Skotačení s veverkou

aneb co jste o veverkách možná nevěděli

Skotačení s veverkou
Vloženo  

Máte rádi pohybové hry a rádi skotačíte? S veverkou to bude ještě větší zábava! Protáhnete svoje těla, a navíc se dozvíte i něco ze života veverek. Hra je vhodná pro mladší děti, a když si stáhnete pracovní list, užijí si ji i děti starší. Tak skočte do toho! Veverky už na vás čekají!

Jak na to?

Veverčí hra se neobejde bez přípravy. Ničeho se ale nebojte! Připraveni budete během chvilky. S některými částmi vám mohou pomoci i děti! Jednotlivá stanoviště si předem připravte tak, aby byla na jednom místě a šla hned za sebou. Hru ale můžete pojmout i jako hru na cestu a stanoviště připravovat v průběhu výletu tak, jak na ně budete mít čas a chuť.

Aby se děti vžily do role veverek co nejvíce, můžete si předem společně vyrobit veverčí ouška, v zimě se štětinkami a v létě bez nich! Tak jako to je ve skutečnosti! Ocas uděláte pomocí šály nebo šátku zastrčeným za kalhoty, místo kostýmu se stačí ven obléknout do hněda či do oranžova.

Starší děti už hrou na veverky s oušky moc neuchvátíte, nicméně i tak se mohou zapojit a brát vaši vycházku jako pohybový kvíz.

Co budete potřebovat?

  • Vytištěné obrázky ke stažení zde v jednom souboru nebo jednotlivě u stanovišť spolu s tipy, jak obrázky nahradit.
  • Pro starší děti pracovní list ke stažení zde.
  • Pokud se budou děti za veverku i převlékat, tak vyrobená ouška, ocas aj.

Jak na výrobu oušek?

Ze čtvrtky vystřihněte pruh na čelenku, dostatečně dlouhý na to, abyste jím objali obvod hlavy. Poté ze čtvrtky vystřihněte veverčí ouška (zimní se štětinkami, letní bez nich). Pruh i ouška vybarvěte, nebo polepte barevnými papíry. Oba konce pruhu slepte tak, aby vznikla čelenka padnoucí přesně na hlavu. Na čelenku zepředu přilepte ouška.

Stanoviště:

1. Skoč si pro veverku!

Doskočíte tak daleko, jako veverka? Vyzkoušejte si to! Nejdříve si vyznačte startovní čáru. Podle typu podloží ji můžete vyrýt klacíkem do země, namalovat křídou na cestu, nebo použít třeba provázek nebo větvičku. Cílovou čáru vyznačte 4 m od startovní čáry. To je vzdálenost, kterou dokáže doskočit veverka, když skáče ze stromu na strom. Cíl označte obrázkem s barevnými variantami veverek, a pokud nepracujete s pracovním listem pro starší děti, tak tam ještě položte nevybarvené obrázky veverky, které pak budou děti při dalším úkolu vybarvovat. Barevný obrázek v cíli dětem poslouží jako předloha.

Doskočíte stejně daleko? Vyzkoušet můžete skok z místa bez rozběhu a s rozběhem! A pokud to bude málo, zkuste dvojskok, trojskok a tak dále...

Stáhnout obrázky barevných veverek

TIP, když nemáte obrázky: Nahraďte veverky různými přírodninami a pak jen dětem vysvětlete, že veverka může mít různé barvy. Úkol číslo 2 nahraďte třeba tím, že si děti zkusí vyrobit veverku z přírodnin.

2. Kolik barev může mít veverka?

Děti si vezmou vystřižené obrázky veverek, které získaly při předchozím skoku, nebo použijí svůj pracovní list, kde jsou veverky nakreslené. Zeptejte se dětí, jestli si všimly, jaké barvy měly veverky v cíli a které z nich žijí u nás. S většími dětmi si můžete víc popovídat o šedivé veverce, která žije v Anglii a vytlačuje původní druh veverky. U nás ale žádná taková veverka není a všechny barevné varianty veverek jsou jeden druh, který je u nás původní.

Děti budou mít za úkol svoje veverky vybarvit. Použijte barvy z přírody nebo si s sebou vezměte pastelky. Obrázek veverky si děti mohou nalepit na klacík a mít ji na výletě jako průvodkyni.

Stáhnout obrázky nevybarvených veverek

TIP, když nemáte obrázky: Děti vyrobí veverku z přírodnin.

3. Veverka je samotář a hájí si své teritorium.

Dokážete střežit své teritorium tak, jako to umí veverka? Vyzkoušejte si to! Vyberte si strom a okolo něj vyznačte na zemi kruh rýhou, provázkem nebo větvemi. Velikost poloměru kruhu by měla být taková, aby dítě, představující veverku hájící své teritorium, dosáhlo na okraj kruhu a zároveň se dokázalo jednou rukou držet stromu. Hra spočívá v tom, že hráči, narušitelé teritoria veverky, se snaží do kruhu vstoupit. Domácí veverka je chytá a vyhání. Koho se dotkne, ten ji vystřídá.

4. Na čem si veverka smlsne?

Nechte děti rozběhnout se po okolí a přinést tři věci, o kterých si myslí, že je veverka jí! Poté, co to udělají, můžete si popovídat o tom, zda se trefily nebo ne. Nakonec jim ukažte obrázky dobrot, na kterých si veverka ráda pochutná – semínka z šišek, oříšky, houby. Na obrázku jim ukažte okousanou šišku a vylousklý oříšek, které jim prozradí, že tam měla veverka oběd. Pokud máte s sebou pracovní list pro starší děti, tak tam už obrázky jsou a nepotřebujete další obrázky.

