Zvuky přírody

Zkuste si vyrobit píšťalku z vrbového proutku nebo frkačku z pampelišky.

Zvuky přírody
Vloženo  

Když někdo řekne zvuky přírody, většině se vybaví ptačí zpěv, kvákání žab, bzučení hmyzu nebo třeba šumění listí. Ptačí zpěv je nejsilnější na jaře. Poté, co si pomocí zpěvu ptáci označí životní prostor a vyberou partnera, zvuky pomalu utichají. Mají pak plné zobáky práce. Musejí stavět hnízda, krmit mladé. Takže teď nastává vaše příležitost. Zkuste si vyrobit píšťalky a foukačky z přírodnin. Udělejte si hudební nástroj třeba z pampelišky, trávy nebo vrbové větvičky. Vyzkoušejte, jak se zvuk nese dřevem. Objevujte další možnosti, jak vyloudit nějaký zvuk. Nápady najdete v aktivitě NA CO HRÁT V PŘÍRODĚ na webu Učíme se venku http://ucimesevenku.cz/atelier/ .

Jak na frkačku z pampelišky

Vezměte si kousek stonku pampelišky a na jednom konci jej podélně rozdělte na 4 části. Druhý konec malinko zmáčkněte mezi rty a pak už jen laďte.

Zvuky vyloudíte i z listu trávy         

Stačí si najít silnější list trávy, natáhnout ji mezi palce a v místě, kde je mezi palci list obklopen mezerami, tak fouknout. Zvuk se vám ozve někdy dost silný, tak pozor, ať se neleknete. Chce to trpělivost, chvilku trvá, než se člověk naučí udržet stéblo mezi palci.

                                                            

 

Vyrobte si píšťalku z proutku

Uřízněte si vrbový proutek nebo větev z černého bezu dlouhou 15–20 cm. Důležité je, aby vybraný kousek byl bez suku. Do proutku asi 2 cm od konce vyřízněte kolmo výřez a konec proutku seřízněte podle obrázku.

                                                          

Na druhém konci prutu pár centimetrů od kraje udělejte nožem kolem dokola zářez, jen tak hluboký, jak silná je kůra. Proutek namočte a otloukejte střenkou nože. Pomalu a pořádně klepejte postupně po obvodu celé píšťalky. Otloukáním oddělíte kůru od dřeva. Pak zkuste kroucením a tahem uvolnit kůru z proutku.

Z vytažené části proutku odřízněte náustek a vložte do píšťalky tak, aby nezakrýval horní otvor. Druhý konec píšťalky zacpěte prstem nebo kouskem dřevěného vnitřku a můžete zkusit zapískat.

Pokud použijete bezovou větvičku, nemusíte píšťalku otloukat, ale je potřeba například drátem nebo dlouhým hřebíkem do čista vyškrábat z vnitřku větvičky všechnu bezovou duši. Náustek pak je potřeba vyříznout z jiného dřeva.

Pokud byste si chtěli se zvuky hrát i jinak, zkuste hru HUDBA A ZVUKY Z PŘÍRODY na webu Učíme se venku http://ucimesevenku.cz/atelier/ .Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru