Barevní třepetálci ocení podporu a péči. Podělte se s nimi o kousek vaší zahrady.
Už ani nestíháme počítat, kolik dalších květů rozevřelo své přistávací plochy pro včely, čmeláky, motýly a další hmyz. Motýli, už se vám přiletěli ukázat, ti pestrobarevní okatí neposedové? Podle blogu LEPIDOPTERA se k babočkám, prvním motýlím poslům jara, přidává v květnu například pestrobarvec petrklíčový, okáč rosičkový nebo titěrný modrásek štírovitý.
Je u vás barevných třepetálků málo, přestože jste na zahradě vysadili ty správné keře s lákavou motýlí potravou? Možná okolní porost nepřeje jejich housenkám a kuklám. Nebo by i přál, ale v éře motorových sekaček a vyžínačů, je esteticky posekán dřív, než se housenky stihnout zakuklit. Tak jde vítězství nad bujnou vegetací ruku v ruce se zmarem motýlího života.
Rozšiřte svoji zahrádku o rostliny vhodné speciálně pro motýlí housenky. Na blogu Vysněná zahrada najdete velmi dobře zpracovaný příspěvek k tomuto tématu.
Pomozte zmapovat vybrané ohrožené druhy motýlů v ČR. Přispějete tím k jejich k ochraně i k péči o jejich lokality. Jak na to vám poradí na stránkách LEPIDOPTERA.
Přidejte se k iniciativě CHCEME MOTÝLY, která propaguje jejich ochranu a organizuje dobrovolnické aktivity např. v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky.
OD VAJÍČKA K MOTÝLOVI
Životní cyklus motýlů je atraktivní přírodovědné téma, které děti zvedá ze židlí. Na internetu najdete řadu variant, jak tento zázrak proměny dětem přestavit. Například s pomocí různých druhů těstovin.
Výbornou pomůckou je filcový motýlí set, který zvládnou starší děti ušít s vaší pomocí během jednoho odpoledne.
FAST FOOD PRO MOTÝLY
Nemáte možnost obohatit vaši zahradu o trvalou „motýlí” potravu? Nalákejte je na cukrové krmítko. Stačí pár kousků ovoce se sladkou šťávou. Dobře lze využít i odřezky z kuchyňského bioodpadu. Navlékněte dobroty na provázek, drátek, či jen položte na talířek. Také tam můžete nakapat trochu vody nebo cukerného sirupu. Krmítko zavěste či položte do stínu na místa, kam motýlci létají. Pak už stačí jen pozorovat, za jak dlouho objeví svačinku. Krmítko je dobré často kontrolovat a obnovovat – ovoce rychle oschne. Tip: Pokud by do talíře mířilo mnoho mravenců, můžete využít vodní příkop (větší talíř, do kterého nalejete vodu).
MOTÝLÍ MAGIE
Vždycky jste si přáli, aby vám nějaký „Emanuel“ přistál na rameni? Vyzkoušejte náš návod. Zaručeně se na vás budou motýli slétat jako na tu nejsladší květinu.
SOSÁČKAMA SOSÁME
Máte obavu, zda děti v horkých dnech dost pijí? Použijte trik s rozkvetlým brčkem a zaručeně se nasosají, co se do nich vejde. Pokud děti láká vyzkoušet, jak se motýli krmí nektarem z květů, stačí když si na papír nakreslí květ, vystřihnou ho, prostředkem protáhnou brčko a motýlí jazyk je na světě. Květů můžete vyrobit několik a rozmístit je po zahradě nebo hřišti. Každé dítě si vezme brčko a rozlétne se hledat květiny a napájet se nektarem.
PŘEDSTAVTE SI, ŽE..
… se během krátké doby proměníte z vypasené chlupaté žravé housenky v nebesky lehké perleťové stvoření.
… máte jazyk srolovaný jak frkačku, a tu dovedete elegantně rozvinout, abyste dosáhli až na dno sladkého jezírka voňavého květu.
… umíte létat a jste lehcí tak, že můžete kráčet po křehkých okvětních plátcích.
… si někdy pletete svého miláčka s květinou.
… jste usnuli v zavřeném tulipánu.
... představte si, že jste motýl.
Provětrejte křídy. Namalujte na chodník nebo dvorek toho nejzářivějšího obr motýla a věnujte mu svůj život, alespoň na chvíli.
MOTÝL JAKO SYMBOL
Motýl byl odedávna spojován s duší zemřelého, kterou na svých křehkých křídlech odnáší do jiného světa. S obrazem motýla jako duše, se setkáváme už v nálezech z doby starých Egypťanů. Ale ani křesťanství tento mýtus nepopírá. Například v kostele sv. Marka v Benátkách znázorňuje jedna mozaika motýla jako duši blížící se k Adamovi, kterého stvořil Bůh. Na motýla tak můžeme pohlížet z mnoha hledisek – od symbolu, přes přírodovědu a výtvarno až k magii.
TIPY NA MOTÝLÍ KNIHY
Alice a Justina z JDĚTE VEN a Bára z LESA VE ŠKOLE
Baví vás a vaše děti pozorovat motýly, povídat si o nich, hrát si na ně? Podělte se s námi o zážitky. Napište nám email, dopis nebo zprávu na náš facebook.
P.S. Pokud se vám líbí tento příspěvek, pak by se vám možná líbil i náš newsletter. Je to jednoduché, přihlašte se k odběru a novinky JDĚTE VEN vám budou chodit každý měsíc do vaší emailové schránky. Neradi si kupujete zajíce v pytli, tak si newsletter nejdříve prohlédněte.