Mají houby pod čepicí?

Houbové kouzlení

Mají houby pod čepicí?
Vloženo  

Mají! A co? Výtrusy, z kterých za vhodných podmínek začnou růst vlákna a tvořit se podhoubí. Nevěříte? Pod kloboukem nic nevidíte? A přece tam jsou, přesvědčte se sami!

Co budete potřebovat?

  • Silnější papír bílý nebo barevný, podle druhu houby (každý má jinak barevné výtrusy).
  • Hlubší misku na zakrytí kloboučku

Jak na to?

Nejdůležitější je najít houbu. Když už ji máte, uřízněte jí nožičku (třeň) a klobouk položte na silnější papír (tenký by se vlhkostí zkroutil) lupeny nebo rourkami dolů.

Přiklopte klobouk na papíře vyšší miskou, aby kolem neproudil vzduch a klobouk neuschnul. Pod nižší miskou nebo hlubokým talířem je papír moc vlhký.

Nechte vše ležet přes noc.

Ráno klobouk opatrně zvedněte a tradááá! Na papíře se vám jako kouzlem objeví krásný obrázek vytvořený ničím jiným než výtrusy.

Na co si dát pozor?

  • Úspěch záleží také na to tom, v jakém stádiu houbu najdete. Nejlepší je plně rozvinutá, která právě začíná výtrusy vypouštět. Takže ne moc mladou ani příliš starou.
  • Důležité je dobře vybrat barvu papíru. Jsou houby, které mají výtrusy bílé, jako třeba bedla jedlá, holubinky nebo václavka a ty pak na bílém papíře neuvidíte.
  • Vždycky jsem to zkoušela s houbami, které mají lupeny. Ani na internetu jsem nikde nenašla, že by to šlo s hřibovitými houbami. Takže raději doporučuju začít s ověřenou lupenitou houbou a až pak experimentovat, aby neúspěch nezhatil další pokusy.

A co když houby opravdu nerostou? Vyrobte si je!

Prošli jste celý les, ale po houbách ani památky? Nevadí! Můžete si je vyrobit a jeden takový miniaturní lesík plný hub si vykouzlit.

Co budete potřebovat?

  • Kaštany, žaludy, bukvice a jiné přírodniny
  • Plastelínu
  • Houby jako modelky, atlas hub nebo jen vlastní fantazii
  • Pěkné místečko v lese nebo jinde venku, případně tvoříte-li doma, tak dostatečně velkou skleněnou, plastovou nebo keramickou nádobu (např. misku, akvárko apod.) a přírodniny přinesené z lesa (mech, jehličí, šišku, klacíky, kamínky apod.).

Jak na to?

V lese si vyberte pěkné místečko v mechu, kam houbičky postavíte. Doma si vyberte barvu plastelíny, kterou chcete jako podklad, na kterém bude houbička stát. Plastelínu řádně prohněťte rukama, aby byla krásně vláčná a vytvořte z ní kuličku o průměru asi 2 cm. Kuličku zploštěte pomocí palce a zapíchněte do ní žalud.

Nyní vytvořte další kuličku o průměru asi 1 cm. Pomocí této kuličky libovolné barvy spojte „nohu“ houby v podobě žaludu a „klobouk“ houby v podobě kaštanu. Do podkladu, na kterém houba stojí můžete zapíchnout přírodniny, jako lísteček, kousek kapradí, borůvčí apod.

Klobouk můžete vyzdobit pomocí plastelíny, popř. fixů. Při zdobení využijte atlas hub, vlastní fantazii nebo si nechte stát modelem reálné, z lesa přinesené houby.

Houbičky můžete vystavit doma na poličku, nebo si v misce, akváriu nebo jiné vhodné nádobě vytvořit svůj vlastní lesík s mechem, vytvořenými houbami a dalšími přírodninami z lesa.

Nezapomeňte na pravidlo šetrného sběrače a přineste si z lesa mechu jen malé množství. Mech nezapomeňte rosit, aby neuschnul. A pokud tvoříte v lese, odneste si vyrobené houbičky domu nebo alespoň tu plastelínu!

Máte to? Tak hurá! Můžete jít do vašeho lesa na houby a hrát si v něm třeba s panáčky a panenkami.

Objevovat můžete i jiná tajemství hub. Jak stopovat houby najdete zde, nebo se inspirujte dalšími nápady na blogu https://pesleri.blogspot.com/search?q=houby.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru