Světýlková hledačka

Tajemství skryté ve tmě

Světýlková hledačka
Vloženo  

Dny se pomalu prodlužují, ale přesto se ještě stmívá docela brzy. Využijte tmy ke hře a zahrajte si světýlkovou hledačku!

Co budete potřebovat?

  • Světýlka, pokud se rozhodnete pro čajové svíčky ve sklenici, nezapomeňte na sirky nebo zapalovač, využít se dají i elektrické svíčky či svítící náramky.
  • Kartičky, které se budou hledat.
  • Tmu nebo alespoň šero.
  • Kousek odvahy.

Jak na to?

Rodič, popř. jiný starší hráč, nejprve rozmístí na předem stanovené a ohraničené místo (cestu, louku, zahradu) zdroje světla. Mohou to být čajové svíčky, nejlépe v zavařovací sklenici, aby nehrozilo vypuknutí požáru, elektrické svíčky nebo svítící náramky. Počet světel závisí na vašem výběru, ale 6 většinou úplně stačí. Ke každému světlu pak schová kartičku(y), a to podle varianty hry, kterou zvolí. Když je trasa připravena, což zabere asi 5 minut, hledači jdou potmě od světýlka ke světýlku. U každého světýlka se zastaví a najdou kartičku(y), kterou si schovají pro vyřešení závěrečného úkolu. Je-li zdroj světla na stanovišti slabý, mohou si pro prohlédnutí kartičky posvítit baterkou. Níže je ukázka dvou variant světýlkové hledačky. Ve skutečnosti je však variant velmi mnoho. Schválně, jakou vymyslíte vy?

Varianta pro nejmenší hledače (2-5 let):

Zvířátkové pexeso: ke každému zdroji světla schovejte dětem jednu z dvojice kartiček pexesa se zvířátkem, které si můžete stáhnout ZDE. Na konec trasy schovejte druhé dvojice. Hledači hledají kartičky s jednotlivými zvířátky. Vždy po nalezení zvířátka si můžete říct, jak se zvíře jmenuje, kde žije, popř. jaké vydává zvuky apod. Na konci nalezené kartičky přiřaďte k jejich dvojicím. Na pořadí nalezených kartiček nezáleží. Pexeso se vzpomínkou na dobrodružství venku pak můžete hrát kdykoli i doma.

Varianta pro starší hledače (5+)

Tajenka: ke každému zdroji světla schovejte dětem kartičku s písmenkem či slovem. Na konci hledači písmenka či slova seřadí a přečtou tajenku. Pořadí kartiček je vhodné označit čísly. Pokud máte chuť, může výsledek sloužit jako indicie, prozrazující, kde se skrývá poklad popř. další úkol.

Máte doma mladšího i staršího hledače? Spojte obě dvě varianty a mohou hledat společně! Ke každému světýlku můžete kromě kartičky či kartiček od pexesa schovat i papírek se slovem. Poté, co hledači naleznou všechna slova, dozví se, kde je ukryt zbytek kartiček. Např. Na trase je 6 svíček. U každé svíčky jsou 2 kartičky pexesa a 1 slovo z věty „Zbylé kartičky jsou pod velkým dubem“.

Další varianty najdete v zimním kurzu Rosteme venku, který začíná 4. března 2019. Přihlásit se můžete zde.

Malé děti nenechávejte potmě o samotě. Pomatujte na to, že zatímco jeden dospělý připravuje trasu, je třeba, aby další dospělý čekal s dětmi na startu. Pokud je třeba, dělejte dětem při hledání průvodce.

 

Zkuste i další hry hry potmě. Na webu Jděte ven najdete hru Já a tma, díky které si s dětmi otestujete, jak to s tmou máte. Inspirujte se k výrobě lampiónků ve hře Lampiónky nebo si přečtěte článek Výlet potmě a jděte ven vypátrat tmu. V tom samém článku najdete i tipy na knihy o tmě.

 Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru