Stopujeme houby

Zkuste najít houby, i když nerostou.

Stopujeme houby
Vloženo  

Kde má houba tělo?

Když nevidíme plodnici, tedy to, co je z houby vidět nad zemí, neznamená to, že tam houba není. Zkuste se podívat po lese, třeba někde objevíte její podhoubí (mycelium), což je vlastně takové tělo houby.

Čí je tohle tělo schované pod kůrou stromu?

Nikoho jiného než václavky obecné. Její podhoubí může být rozlezlé pod zemí a váží až několik tun.

Ale čí tělo je tady?

 

Kdo si tady pochutnával?

Když najdete okousanou šišku, poznáte, jaké zvíře si na ní pochutnávalo. Ale jde to i s houbami? Bez plodnice neodhadnete druh, ale poznáte alespoň, jestli to byla houba, která požírá celulózu nebo lignin.

Tady mlsá trámovka plotní, která požírá ze dřeva celulózu. Takže to co zbyde je hnědé ligninem.

 

A tady zase naopak vyžrala houba z břízy všechen lignin a zbyla jen celulóza. Tenhle ligninožrout je troudnatec kopytovitý.

O troudnatci se zmiňuje i Jiří Kamen v článku Houby, trpaslíci, víly na webu Jděte ven https://jdeteven.cz/detail/cz/houby-trpaslici-vily , když píše, že člověk by mohl jít na houby v čepici z houby. To proto, že část tohoto choroše se po macerování v louhu vyklepal do tenké plsťovité látky.

A nepřipomíná vám ten název něco? Říká se, že něco suché na troud. Troud je vysušená plodnice troudnatce a používal se k rozdělávání ohně, jako ucpávka do střelných zbraní nebo při včelaření, když včelař potřeboval odehnat včely kouřem.

 

Koukněte se houbám pod klobouk

Když nějakou houbu vystopujete a najdete i plodnici, zkuste se jí podívat pod klobouk. Tentokrát nezkoumejte výtrusy, ale objevujte rozmanitost toho, kde výtrusy vznikají. U hub najdete rourky, lupeny, ostny nebo lišty.

Ostny lošáka jeleního                                                                     

  Lišty lišky

Úplný labyrint troudnatce

 

A co houba na mytí?

Nenašli jste ji při procházce lesem? Asi ne, protože to není houba, ale tropická příbuzná třeba okurky nebo melounu.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru