Jaro voní novotou

Můžeme být venku ještě chvíli? Nastupující roční období je výzvou pro nové zážitky.

Jaro voní novotou
Vloženo Od   Tags: učíme se venku

Jaké to je, nabít jarem náš klimbající organizmus, který se po zimě pomalu probouzí z letargie? Jde to poměrně hladce. Doslova cítíme, jak se nám vlévá energie do žil. Užíváme si oteplení a světla. Už se nemusíme balit jako cibule, abychom mohli vyrazit ven. Vrací se ptáci, vylézá hmyz, rodí se nový život. Plánujeme, zahradničíme.

Není nutné vymýšlet složité aktivity a vydávat se daleko od domova, abychom si jaro venku užili.

Zdánlivě jednoduché hry se mohou proměnit v nezapomenutelné zážitky. My se rádi pouštíme do takových, které nevyžadují extra přípravu a vybavení. V jednoduchém stylu jsou i následující oblíbené jarní aktivity, o které se s vámi rádi podělíme.

PIKNIKOVÁNÍ

Venku chutná dvojnásob. Děti milují, když mohou jíst na zahradě. Nemáte zahradní nábytek? Nevadí. Dejte jídlo do misek, posaďte se na deku nebo na vyhřátý kámen. Oběd bude o to zábavnější. Už teď, v brzkém jarním období, příroda nabízí chutné obohacení vašeho jídelníčku. Ozdobte si salát nebo chleba květy sedmikrásky, pampeliškou, bršlicí nebo popencem. Děti budou v úžasu, že mohou ochutnávat trávník. 

SÁZENÍ, SÁZENÍ

Je to tak jednoduché, že to prostě musíte vyzkoušet každý rok. Stačí malý kousek hlíny - na zahrádce, v truhlíku, v květináči. Pár semínek hrášku, ředkviček či špenátu  a můžete se pustit do společného sázení, zalévání, pozorování a uždibování. Nečekejte velké výnosy, děti kolikrát spasou už první výhonky.

VYLEZU NA STROM A BUDE MI HEJ 

Na jaře je strom ta nejlepší pozorovatelna dění kolem. Konečně nás neomezují vrstvy oblečení a zimní boty jsme vyměnili za lehké tenisky. Vzhůru do nadzemní posilovny! Koruna stromů je taky ideální místo pro čtení, relaxaci a meditování.

NOHY Z BOT VEN 

Chození v botách je nuda, dejte nohám svobodu. Jen co se trochu oteplí, nebraňte dětem zout si na zahradě boty a běhat venku naboso. Chodidlo se provětrá, posílí a procvičí si klenby.

POZORUJTE PTÁKY, KVĚTINY NEBO HMYZÍ MIKROSVĚT

Založte si badatelský deník a dejte se do pozorování probouzející se přírody. Jaké druhy květin už vykvetly? Kdy jste na zahradě viděli první vlaštovku, motýla nebo berušku? Ptáci mají na jaře napilno, staví hnízda, shánějí potravu, probíhají námluvy. Jsou slyšet a vidět všude. Zkoumání hmyzáků  je další možnost, jak se dozvědět víc o životě v přírodě. Mějte oči otevřené, uši nastražené, mysl bystrou a lupu v pohotovosti. Ve zkoumání vám pomohou chytré hmyzí knížky

HURÁ DO KALUŽÍ

Jarní deště se postarají o další zábavu. Neexistuje totiž špatné počasí, když sebe i děti správně obléknete. Ke skákání v kalužích děti opravdu nemusíte motivovat, louže totiž děti přitahují jako magnet. Uspořádejte třeba taneční soutěž s deštníkem mezi kapkami deště.

BLÁTO, JDEM NA TO

Bláto je báječný výtvarný a stavební materiál a jeho velkou předností je, že vás nic nestojí a zdroje jsou neomezené.  Možná vás čeká více práce s praním a uklízením, ale dětství je jen jednou, tak proč si nedopřát legraci navíc!  Malování blátem, blátěná kuchyň, hliněné stavby, máme pro vás plnou náruč tipů, jak si s blátem začít.

HOLÍNKY NA PRŮZKUMU

Na jaře je podél potoků a říček ještě málo vegetace, a tak je průzkum břehů snadnější. Vezměte si všichni holínky (raději ty, do kterých neteče) a vyrazte na tajemnou výpravu. Děti ani nemusí ujít velkou vzdálenost, důležitější je objevování, bádání, hledání. Co se potopí a co plave? Kde holínky uvíznou v bahně, jak to kde klouže? Zážitky jsou nádherné a hlavně společné.

PROTIKLÍŠŤATOVÁ TINKTURA

Klíšťata nepatří k vítaným jarním hostům. Existují způsoby, jak je od návštěvy našich tělesných schránek odradit. Připravte si domácí přírodní repelent. Uvařte 1 litr vody, přidejte pytlík rozmarýnu a nechte louhovat do vychladnutí. Potom přefiltrujte a přidejte 1 lžíci bílého vinného octa. Tinkturu skladujte v lednici a nanášejte rozstřikovačem.

Alice a Justina z JDĚTE VEN


Co na jaře baví vás a vaše děti? Podělte se s námi o zážitky. Napište nám email, dopis nebo zprávu na náš facebook 

P.S. Pokud se vám líbí tento příspěvek, pak by se vám možná líbil i náš newsletter. Je to jednoduché, přihlašte se k odběru a novinky JDĚTE VEN vám budou chodit každý měsíc do vaší emailové schránky. Neradi si kupujete zajíce v pytli, tak si newsletter nejdříve prohlédněte. 
 Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru