Zázrak z kukly

Hra na motýly

Zázrak z kukly
Vloženo  

Léto je čas motýlů. Tyto krásné a všemi barvami hrající krasavce můžete pozorovat všude, kde není nouze o květy. Léto je čas her a relaxace v přírodě! Tak co obě radosti zkombinovat a strávit den třeba hraním si na motýlky a tvořením? Inspirace k vám letí na křídlech motýlích!

Vývoj motýla

Přibližte zázračný vývoj motýla dětem pomocí pohybové hry a buďte si jistí, že nikdy nezapomenou, jak to vlastně s těmi motýly je!

Co budete potřebovat?

Hodí se starší karimatka nebo prostěradlo, dále provaz nebo delší větev. Hru ale zvládnete na měkčím terénu i bez přípravy.

Jak na to?

Vyzkoušejte si čtyři stádia vývoje motýla pomocí pohybu:

Vajíčko – dítě sedí v dřepu a má hlavu schovanou mezi koleny, představuje vajíčko.

Housenka – dítě představuje housenku – plazí se na předem určenou vzdálenost a podplazí překážku. Tou může být delší holá větev nebo provaz napnutý dostatečně nízko, aby ji dítě muselo podplazit.

Kukla – dítě představuje kuklící se housenku. Kuklit se může různými způsoby – udělat kotrmelec, válet sudy, nebo se pomocí válení sudů zakuklit do karimatky nebo prostěradla.

Motýl – dítě představuje motýla, který se právě vykuklil. Pobíhá a mává rukama, jako motýl křídly.

 

Motýl z větvičky

Vyrobte si motýlka z větvičky a ozdobte si jím třeba pokojíček!

Co budete potřebovat?

Asi 10 cm dlouhou a 0,5 –1 cm širokou větvičku, nožík, plody lípy, provázek, permanentní fix, motýlí křídla vystřižená ze čtvrtky, barvičky přírodní či jakékoliv jiné, popř. lepidlo.

Jak na to?

Nejdříve dětem pomozte proříznout větvičku nožem podélně na půl asi do jejích tří čtvrtin! Ve zbylé čtvrtině větvičky vyřežte prostor pro obličej motýlka tak, jako při výrobě větvánků. Další kroky už zvládnou samy nebo s minimální vaší pomocí. Mezi proříznuté poloviny větvičky vložte motýlí křídla vystřižená ze čtvrtky. Pod křídly rozpůlenou větvičku svažte bavlnkou tak, aby držela pohromadě a křídla nemohla vypadnout. Na vyříznutou část v horní čtvrtině větvičky domalujte motýlkovi obličej pomocí permanentního fixu. Na hlavičku mu přivažte tykadla z kuliček lípy a nakonec ozdobte křídla. Můžete je pomalovat jakýmikoliv barvičkami, ale nejlépe se budou hodit ty přírodní. Přírodniny můžete na křídla i nalepit.

 

Motýlí zahrádky

Přestože pozorovat v přírodě motýly i housenky není vůbec těžké, na kuklu narazíte zřídkakdy. Sledovat tedy přirozeně vývoj motýla není jednoduché. Nicméně je možné si domů koupit „Motýlí zahrádku“ s housenkami babočky bodlákové. Pak můžete tento malý zázrak pozorovat na vlastní oči a psát si při tom třeba svůj vlastní badatelský deník!

Máte-li vhodné podmínky (insektárium, zeptej se, jak na to tady), můžete pokus vyzkoušet i bez prodávané Motýlí zahrádky. Nicméně, musíte si být jisti druhem housenky, který máte. Každý druh housenky žere trochu něco jiného a potřebuje i jiné podmínky pro kuklení. Pokud si tedy nejste jisti, že jste schopni vhodné podmínky zajistit, raději sáhněte po komerčně prodávané sadě. Zážitek bude stát určitě za to a insektárium vám koneckonců zůstane!

Další motýlí inspiraci najdete ve hře Stanu se motýlem nebo Motýlí magie.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru