Co obědvá lední medvěd

Aby lednímu medvědovi nekručelo v břiše, musí za týden ulovit nejméně 1-2 tuleně. Pojďte na lov!

Co obědvá lední medvěd
Vloženo  

O čem hra je:
Lední medvědi patří mezi největší pozemní masožravce. Jsou výteční běžci i plavci a nedá se před nimi jen tak utéct nebo uplavat. Živí se především mořskými živočichy – tuleni a mláďaty mrožů. Nejlépe se jim loví na souvislé ledové ploše. Při této hře se děti "promění" v lední medvědy a vyzkouší si, jak se medvědi na ledových krách pohybují.

Příprava:
Pro soutěžící dvojici vystřihneme z karonu nebo tvrdšího papíru

  • dvě velké ledové kry
  •  dvě malé ledové kry ( velké tak, aby se na něj vešla "tlapka ledního medvěda") 
  • tuleně
  • rybku

Jak na to:
Dětem vytvoříme 2 dráhy z "ledových" ker, do cíle položíme papírového tuleně s rybku. Vysvětlíme jim, že hrajeme na lední medvědy, kteří se vydali současně na lov. Jejich cílem je ulovit rybku, nebo tuleně na konci dráhy. Na konec dráhy se dostanou jen po krách. Oba medvědi si dělají zálusk na tuleně, ale získat ho může jen jeden.

Cesta k tuleňovi je nesnadná. Aby se medvědi nevysílili plaváním, využívají okolo plujících ker. Děti si vylosují 2 kry, se kterými budou soutěžit. Po odstartování se přemisťují pomocí ker tak, že je přikládají těsně za sebe a přitom přeskakují z jedné na druhou.

Důležité! Soutěžící by měli přikládat kry těsně vedle sebe (medvěd se snaží vyhnout plavání, které ho vysiluje), aby se projevila výhoda velkých ker. Cílem je dostat co nejdříve k potravě. Kdo chytne první tuleně, dosyta se najedl a vyhrál. Na druhého hladového zbude pouze malá rybka.

Ptejte se:

  1. Byl některý z "medvědů" v nevýhodě?
  2. Co bude s ledními medvědy, když budou v moři kolem Arktidy plavat jen malé kry, nebo vůbec žádné?
  3. Co bychom měli dělat a nebo nedělat, abychom nepřispívali k tání ledu v Arktidě?

Jdeteven.cz fakta: Pobyt a hry venku v přírodě nabízí příležitost k různorodému pohybu. U malých dětí, které tráví hodně času hrou v přírodním prostředí, dochází k rychlejším pokrokům v hrubé motorice. Podívejte se na další fakta zde.

Na lední medvědy jsme si s dětmi hráli i v pořadu Dobré ráno s ČT zdeCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru