Veverčí bojovka

Maličké zvířátko, rezavý kožíšek, za chvíli spořádá lískový oříšek

Veverčí bojovka
Vloženo  

Veverka je jedním z nejroztomilejších zvířat české přírody. Snad díky její popularitě se mezi lidmi šíří mnoho nepřesných informací o jejím chování a životě. Zajímá vás, jak to s veverkou opravdu je? Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách najdete na stránkách Ekolistu, autory článku jsou Kateřina a Petr Soukupovi, kteří provozují záchrannou stanici pro veverky Pinky.

Veverky v knihách

Chcete-li se dozvědět víc o životě „lesních opiček", pak doporučujeme dětskou knihu O rezaté veverce Daniely Fischerové, která je doplněna krásnými fotografiemi Jaroslava Holečka. Autentický popis sedmiletého života divoké veverky Pinky najdete v knize Kateřiny Mojžíšové-Soukupové Veveřácká kronika. A na závěr nádherně ilustrovaná klasika Dobrodružství veverky Zrzečky od Josefa Zemana, ta sice obsahuje jisté nepřesnosti z hlediska biologie, ale je to úžasná kniha, která doprovázela dětství mnoha generací.

Pojďte si hrát

Oživte si odpolední svačinku oříškovým mlsáním a vyzkoušejte si s dětmi přípravu veverčích zásob. Začněte tím, že zkusíte některé dobroty najít v podzimní přírodě (např. lískové a vlašské oříšky, divoká jablíčka a další). Připravené zásoby pak pečlivě ukryjte a z hledání udělejte bojovku. Nespoléhejte se na svou dobrou pamět a raději si k úkrytům vytvořte mapu nebo indicie.

Co budete potřebovat:

 • zásoby: oříšky a sušené ovoce
 • zásobníky: plastové krabičky nebo plátěné pytlíčky
 • čtvrtku a tužku na vytvoření mapy

Jak na to:

Do několika krabiček nebo pytlíčků rozdělte veverčí zásoby. Na zahradě nebo na jiném vhodném místě venku rozmístěte krabičky a vytvořte pro děti mapu nebo indície, které jim pomohou najít cestu k zásobám. A jde se hledat! Starší děti ocení, když jim na stanovištích připravíte kromě dobrot i doplňující otázky nebo info kartičky. Zkuste hru otočit a  dejte prostor dětem, ať připraví bojovku pro dospěláky, samozřejmě včetně kvízu. Po bojovce nasbírejte venku pod stromy listový materiál a doma u teplého čaje si vyrobte listovou veverku.

Veverčí kvíz:

 1. Kolik druhů veverek žije u nás ve volné přírodě?
 2. Vyskytuje se černá veverka v jiném prostředí než rezavá?
 3. Žijí veverky v párech nebo jsou samotáři?
 4. Jak vypadá obydlí veverky?
 5. Má veverka štětky na uších celoročně?
 6. Upadá veverka do zimního spánku?
 7. Pamatuje si veverka všechny úkryty zimních zásob?
 8. Je veverka škůdce?
 9. Co dělat s nalezeným mládětem veverky?

Stáhnout infokartičky o veverce

 

Pokud vás veverkování baví, vyzkoušejte i Skotačení s veverkou - kvízy a hry na ven, kde si každý najde něco.

 

Zdroj info kartiček Lexikon lesních skřítků, z ročního plánu aktivit pro 2. třídu ZŠ programu LES VE ŠKOLE. Více informací o tom, jak dostat výuku o lese ze školních lavic do přírody, najdete na webu www.lesveskole.cz.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru