálů“, které doma připravená a pečlivě opraná zelenina postrádá.

Poznávání jedlých bylin s dětmi

Pro děti je zajímavou zkušeností poznávání rostlin, jejich rozlišování i sledování jejich biologického rytmu v průběhu všech ročních období. Zejména na jaře přinášejí radostné potěšení z pozorování rychle rašících rostlin a prudkých proměn vegetace opakované návštěvy na jednom a tom samém místě.

Nejmenší děti nemají (nebo mohou mít jen těžko) patřičný výrazový a vědomostní aparát pro rozpoznávání rostlin. Na druhou stranu jsou velmi vnímavé a obvykle rády zkoušejí nové věci. Často se říká: „Co je z mládí, to je navždy.“ A tak je dost pravděpodobné, že jim láska k jedlému býlí a kvítí a s tím spojené pevné zdraví vydrží i do dospělého věku.

Bylinkář je tak trochu houbař

Naučit se poznávat jedlé rostliny je velmi podobné jako sbírat houby. Mnohem snadněji to jde ve společnosti někoho, kdo už v tom má praxi. Jako všechno volně rostoucí v přírodě, tak i rostliny mají velikou variabilitu podle toho, kde a kdy zrovna rostou. Nabízí se srovnání s pravými hříbky, které všichni znají a vědí, že hříbky mohou být maličké jako cvrnkací kuličky, ale ti dvacet centimetrů vysoké s hlavou bílou, krémovou nebo hnědou. Stejně tak se mění rostliny v průběhu svého vegetačního života. 

Jedlé kytky s Janou Vlkovou

Rozpoznávejte a degustujte rostliny s Janou Vlkovou. Přihlaste se na její terénní semináře, kde se můžete o jedlém kvítí a býlí naučit věci, které pak předáte svým dětem. Dospělí, kteří už mají základní botanické vědomosti, mohou zalistovat v Květinové kuchařce, kde najdou inspiraci pro kulinární využití rostlin v kuchyni. Do přírody a k nejrůznějším hrám se hodí Notes květinové kuchařky, který je diářem pučení a kvetení, poznámkovým notýskem a průvodcem po různých přírodních stanovištích. Skupinky spřátelených rodičů, nebo jen maminek s kočárky, si mohou vyžádat vlastní seminář na místě, které jim bude vyhovovat. 

Aktuální recepty z kytek

Vyzkoušejte pampelišku, jednu z nejvděčnějších květinových surovin. U Jany na webu najdete recept na Pampeliškový sirup a Pampeliškové kapary, které jsou v zimě bezvadným prostředkem pro zdravé přežití období bez kvítí a býlí.


O autorce

Jana Vlková má ráda květiny, kvetoucí stromy, keře a všelijaké býlí stejně jako vynikající jídlo a pití. Celý život usilovala o to, aby mohla tyto dvě vášně spojit. Podařilo se jí to, díky aktivitám Kytky k jídlu může radost z jedlého kvítí a býlí sdílet a předávat dál.

Autor fotografií: Petr Hricko



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru