Lesní badatel

Bádání v laboratoři s mechovým kobercem a stěnami z kůry

Lesní badatel
Vloženo Od   Tags: učíme se venku divočiny

Vítejte na lesním výzkumném pracovišti, kde mají badatelny mechové koberce a stěny z kůry. Radost z bádání zde zažijí jak nejmenší batolátka tak odrostlejší junioři. Objektů na zkoumání je tu nepočítaně, my jsme si pro náš vědecký projekt vybrali stromy. Budete se divit, co všechno nám prozradí o sobě i o celém lese ti nejstatnější zástupci z říše rostlin. Třeba se dozvíte, jak starý je váš les nebo zda si některé stromy pamatují, kde si hrál na schovku váš praděda. 

Co se děje se spadaným listím, které nikdo neshrabe? Jak funguje lesní kino? A můžu si i já vypěstovat ze semínka svůj strom? Záhad, které vám lesní badatelna pomůže vyřešit, je mnohem víc. Pojďte se s námi vydat na průzkum.

JAK STARÝ JE NÁŠ LES

Odpověď vám pomůže najít Zmítko, správce lesa a posel bájných Stromovousů, kteří podle dávných legend zasadili na Zemi první stromy. Chcete jednoduše zjistit, jak starý je váš les za domem, za školou nebo na chalupě? Stáhněte si Zmítkův návod a spočítejte, kolik u vás roste mazlů, škrtičů, tlusťochů a obrů.

VYPĚSTUJ SI SVŮJ STROM

Vyzkoušejte třeba kaštan, žalud nebo ořech, těch najdete na podzim dost. Pěstovat můžete v květináči doma na parapetu. Když budete starostliví zahradníci, tak vám do 2 měsíců vyraší semenáček. A základ vašeho vlastního lesa je na světě! Podrobnější návod najdete např. na dětském webu Českého rozhlasu. Jste líní zahradníci, kteří sázejí spíš na náhodu? Zavrtejte několik plodů do zahradního pískoviště a na jaře uvidíte, zda některý ze semenáčků přežil. Nám se tak loni podařilo vypěstovat malý ořech.

Chcete-li vsadit na jistotu a zároveň podpořit kus české divočiny? Pořiďte si sadu na vypěstování stromu v benefičním obchodě Hnutí duha, kromě kompletní pěstební sady dostanete navíc kolekci pohlednic s motivy divočiny a brožuru o české divočině. Sázení zdar!

Foto: Hnutí Duha

MŮJ STROM V DENÍKU I V APCE

Vyškolte se v základech fenologie. Vyberte si svůj oblíbený strom, ideálně někde v blízkosti vašeho domu nebo v místech, kterými často procházíte. Začněte základním pozorováním. Dejte dohromady informace, které už o stromu víte. Nechte na dětech, ať si samy vyberou část stromu, která je nejvíc zajímá. Zkuste zformulovat a zapsat společně několik "výzkumných" otázek, v dalším zkoumání vám pomůže náš pracovní list.

Celoroční projekt pozorování stromů najdete v Deníku do divočiny, každý měsíc jsou pro vás připraveny tipy a nápady na stromovou seznamku.

Jestli s vámi chodí rád do lesa i váš smartphone, tak ho nenechte zevlovat a zapojte ho do práce. Stáhněte si  aplikaci GrowApp. Sledujte a zaznamenávejte proměny vašeho oblíbeného stromu v průběhu celého roku. Čím více fotek stromu za rok nafotíte, tím vymakanější časosběrné video získáte, vytvoříte ho přímo v prostředí aplikace. Fenologie je také hlavní téma badatelského programu GLOBE pro letošní školní rok, mrkněte na jejich web.

RODINNÉ LETOKRUHY

 Z letokruhů na pařezu se dá vyčíst nejen stáří stromu, ale třeba i to, který rok byl pro strom dobrý a který ne. Měl-li strom dost tepla a vláhy, letokruh je široký, když trpěl chladem či suchem, je úzký. Na jaře je letokruh světlý, v zimě zase tmavý. Počítáme-li tedy stáří stromu, je třeba počítat vždy jen tmavé nebo světlé kruhy. Na letokruzích si lze také krásně ukázat, kolik let bylo stromu, když se narodili jednotliví členové vaší rodiny nebo si pomocí špendlíků vytvořit “stromový” rodinný kalendář, doporučuje Veronika Pesslerová, autorka blogu pesleří. Borovice na fotografii byla stará 72 let, tedy starší než nejstarší děda rodiny Peslerů.

Foto: Veronika Peslerová

JDEME DO KINA, LESNÍHO

Na první pohled to nevypadá, ale každý les, park a zahrada provozuje kino. Zkuste některý z promítacích sálů navštívit. Filmy jsou v super 4D kvalitě, jen místo speciálních brýlí potřebujete  kartonový kino-rámeček. Kino je samoobslužné a jako vstupenka vám vystačí ten nejkrásnější barevný list, který najdete v okolí.

V kině se ze vstupenky stane malým kouzlem hlavní postava filmu. List vložíte do kino-rámečku a zvednete jej proti obloze. Zavřete jedno oko a podržte kinorámeček s listem těsně před otevřeným okem. Potom list pomalu oddalujte od oka až do vzdálenosti, kdy se vám podaří zaostřit. Co se stalo? Jasně před vámi vystoupily všechny struktury, barvy a žilky listu, celý malý listový vesmír. A kde je to promítání? Na procházce je vás přeci víc, najděte si proto každý svou vstupenku - list a postupně si je proti obloze předávejte a promítejte. Listové obrazy můžete proměnit v působivé vitráže, inspirujte se na webu Učíme se venku

Inspirováno aktivitou Promítání z listů z Procházek po Zemi, EarthEducation, SEV Český Ráj Sedmihorky 

ZÁKLADY ŘEZBÁŘSTVÍ

Vyrazte na procházku a vyrobte si spoluhráče pro nové hry. Do batohu přihoďte nožík nebo zahradnické nůžky a tužku, materiálu pro malé řezbáře najdete na zemi v lese víc než dost. Ustřihněte nebo uřízněte slabší suchou větev. Je to snadné, z jedné větvičky máte celou rodinu Kořínků. Venku či doma pak seřízněte část pro obličej, děti je rády namalují. Nezapomeňte se vzájemně představit a přivítat. Nápady na hry a dobrodružství s Kořínky najdete na webu Svobodné hry.

KDO PEČUJE O LESNÍ PŮDU 

Stromy ke svému životu potřebují půdu, ta musí být většinou kvalitní s dostatkem živin. Ty v ní mimo jiné obstarávají žížaly a další půdní živočichové. Víte, že právě žížaly patří mezi nejvýkonnější stavitele tunelů na světě? Jednoduchý tunelovací pokus vám dokáže, že je tomu opravdu tak.

Pro akční průzkumníky máme ještě jeden rychlotip na bádání přímo v terénu. V lesní laboratoři si vystačíte s bílým listem papíru a  můžete se pustit do pozorování života v tlejícím listí. Odeberte spodní vrstvu spadaného listí, rozložte ho na papír a hned uvidíte, jak se to začne rojit. V tlejícím listí žijí hlavně roztoči, mnohonožky, stonožky a další hmyz. Ti pomáhají listí rozkládat a vytvářet z něj prospěšný humus.

Studijní materiály pro lesního badatele

Inspirujte se příběhy a texty v encyklopediích, které vám pomohou objevovat skutečný i pohádkový svět stromů, lesů a jejich obyvatel. S výběrem nám pomáhala Veronika Peslerová, knihovnice a autorka blogu pesleří. Lesní inspiraci načerpejte také v podzimním knižním článku u nás na blogu. Velmi hutný přehled určovacích klíčů a dalších chytrostí do kapsy najdete zde.

Další tipy do lesní badatelny

1. Deník do divočiny

2. 24 zimních zážitků Jděte ven

3. Venku za každého počasí

4. Pomůcky do přírody

5. Chytrosti do kapsy

6. Adventní úkoly 

7. Jak přelstít paní Zimu 

8. Vločky křížem krážem 

9. Venkovní vstupenky 

Inspirace od vás: Pošlete nám tipy na lesní bádání e-mailem, sdílejte zážitky na facebooku ve skupině Jděte ven komunita nebo na Instagramu s hastagem #lesnibadateljdeteven.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru