Zahrát si piškvorky venku?

Proč ne. A nejen ty, ale i spoustu dalších her.

Zahrát si piškvorky venku?
Vloženo  

Podzim láká ke sběru všeho možného. Kromě toho, že jsou všechny sebrané přírodniny pěkné na pohled a většina také příjemná na dotek, jsou vhodné na probuzení kreativity a tvoření, ale taky se dají využít jako náhrada figurek, žetonků, obrázků a dalších hráčských propriet. Zahrát si s nimi můžete hned venku nebo až doma. Nebo z nich vyrobit hru jako dárek pro kamaráda.

 

Co budete potřebovat?

Záleží na tom, jakou hru si vyberete. Na něco stačí jen ty přírodniny, na něco je potřeba i hrací plán nebo třeba látkové pytlíky.

 

Co se dá hrát?

Cokoliv vás napadne. Hrát můžete klasické stolní hry nebo vymyslet jejich varianty či úplně nové hry. Nechte děti, určitě vás překvapí, co všechno vymyslí.

A pro ty, kteří potřebují nejdříve trochu pomoct, než se jim rozběhne jejich kreativita, tady máme pár tipů.

 

Levá a pravá

Potřebujete různé přírodniny ve dvou sadách a něco, čím zakryjete svoji řadu, aby ji spoluhráč neviděl.

Jeden hráč si postaví řadu z přírodnin, ten druhý má sadu stejných přírodnin a snaží se postavit řadu takovou, jakou má spoluhráč. Ptát se ale může jen, zda jsou věci vlevo nebo vpravo, například: “Máš ulitu vpravo od ořechu?“ nebo „Máš kaštan vlevo od šípku?“. Druhý odpovídá jen ano x ne.

Počet přírodnin zvolte podle schopností hráčů. Pro začátek stačí tři a pak klidně přidejte.

Můžete vyzkoušet také různé úkoly a šifry: jako třeba skládání "vláčků" z přírodnin: v článku na blogu Učíme se venku.

 

Žaludové pexeso

Potřebujete kloboučky žaludů v dostatečném množství (cca 16-30). Kloboučky se snažíme hledat podobně veliké. Zespodu do nich uděláme barevné tečty (např. akvarelovými pastelkami) nebo nakreslíme symboly měkkou tužkou - a pexeso je na světě. Podrobně popsaný návod najdete v samostatné hře.

 

Tajemné pytlíky

Potřebujete dva plátěné, popřípadě papírové pytlíky a různé přírodniny ve dvou sadách (např. šiška borová, šiška smrková, žalud, bukvice, kaštan, šípek, lusk, brambora, jablko, klacek, oblázek, bochánek mechu, půlka skořápky od vlašského ořechu, jeřabina)

Při hledání a sběru přírodnin pro tuto hru je potřeba dbát na to, aby si dvojice přírodnin byly co nejvíce podobné. Nasbírané přírodniny vložte do pytlíků tak, aby každý pytlík obsahoval jednu od každé přírodniny. Posaďte se naproti sobě. Vyndejte ze svého pytlíku jednu z přírodnin a ukažte ji dítěti. Dítě hledá podle hmatu ve svém pytlíku stejnou přírodninu. Dvojice řadíme před sebe na podložku (trávu, lavičku apod.).

Pro začátek je vhodné vybírat přírodniny, které se výrazněji odlišují od ostatních.

 

Člověče nezlob se, piškvorky, žížalky,…

Potřebujete hrací plán a přírodniny. Plánek si můžete vyrobit i venku, aby odrážel aktuální náladu dítěte. Stačí vzít si s sebou ven fixy a kousek látky nebo třeba použít kapesník. Jako figurky vám poslouží nasbírané přírodniny. A že nemáte kostku a nechcete ji ven brát, protože se pokaždé někam ztratí? Ani to nevadí.

Najděte šest podobných kamínků, nakreslete na ně fixou tečky nebo napište čísla a pak je buď vytahujte z pytlíku nebo třeba jen z kapsy. Nebo na každý kamínek namalujte jen jednu tečku, hoďte všemi kamínky a sečtěte tečky, které jsou vidět a o tolik políček popojděte.

 

Hledej, co tam nepatří

Potřebujete trochu víc přírodnin jednoho druhu a jednoho vetřelce. Rozložte přírodniny na zem nebo je nasypte do nějaké bedýnky a vložte mezi ně vetřelce tak, aby byl co nejméně vidět, aby měl druhý hráč co nejvíce práce s tím ho najít. Když si hádanky vyfotíte, můžete z nich udělat sadu pro kamaráda nebo třeba pohled, který pošlete babičce.

 

Větší nebo menší

Potřebujete různě velké přírodniny. Můžete skládat už sebrané anebo si vzít třeba jednu šišku a snažit se hledat k ní jednu větší a pak jednu menší.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru