Bádání ve stínu

Použijte svůj stín jako objekt vědeckého zkoumání

Bádání ve stínu
Vloženo  

Stíny ukrývají mnohá tajemství. Jsou tu s námi ve dne, v noci. Ty veselé se zjevují za slunečných dní. V noci se zas probouzejí tajemné stíny, to když je obloha jasná a svítí měsíc nebo nám pomáhají světla pouličních lamp. Udělejte si ze svého stínu objekt zajímavého badatelského projektu.

Co se dá na obyčejném stínu zkoumat? Nabízí se řada otázek, pojďte jim společně s dětmi přijít na kloub. Mám vždy jeden nebo víc stínů? Kdo koho dokáže zastínit? Co vše dělá stín? Určitě vás napadnou další otázky. Na bádání se nemusíte dlouze připravovat, některé z experimentů zvládnete i cestou do školky nebo na procházce. Stín lehce zapojíte i do hry. Užijte si stínování. 

Příprava

 • křídy
 • metr
 • čtvrtka
 • duplo, lego panáčci a další oblíbené postavičky
 • pastelky

Jak na to

Pro studium vlastního stínu vyberte místo místo, kam dopadá slunce celý den, a na které se dá kreslit křídami (terase, asfaltový plácek před domem nebo chodník).

Můj stínový dvojník

Za slunečného dne vyběhněte ven a najděte svůj stín. Obkreslete ho křídou (budete na to potřebovat par’táka) a udělejte značku i na místo, kde stojíte. Chcete-li napište ke stínové siluetě i přesný čas. Stejný postup opakujte několikrát denně. Malí výtvarníci siluety rádi vymalují a dozdobí kamínky nebo přírodninami. Zkontrolujte svůj stín i před západem slunce, z malých stínových skřítků se najednou stanou obři. Výslednou „růžici“ stínů prostudujte a metrem změřte rozdíly. Jako to dopadlo? Kdy jsou stíny delší a kdy se naopak zkracují?

Hračky ve stínu

Nalákejte děti na zmenšeninu experimentu. Sledujte stín oblíbené hračky, lego panáčka nebo zvířátek na papírové čtvrtce.

f

Další stínové výzvy a otázky

 1. Můžu někomu vylézt na stínovou hlavu, ruku nohu?
 2. Mohu stínu utéct můžeme ve stínech závodit? 
 3. Kde všude vidíme stíny a na čem se odráží?
 4. Proč je stín důležitý, kdy ho nejvíc vyhledáváme?
 5. Je nám v létě lépe ve stínu slunečníku nebo pod stromem a jak je to v zimě?
 6. Jak se zápasí ve stínu a jaké další hry se dají se stíny hrát?

Vyzkoušejte stínové sochy nebo sluneční hodiny. Záplavu nápadů na stínové hraní najdete také na webu Svobodné hry

Stínové hry najdete také v srpnovém vydání časopisu Krásný rok (venkov). Na článku jsme spolupracovali se Svobodnou hrou. Moc nás to baví, do konce roku se naše společné články v časopise objeví ještě několikrát.

 Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru