Tohle není krmítko

Připravte pro ptáčky další příjemné překvapení, pomozte jim nakrmit jejich hnízdečka.

Tohle není krmítko
Vloženo  

Truchlíte, že s přicházejícím jarem je s přikrmováním ptáčků šmytec? Nezoufejte, opeření kamarádi vás potřebují i na jaře.  Nastává čas hnízdění a profesionální stavitelé potřebují dostatek stavebního materiálu.  Podívejte se v přírodě kolem sebe, do čeho by vás lákalo si lehnout? Z čeho byste si postavili hnízdo? Na jaře je všude kolem mnoho tvrdého a vlhkého. Ptáci ocení, když jim nabídnete něco měkčího a suchého.

Příprava:

  • Materiál na krmítko: síťka od citrónů, stará šlehací metlička, drátěný košík, krabička, drátek, chlupatý drátek, šiška,
  • Materiál na hnízdění: kousky vlny, látky, psí chlupy, ovčí rouno, vlasy, peříčka, suchá trává a podobný materiál

Jak na to:

Nejdříve si vymyslete, z čeho vyrobíte zásobník pro vše, co chcete nabídnout poletujícím kamarádům. Celkem jednoduché řešení je prázdná síťka od vyzobané lojové koule. Doma jistě najdete přebytečnou síťku od citrónů či jiného exotického ovoce. Jako „drátěný domek“ může posloužit stará šlehací metla nebo jiné kuchyňské nářadí.  Šikovné ruce mohou vytvořit vlastní variantu zásobníku z drátku.

Dětem obvykle nestačí jeden typ zásobníku, hned vymýšlejí další - šišku obalenou vlnou, kokosový ořech (kam jsme v zimě dávali semínka), nejmenší osloví vyrábění z chlupatých drátků. Naše nápady si můžete prohlédnout ve fotogalerii, kterou najdete na konci hry.

Kreativní dobrodružství pokračuje při plnění zásobníků materiálem pro hnízdění. Přemýšlejte společně, co pro ptáčky sesbírat v přírodě a co u vás doma. Děti hledání a testování, co by šlo použít, moc baví. Máte-li domácí zvířata, připravte se na hon za zvířecími chlupy! 

Inspirujte se

  • suchá tráva
  • ovčí vlna (kupovaná i od oveček)
  • psí chlupy (ty jsou prý velmi oblíbené)
  • peříčka (co nejjemnější)
  • vlasy
  • nastříhaná vlněná příze (POZOR – vždy velmi krátké kousky 3-5 cm, dlouhé provázky by mohly ptáčky uškrtit)
  • mech, jehličí, seno

Naplňte připravené zásobníky a zavěste je na krytá místa, kam mohou ptáčci bezpečně přilétat.

Tip: My jsme „hnízdní zásobníky“ přivázali na místa, kam jsme dávali lojové koule a krmítka se slunečnicí. Ptáci si je brzy přiletěli prohlédnout, ale na začátku března o ně ještě zájem neměli.


Tip, jak se ven vybavit: Děti potřebují jíst a pít častěji než dospělí, a pokud jim nenaplníte tyto základní potřeby, nebudou si pak tolik užívat aktivity a čas s vámi. Dětský organismus jídlo rychle spálí, rychle se unaví, ale také rychle dokáže načerpat energii, pokud mu zajistíte kvalitní zdroj. Další tipy zde.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru