Jarní úklidová koulovačka

Bavte se při jarním úklidu

Jarní úklidová koulovačka
Vloženo  

Blíží se jaro a s ním jarní úklid. Čekat až na hlavní jarní úklidový den, který bude letos 6. dubna, ale nemusíte! Můžete s ním začít hned a zkusit to nejdříve s něčím menším. No schválně! Rozhlédněte se okolo sebe! Nevisí na stromech a keřích podivné zelené a žluté „květy“ nebo „plody“? A nebyli jste to náhodou i vy, kdo v těch barevných síťkách dával přes zimu ptáčkům, aby měli něco dobrého do zobáčku?

Tak teď je čas sklizně. Vyražte ven na sklizeň plastových sítěk. A aby to nebyla jen práce, udělejte si z některých míčky a můžete se s nimi třeba koulovat.

Co budete potřebovat?

  • Nasbírané síťky od ptačích dobrot
  • Nůžky
  • Ovčí rouno, vatu nebo jiný vhodný materiál na výrobu míčků
  • Provázek nebo gumičku
  • Pytel, kam budete síťky a případně i další nalezený odpad dávat, než ho vyhodíte.
  • Bystrý zrak a postřeh

Jak na to?

Nejdříve najděte co nejvíce plastových sítěk, které zbyly na větvích keřů a stromů od zimního přikrmování. Opatrně je sundejte a ukládejte do pytle. Když už žádné nemůžete najít, nebo si jen chcete chvilku od hledání odpočinout, můžete se pustit do výroby kouliček.

Na jedné straně síťku opatrně rozstřihněte a poté ji naplňte vatou nebo jiným vhodným měkkým materiálem tak, abyste vznikly „míčky“. Rozstřihnutý konec je nutné zavázat provázkem, nebo gumičkou.

Co s míčky?

Máte míčků hodně? Tak hurá na pořádnou koulovačku!

Máte každý jeden míček? Zkuste si na zem namalovat kruh a do něj se z různé vzdálenosti strefovat. Nebo si klacíky naznačte branky a zahrajte si fotbal. Nebo se do míčku zkuste strefovat různými částmi těla. Třeba hlavou, kolenem, ramenem, uchem…J Určitě vás napadne spousta dalších her.

Jste spíše duše praktické? Umyjte síťky ve vodě, nechte je usušit a poté naplňte vatou tak, jak bylo popsáno výše. Poté vatu navlhčete vodou a horní třetinu koule osejte semínky řeřichy. Semínka každý den opatrně zalévejte. Za pár dní vám řeřicha vyroste a vy si z koule budete moci vyrobit super vlasatce. Co ho pořádně nazdobit? Udělat mu oči? Nos a pusu? No a nejlepší na tom je, že teď budete mít z kouliček něco do zobáčku vy!

A co třeba pomoci ptákům podruhé? Naplňte síťku přírodním materiálem, jako třeba suchou trávou, psími chlupy nebo ovčí vlnou a pověste míčky zpátky na strom. Na co? Ptáci materiál rádi využijí pro stavbu hnízda. Podrobnější návod najdete v naší starší hře Tohle není krmítko. Ale pozor! Vraťte se pro síťky v červnu, ať nezůstanou venku a nebo na materiál na hnízdo vymyslete něco jiného. Síťky, jak jsme zjistili, nejsou pro ptáky vlastně moc vhodné. V okách se jim mohou zachytit drápky, klovají do plastu a síťky, které spadnou na zem, tak voní po loji a lákají psy, ježky a další zvířata. Když pak voňavou síťku sežerou, není jim dobře.

Takže příští rok vyndejte lojovou kouli ze síťky dřív, než ji ptákům nabídnete, nebo jim vyrobte vlastní lojovou pochoutku, ze které žádný odpad nezbyde.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru