Tunelování povoleno

Seznamte se z největšími podzemními tuneláři

Tunelování povoleno
Vloženo   Příloha ke stažení

Stromy ke svému životu potřebují půdu, ta musí být většinou kvalitní s dostatkem živin. Ty v ní mimo jiné obstarávají žížaly a další půdní živočichové. Víte, že právě žížaly patří mezi nejvýkonnější stavitele tunelů na světě? Jednoduchý tunelovací pokus vám dokáže, že je tomu opravdu tak.

Co budete potřebovat:

  • plastová lahev
  • zemina, písek a listí
  • potravinářská folie
  • tmavý papír
  • 3 žížaly

Seřízněte vrchní část plastové lahve. Lahev naplňte střídavě vrstvami hlíny a písku. Navrch položte suché listí a nalijte trochu vody, aby byla půda vlhká. Do láhve opatrně vložte 3 žížaly. Vršek lahve zakryjte kuchyňskou průsvitnou fólií a udělejte do ní několik provzdušňovacích dírek. Kolem láhve nalepte tmavý papír. Udržujte půdu vlhkou, pravidelně žížaliště zalévejte. Přibližně po dvou týdnech odstraňte tmavý papír.

A co se stane? Žížaly půdu promíchají a vytvoří tunely. Tak to jsou opravdu velcí tuneloví stavitelé! Po pokusu žížaly vraťte do půdy. Hlínu přidejte k rostlinám, které doma pěstujete nebo ji odneste ven do záhonu nebo ke svému oblíbenému stromu.

Pro akční průzkumníky máme ještě jeden rychlotip na bádání přímo v terénu. V jednoduché lesní laboratoř si vystačíte s bílým listem papíru a  můžete se pustit do pozorování života v tlejícím listí. Odeberte spodní vrstvu spadaného listí, rozložte ho na papír a hned uvidíte, jak se to začne rojit. V tlejícím listí žijí hlavně roztoči, mnohonožky, stonožky a další půdní živočichové. Ti pomáhají listí rozkládat a vytvářet z něj prospěšný humus.


Zdroj: Aktivita je čerpána z materiálu Krajina pod lupou programu GLOBE. Letos je živnou půdou pro malé i větší Globe badatele vegetační pokryv.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru