Želví dobrodružství

Želví dobrodružství u nás na českém pískovišti

Želví dobrodružství
Vloženo   Příloha ke stažení

Během léta nás možná čekají dobrodružné cesty do dálek. Seznámíme se s mnoha novými místy, lidmi i živočichy. Občas si krom vzpomínek chceme odvézt i hmatatelnou vzpomínku na zážitky z cest. Pojďme si zahrát hru, díky které si prožijeme život jedné zdánlivě obyčejné želvy. Možná si díky hraní uvědomíme, proč není dobré na dalekých cestách kupovat suvenýry z želvoviny, ochutnávat želví vajíčka a další suroviny z mořských želv, které jsou dnes kriticky ohroženy.

Staňte se součástí příběhu želvího dobrodružství i u nás na českém pískovišti. Hru si opravdu můžete zahrát v ČR i na písečné pláži kdekoliv na světě

PŘÍPRAVA:
Budete potřebovat:

  • obrázek malé želvy (můžete využít obrázek v příloze),
  • skořápky z vlašského ořechu,
  • lepidlo, šetrná lepenka, nůžky
  • 2 - 6 pingpongových míčků
  • křídu
  • Ven na pískoviště si připravíme 2–6 míčků (je to jen symbol, ve skutečné snůšce je mnohem víc vajíček) a 2-6 želviček (vystřihneme želvy z papíru a nalepíme jim na záda krunýř z poloviny vlašského ořechu například tak, že do skořápky vložíme kuličku z šetrné lepenky).

KROK 1

Už jsme na obyčejném pískovišti, stačí i jen hromádka písku. Když jsou děti zabrané jinou hrou, nepozorovaně jim zahrabeme několik pingpongových míčků do malého ďůlku.

KROK 2

Dětem můžeme vyprávět příběh … Kouzlem se dostávají daleko od domova a slyší vyprávět legendu o mamince želvě, která sem na pláž snesla svá vajíčka a bojí se o ně. Zloději vajíček čekají, aby mohli snůšku vyhrabat, část sníst hned a zbytek prodat. Pokud děti chtějí želvě pomoci, dalším kouzlem se z nich stávají ochranáři želv, kteří mohou snůšku ochránit.

KROK 3

Úkolem záchranářů je najít snůšku a jemně vyhrabat vajíčka, přemístit je do bezpečí a až se malé želvičky narodí vrátit je na pláž, aby mohly začít svou napínavou cestu do moře. Děti hledají na pískovišti, až objeví míčky. Jemně je vyndají a přenesou na jiné bezpečné místo, kde je opět zahrabou. Stačí kousek vedle na písku –přesunuli jsme se „jako“ na bezpečný želví ostrov.

KROK 4

První část záchrany se podařila, z vajíček se líhnou malé želvičky. Ukážeme dětem malé želvičky, které jsme pro ně nebo s nimi vyrobili, a děti mohou sledovat, jak malé želvy putují z důlku snůšky do moře. Je to dlouhá a nebezpečná cesta, ale pro malé želvy je důležité, aby ji absolvovaly.

KROK 5

Malé želvičky to dokázaly. Dostaly se do moře, na okraj pískoviště, kde začíná jejich další dlouhá, nebezpečná cesta.

KROK 6

Hru můžeme přerušit a dohrát při příští návštěvě pískoviště nebo ji dohrát ve stejný den, záleží, jak silný chceme zážitek z hry. V kroku pět máme za úkol pomoci želvám a vytvořit pro ně bezpečnější moře. Kolem místa, kde jsme, se rozhlédneme. Představíme si, že je to širý oceán, ve kterém želvy hledají potravu. Zkusíme odstranit nebezpečné kusy plastu, které želvám mohou ublížit (např. tím, že je považují za potravu, nebo jim překáží v cestě na pláž). Zkusíme se nejen projít po okolí a uklidit pár odpadků, můžeme také vymyslet, kde my sami v rodině můžeme snížit produkci plastového odpadu (sáčky, obaly atd.). Pokud se na plánu domluvíme s dětmi, máme všichni větší motivaci plastovou výzvu dodržet.

KROK 7

Po určitém čase se můžeme k želvímu dobrodružství vrátit. Uplynulo jakoby mnoho a mnoho let najednou jsou děti kouzlem opět na místě, kde před „lety“ pomohly malým želvičkám. Najednou o kousek dál (na chodníku, terase, cestičce) se něco objevuje. Co to je? Rodič sám nebo i děti malují obrys velké dospělé želvy, která se vrátila na místo, kde se narodila – vylíhla zvajíčka, a kam teď snese novou generaci, želví vajíčka, která pomohou udržet mořské želvy na Zemi nejen v knihách a muzeích. Děti jistě překvapí velikost. Jak z tak malého vajíčka a malé želvičky může vyrůst tak velká želva? Tím, že jim děti byly skvělými průvodci a ochránci nejen při vylíhnutí, ale i při životě v moři a snížily alespoň částečně množství plastu v mořích, želví dobrodružství mohlo mít dobrý konec.

Budeme rádi, když nám své zážitky z želvího dobrodružství napíšete emailem, nebo ve fb uzavřené skupině Jděte ven.

Další inspirace 

Želví dobrodružství vytvořila Justina Danišová. Na jejích stránkách Svobodné hry nebo na webu programu Učíme se venku

Hry a tipy na knihy k moři si můžete stáhnout v pdf zde.

Tvořivé lekce k tvoření (nejen) u moře:

MALOVÁNÍ SLANOU VODOU 
MALOVÁNÍ HLÍNOU 
KAMENNÁ VÝTVARKA 

Badatelské lekce:

ŽIVOT V MOŘI 
VZNIK ZKAMENĚLINY 
JAK VZNIKÁ VRÁSA 
PŘÍLIV A ODLIV 

Pracovní listy k rychlému stažení najdete zde: http://ucimesevenku.cz/stahuji/

 

 



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru