Na žlunu a krutihlava

Víte, jak se živí žluna? Žluna se živí lesními mravenci. Pojďme si na žlunu zahrát.

Na žlunu a krutihlava
Vloženo  

O čem hra je:
Šplhaví ptáci žluna a krutihlav se živí především mravenci, jejich vajíčky, larvami a kuklami. Rozhrabávají mraveniště a nalepují je na dlouhý a daleko vysunutelný jazyk. My si na takové krutihlavy a žluny teď zahrajeme. Děti se tak zábavnou hrou učí, jakým způsobem si obstarávají ptáčci potravu. 

Příprava: Burizony a misky, atlas ptáků ( nepovinně ). Žádnou další přípravu nebudete potřebovat.

Jak na to:
Podle počtu dětí nachystáme misky a do každé z nich stejný počet burizonů, které představují mravenčí vajíčka a kukly. Děti je pak musí svým jazýčkem co nejrychleji sesbírat. U toho mají ruce za zády - stejně jako ptáci, nemohou si pomáhat rukama. Vítězem se stává ten, kdo bez použití rukou, pouze jazykem, vyprázdní první celou misku.

Ptejte se:

  1. Jaké další způsoby získávání potravy u ptáků ještě znáte? 
  2. Jak mají k získávání potravy přizpůsobený zobák? 
  3. Jak vypadá žluna a krutihlav? Najděte je v atlase ptáků.

Tip navíc:
Podobně si můžeme hrát na volavku, která svou potravu (např. rybu) napichuje na svůj ostrý zobák, jako by to byla harpuna. V tomto případě použijeme k nabodávání burizonů párátka. Napichovat se smí jen jednou rukou, druhá zůstává za zády.

Jdeteven.cz fakta: Pobyt, hra a odpočinek v přírodě snižují únavu z myšlení, obnovují pozornost a posilují schopnost soustředění. Děti mají více trpělivosti, méně se rozptylují a déle se vydrží zabývat jednou věcí. Podívejte se na další fakta zde.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru