Herničkář na cesty

Zábava pro děti na procházce či na výletě

Herničkář na cesty
Vloženo Od  

Když byly dceři 3 roky, začali jsme společně vyrážet na výlety. Přestože jsme vybírali krátké a zajímavé trasy, často jsme po pár minutách od startu slyšeli otrávené a vyčerpávající věty jako: „Kdy už tam budeme?“Případně: „Už nemůžu…, už mě bolí nožičky…, musím si sednut…!“ A někdy i ty vzdorovité: „Já už nikam nejdu!“ Na náladě to nikomu nepřidalo.

Slýcháte tyto věty také? A často?

Chtěla jsem, aby nás výlety bavily, nikoliv abychom na sebe jen otráveně zírali a přemlouvali se k chůzi známou větou: „Už je to jen kousek…“ A tak jsem se snažila dcerku zabavit. Zprvu jsem hledala nějaké tipy na internetu, ale v té době (v roce 2012) toho moc k nalezení nebylo (ještě nebylo ani JDĚTE VEN). Začala jsem si proto různé hry a bojovky sama vymýšlet. Časem her natolik přibylo, že jsem se s nimi chtěla podělit s ostatními rodiči, a tak vznikl web „Hrajeme si venku!“. Tento příběh už jsem už vyprávěla v článku „Hledačka nebo bojovka“. Tentokrát se s vámi podělím o tipy a pomůcky, které nám právě na cestách pomáhají.

Na Jdeteven.cz dnes najdete mnoho inspirace, jak si hrát s dětmi venku. Ale co dělat, když i vy dospěláci si to chcete venku užít, láká vás dojít k nějakému cíli a nechcete jen sedět na pařezu a čekat až si děti dohrají?

Řešením je vybrat si trasu plnou zábavných prvků pro děti. Skvělé jsou různé „questy“, naučné stezky s úkoly pro děti i stezky s dětskými hřišti, které v dnešní době rostou jako houby po dešti.

Dále doporučuji jít v partě s více dětmi. To se pak šlape všem lépe a děti ani nevědí, kolik toho ušly. Někdy je nutné je také trochu zabavit, ale většinou se zabaví samy mezi sebou.

My jsme ale chtěli, aby se dcery naučily chodit i na čistě rodinné túry a procházky, kde zábava není zřejmá na první pohled. Proč? Aby nečekaly, že všude narazí na nějaké zajímavé atrakce a uměly se zabavit samy. Děti si tím potrénují mozkové závity a začnou si hry i kreativně domýšlet a pozměňovat. To je přece ta správná škola pro trénink mozku! Co vy na to, dospěláci?

Jak tedy můžete i zdánlivě obyčejný výlet zpestřit a mnohdy i zachránit?

Osvědčilo se nám několik kategorií her na procházku:

  1. Hry vzdělávací, tedy ty, při kterých se všichni něco naučíme,
  2. hry sportovní, při nichž se zaručeně zahřejeme
  3. hry hledací, které děti vyloženě zbožňují. Hry musí mít jednoduchá pravidla, která se dají lehce modifikovat samotnými dětmi.

Doporučuji vzít si s sebou pár praktických drobností na výlet a vytáhnout je v momentě, kdy se dítě zasekne a opravdu už dál nechce. Používám např. křídu a dám těm nejmenším úkol, ať kreslí šipky. Šipky mohou sloužit pro hledání při zpáteční cestě či jen tak pro další lidi, co jdou za námi na hrad.

Dále nosím pár drobností, které poslouží ve chvílích čekání v restauraci, na prohlídku hradu, na vlak apod. Kuličky, figurky, křídy, papírky s tužkami a podobné jednoduché pomůcky vykouzlí zábavu jedna dvě!

Pro jistotu nosím v batohu i pár praktických drobností (například pinzetu, náplast, pastelky, baterku), které nám zachrání výlet ve chvíli, kdy čelíme nějaké výzvě! Nechceme přece, aby se nám zkazil výlet jen kvůli odřenému kolenu, přichycenému klíštěti nebo tmě.

Velmi podstatnou součástí batůžku je svačina. Mějte s sebou dostatečné zásoby k snědku. Z batohu se dá vylovit ta nejlepší dobrůtka právě v momentě, kdy to vypadá úplně nejhůř. Velmi motivační je pobídka, že až dorazíme do cíle, tak si něco dobrého koupíme (třeba zmrzku).

U nás jsme to nejhorší období již překlenuli a dcerka ve svých čtyřech letech ušla i 16 km po svých, ale chce to trénink jak v nohou, tak v hrách! Nemyslete si však, že jedeme jednu hru za druhou. Naopak! Nechávám děti napospas své vlastní zábavě a až když opravdu začnou stávkovat a zvolávat své „už nemůžu“, přichází na řadu záchrana z batůžku.

A teď skvělá zpráva pro vás! Na základě těchto mých zkušeností jsem se rozhodla, že všechny pomůcky a drobnosti, včetně tipů na nejrůznější hry, shrnu do malé příruční taštičky „Herničkář na cesty“ a nabídnu ji i dalším rodičům, aby se i vaše výlety staly pozitivním společným zážitkem a ne utrpením. Zaujalo vás to? Tak koukněte SEM a dozvíte se více!

A další skvělá zpráva! Rozhodla jsem se podpořit „Jděte ven“ a třem rodinám aktivním ve Větvánkové výzvě „Herničkář na cesty“ věnuji! Držím palce při slosování!

Irena Šulcová, Hrajeme si venku

Jděte ven! vzkazuje: I na Jděte ven! už nějaký čas naleznete tipy, jak zabavit děti na cestách! Mrkněte SEM a třeba si i stáhněte hry v PDF. Rozstříhejte, zalaminujte, vyzdobte samolepkami a zavěste je na kroužek od klíčů. Nápady budete mít pořád při ruce, třeba společně s vaším Herničkářem na cesty!



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru