Rozkvetlá pocta slunci
Kdybychom neměli kalendář, asi bychom byli přesvědčeni o tom, že léto v České republice kraluje už dobré dva měsíce. Z astronomického hlediska však letošní letní slunovrat, tedy den, kdy léto usedne na trůn namísto jara, začíná až 21. června 8 minut po poledni. Jedná se o nejdelší den v roce, kdy Slunce dosahuje na obloze svého vrcholu a má největší sílu. Přestože počínaje letním slunovratem začíná opět pomalu, ale jistě, denního světla ubývat a síla Slunce slábne, není na místě smutnit! Naopak! Letní slunovrat byl především pro naše předky dnem velmi významným, plným tajemných a s přírodou spjatých oslav. Přivítejte i vy léto v plné parádě, ozdobte sebe i svoje obydlí, a hlavně si užijte spoustu legrace. A co se k výzdobě na slunovrat nejvíc hodí?
„Víly vily věnce…“, něco vám to říká, že? Zvláště ty z pampelišek jsou hodně oblíbené, krásné a na učení techniky asi nejvhodnější. Ale co když už pampeliškám odzvonilo? Nebojte se! Louky, lesy i pole jsou plné krásných květů, které už se těší na to, až budou něco nebo někoho zdobit. Zkuste třeba kopretiny, heřmánek, mrkev, sedmikrásky, měsíček, chrpu, pomněnku nebo traviny. Fantazii se meze nekladou. Počítejte však s tím, že ač je technika pletení úplně stejná, oproti těm z pampelišek, je pletení věnců z jiných lučních květů trochu vyšší dívčí. Výsledek však stojí za to!
Hoóóódně květin s delším stonkem
Provázek, případně nit
Trochu zručnosti a trpělivosti
Nejdříve natrhejte dostatečné množství kvítí, z kterého chcete věneček plést. Květy můžete trhat i v průběhu pletení, dávejte si však pozor na to, aby měly stonky co nejdelší. Vezměte si první dvě květiny a dejte je stonkem přes sebe. Stonek horní květiny obtočte těsně u květu kolem stonku té spodní tak, až budou nakonec oba stonky znovu u sebe. Vlevo přiložte další květinu a postup opakujte. Důležité je obtáčet stonek zadem za již zapletené květiny a okolo květu té poslední z řady. Až budete spokojeni s délkou květinového „hada“, svažte oba jeho konce provázkem, a je to!
U věnečku z lučních květů, které nejdou tak jednoduše obtáčet kolem sebe, vám pomůže, když si z delší trávy vytvoříte korpus a na něj pak některé rostliny jen přiložíte a upevníte je těmi, které jdou obtáčet, jako jsou pampelišky, kopretiny nebo třeba jitrocel. Obtočit je můžete i stéblem trávy. V případě, že věneček děláte s menšími dětmi, použijte pro uchycení květin tenkou nit, ať tolik nezkoušíte jejich trpělivost.
Chcete-li si do vašeho domova přivolat blahobyt a štěstí, ozdobte si věncem vchodové dveře stejně tak, jako to dělali naši předkové.
Chcete-li udělat radost vodním vílám a dalším přírodním bytostem, pusťte věnec po vodě, nebo jím ozdobte studánku. Když jim při tom ještě zazpíváte a zahrajete, určitě se postarají o to, aby se vám splnilo vaše tajné přání. Voda ze studánky má prý o letním slunovratu výjimečnou léčivou moc a vyléčí vám všechny vaše neduhy! Nepijte ale vodu, o které nevíte, zda je pitná, ať si nezpůsobíte břichabol.
Chcete-li vzdát poctu slunečním božstvům a duchům slunovratu, nebo si prostě jen užít krásný večer, můžete se věncem ozdobit a zatancovat si okolo ohně třeba při zvuku bubnů. Věnec nakonec v ohni můžete spálit a myslet při tom třeba na to, aby oheň dodal sílu Slunci, které ji od této chvíle začne ztrácet.
Chcete-li udělat radost svým bližním, darujte věnec někomu, koho máte moc rádi. V den letního slunovratu mají dárky obzvláště kouzelný nádech, tak proč toho nevyužít?
A chete-li si s věnečky hrát, stačí si udělat jen jednoduchý z trávy, který můžete kolem dokola převázat dlouhým stéblem nebo nití. Pak stačí jen zapíchnout klacek nebo vyznačit nějaké území, kam se máte věnečkem strefit a už jen pěkně miřte a házejte!
Nemáte-li tradic týkajících se letního slunovratu dost, můžete vyzkoušet třeba svěží koupel v potoce, řece nebo rybníku. Pokud to v tento magický den nestihnete, oslavte s námi svátek koupání v živé vodě hned první pátek v červenci!