Děti pak můžou vyrazit do terénu podruhé a zkusit, jestli najdou zbytky po veverčí hostině. Objevíte typicky okousané šišky nebo třeba rozlouskané oříšky?

Stáhnout obrázky dobrot pro veverky a okousaných šišek veverkou

TIP, když nemáte obrázky: Popište dětem, jak taková veverkou okousaná šiška nebo rozlousknutý oříšek vypadají. Šišku veverka odkousne od větve a odspodu ji ohryzává. Šišce zůstane špička a zbytek vypadá jen jako chlupatá tyčka. Oříšek nakousne a rozlouskne. Nedělá do něho díru.

5. Veverka si dělá zásoby na zimu.

Co baští veverka, to už víte. Ale víte i to, že si na podzim musí udělat pořádné zásoby potravy, aby přežila zimu? Je to tak. Schovává si je na různá místa! Do hnízda, do dutin stromů a dokonce si dokáže i sušit na stromě houby. Vyzkoušejte si, kolik toho musí veverka před zimou naběhat, aby se pořádně zásobila. Vyzvěte děti, aby v okolí nasbíraly velkou hromadu šišek pro veverky. Nejsou-li v okolí šišky, můžete potravu pro veverky znázornit třeba kamínky, nebo jinými přírodninami, které jsou právě k dispozici.

6. Kde bydlí veverka?

Kde si myslíte, že veverka bydlí? V dutině stromů? Ano, i ty může využívat, ale zdaleka ne tak často! Věřte nebo ne, veverka si staví kulovitá hnízda vysoko v korunách stromů! V pracovním listu je obrázek hnízda ve větvích. Pokud s ním nepracujete, popište dětem, jak hnízdo vypadá, pak zkuste společně některé takové najít! Našli jste? Výborně! Nenašli? Nevadí! Nechte děti jen hledat místa, kde by takové hnízdo asi mohlo být, aby bylo bezpečné. Zkuste si s těmi vašimi veverkami hnízdo postavit někde na keři, v paždí nízké větve nebo pro jednoduchost třeba i jen na zemi. Jak? Fantazii se meze nekladou! A protože veverka si takových hnízd staví několik, aby byla v bezpečí před kunou nebo jestřábem, zkuste i vy postavit hnízda dvě. V nějaké rozumné vzdálenosti, aby děti zvládly několikrát přeběhnout sem a tam. Budou se vám ještě hodit.


foto:Lucie Záhorová

7. Přenášení mláďat.

Veverky během hnízdění několikrát mění hnízdo, aby je dravci neobjevili. Veverka tak musí svoje mláďata několikrát přenášet do různých míst. Vyzkoušejte si to taky.

Využít můžete hnízda z předchozího úkolu. Do jednoho z nich uložte tři „mláďata“ a dospělý si může zahrát na kunu a dělat, že kolem hnízda s mláďaty obchází. Děti, jako veverčí maminky, pak budou mít za úkol mláďata ochránit tím, že je po jednom přenesou do bezpečí. Přenést je musejí co nejrychleji, aniž by je upustily. Podle věku dětí můžete úkol ztížit nějakou podmínkou. Veverčata můžou být přenášena třeba pouze dvěma prsty, nebo skokem vpřed, nebo pomocí kleští vyrobených z klacíků. Nebo mohou cestou poskakovat například jen po vyznačených místech (jako veverky po větvích) na zemi a tiše, aby nové místo neobjevila kuna.

Jak udělat do hnízda veverčata? Použijte jakékoliv přírodniny (kameny, šišky, větvičky, …) nebo využijte obrázky veverek nebo veverky vyrobené z přírodnin, které máte z úvodu, případně s sebou ven můžete vzít něco, co veverčata bude znázorňovat.

TIP: Pokud si tento úkol necháte na jiné místo, než jste stavěli hnízda, tak můžete hnízda jen znázornit. Na zemi vyznačte dva kruhy opět v rozumné vzdálenosti od sebe, aby děti zvládly několikrát přeběhnout sem a tam.

8. Veverka je obratná.

Máte v okolí nějaký vhodný strom na šplhání? Můžete zařadit do veverčí hry i šplh na strom. Máte v okolí povalený strom? Skvělá příležitost k tomu, aby si vaše veverky vyzkoušely obratnost při chůzi po kmeni. Máte v blízkosti pouze hřiště nebo jiné místo, kde se dá šplhat? I to se dá krásně využít! Nemáte k dispozici vůbec nic takového? Natáhněte na zem provázek a nechte děti balancovat po něm.

Co na závěr?

Pokud jste pracovali s pracovním listem, vraťte se na závěr k němu a podívejte se, jaké byly vaše odhady. Dozvěděli jste se něco nového? Co vás překvapilo? Co vás nejvíc bavilo?

Menších dětí se jen můžete zeptat, co nového se o veverce dozvěděly a co je nejvíc bavilo. Nakonec se děti mohou vyfotit jako veverky – třeba si sednout na nějakou nízkou větev nebo pod strom do typického posedu veverky okousávajíce šišku nebo oříšek.

A příště můžete vyzkoušet třeba Veverčí bojovku.

Další užitečné odkazy, které najdete i v článku Na veverky s mobilem na blogu webu Jděte ven:

Rozhovor s Lucií Záhorovou z AOPK ČR na blogu Jděte ven

http://veverka.nature.cz (tzv. Story mapa o veverce a mapa aktuálního rozšíření, která je neustále aktualizovaná)

PINKY, záchranná stanice pro veverky http://www.veveratka.cz/

článek Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách 

Použité ilustrace jsou z metodiky programu Les ve škole, Lexikon lesních skřítků.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru